Aleksandra Zamachowska mistrzynią Polski

(ŻUK)
Szermierka. Aleksandra Zamachowska z Krakowskiego Klubu Szermierzy została mistrzynią Polski do lat 23 w szpadzie. W finale pokonała Barbarę Rutz ze Szpady Wrocław 15:8.

- Ola jechała na __ten turniej jako faworytka - mówi jej trener Bartłomiej Język. - Byłem pewny, że zdobędzie medal, nie wiedziałem tylko, jakiego koloru. Startowała po raz pierwszy w tej kategorii wiekowej. Ma 20 lat -_dodaje. _

Zanim przystąpiła do decydującej walki, krakowianka musiała stoczyć sześć pojedynków grupowych, z których wygrała cztery. W walce o miejsce w najlepszej czwórce Zamachowska wygrała z Jagodą Zagałą (Piast Gliwice) 15:8, w półfinale pokonała zaś Martynę Swatowską (AZS AWF Katowice) 15:8.

- Odnosiła bardzo przekonujące zwycięstwa - mówi Język. - Nie było wątpliwości, że zasługuje na „złoto”. W grupie było trochę nerwowo, ale poradziła sobie.

Wśród modzieżowców najlepiej spisał się Felix Fraś z AZS-u AWF-u Kraków, który znalazł pogromcę dopiero w finale, przegrał w nim z Mateuszem Antkiewiczem z AZS AWF Katowice. Z kolei Mieszko Fraś reprezentujący KKS przegrał jednym trafieniem walkę o miejsce w czwórce z Janem Węglarczykiem z AZS AWF Katowice. Karol Budek (KKS) był 9.

Przed Zamachowską teraz start w mistrzostwach Europy w Płowdiw. Powalczy na nich zarówno indywidualnie, jak i w drużynie. Powołanie na tę imprezę dostała jeszcze przed mistrzostwami Polski. Jak widać, zasłużenie.

Jej starsza koleżanka - Renata Knapik-Miazga po niepowodzeniu w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk (była 2., a tylko zwyciężczyni mogła cieszyć się z awansu) pojechała na Puchar Świata do... Rio de Janeiro. Wraz z nią wystąpi też Radosław Zawrotniak (AZS AWF Kraków), który też nie zakwalifikował się do igrzysk (był trzeci).