Agencja Atomistyki wydała komunikat w związku z utratą zasilania w elektrowni w Czarnobylu

Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Elektrownia atomowa w ukraińskim Czarnobylu - zdjęcie ilustracyjne. Fot. Vadim Mouchkin / IAEA, licencja CC-BY 2.0
Udostępnij:
"Nie ma zagrożenia radiologicznego dla Polski w związku z utratą zasilania w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia. Sytuacja radiacyjna w Polsce jest w normie. PAA nie odnotowała niepokojących wskazań aparatury pomiarowej" - czytamy w komunikacie Państwowej Agencji Atomistyki.

Odcięcie zasilania w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia
Jak informuje ukraiński dozór jądrowy, obiekty jądrowe w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia są obecnie zasilane przez generatory diesla. Mogą one dostarczać prąd przez co najmniej 48 godziny. Po dostawie paliwa możliwe będzie przedłużenie pracy generatorów.

PAA informuje, że obecnie nie ma zagrożenia radiologicznego w związku z utratą zasilania z linii wysokiego napięcia. Na terenie Strefy znajduje się m.in. przechowalnik ISF-1 z wypalonym paliwem jądrowym.

Po wyłączeniu reaktora paliwo jądrowe generuje ciepło powyłączeniowe, ale ilość tego ciepła drastycznie spada wraz z mijającym czasem. W ciągu pierwszych dziesięciu lat jest to spadek dziesięciokrotny. Niektóre kasety paliwowe mają ok. 20 lat. Jak wynika z ukraińskiego raportu opracowanego w 2011 r., w przypadku utraty zasilania zewnętrznego i dodatkowych źródeł zasilania, temperatura wody chłodzącej wypalone paliwo nie przekroczy 70 stopni Celsjusza. Taka sytuacja nie będzie się wiązać z zagrożeniem radiologicznym.

PAA o komunikacie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej w Wiedniu poinformowała w komunikacie z 8 marca o utraconym kontakcie z systemem ewidencji materiałów jądrowych w Czarnobylu. System, o którym informuje w swoim komunikacie Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, służy do ewidencji – nadzoru stanu materiałów jądrowych, które znajdują się na terenie wyłączonej z eksploatacji byłej Elektrowni Jądrowej w Czarnobylu. Głównym zadaniem systemu, o którym pisze MAEA, jest zapewnienie, aby dostępne w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia materiały jądrowe były wykorzystywane wyłącznie w celach pokojowych. System ten nie ma nic wspólnego z systemami bezpieczeństwa jądrowego. Od 24 lutego 2022 r. wszystkie obiekty znajdujące się w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia są pod kontrolą wojsk rosyjskich. Obecnie pracownicy tych obiektów pełnią służbę 13. dzień z rzędu, starając się zapewnić bezpieczną eksploatację obiektów – informuje MAEA.

Zgodnie z informacjami otrzymanymi od personelu elektrowni jądrowej w Czarnobylu, parametry obiektów elektrowni jądrowej w Czarnobylu nadal mieszczą się w standardowych granicach. Na chwilę obecną w Ukrainie pracuje 8 z 15 reaktorów, w tym 2 na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej przejętej przez wojska rosyjskie. Poziom promieniowania pozostaje w normie.

Sytuacja radiacyjna w Polsce jest w normie
Państwowa Agencja Atomistyki prowadzi stały, całodobowy monitoring sytuacji radiacyjnej w kraju. Obecnie w Polsce nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Xiaomi

Xiaomi Mi Electric Scooter 3 2022 Czarny

2 349,00 zł1 999,00 zł-15%
miejsce #2

Motus

Motus Pro 10 Sport 2021

7 570,99 zł6 799,00 zł-10%
miejsce #3

Techlife

Techlife X5S

3 699,00 zł3 450,00 zł-7%
miejsce #4

Motus

Motus Pro 10 2022

4 999,00 zł4 899,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Ekspert o ataku na Krymie: potencjał lotniczy Rosji został osłabiony

Materiał oryginalny: Agencja Atomistyki wydała komunikat w związku z utratą zasilania w elektrowni w Czarnobylu - Polska Times

Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie