Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Anatomia nazistowskiej zbrodni pod lupą IPN-u i TVP Kraków

Monika Jagiełło
Historia. 9519 nazwisk - tyle liczy aktualna lista funkcjonariuszy SS, którzy działali na terenie obozu Auschwitz-Birkenau. Wielu z nich nigdy nie zostało ukaranych. O prowadzonym przez Instytut Pamięci Narodowej śledztwie opowiada film "Auschwitz-Birkenau. Anatomia zbrodni".

To najdłuższe w powojennej historii Polski śledztwo. Czynności prowadzone przez IPN dotyczą zbrodniczej działalności załogi obozu, eksperymentów na ludziach Josefa Mengele i tzw. przestępstw popełnionych podczas "Marszu Śmierci", czyli wyprowadzenia więźniów z obozu po jego likwidacji.

- Śledztwo wiąże się z analizą materiałów zebranych na przestrzeni lat, w tym prac naukowych i archiwów z całego świata.

Powołany przez IPN biegły stworzył możliwie jak najwierniejszą listę wszystkich członków załogi KL Auschwitz - tłumaczy naczelnik Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie, Waldemar Szwiec.

Oprócz listy obozowych funkcjonariuszy, prace komisji IPN-u dotyczą m.in. ustalenia okoliczności pozbawiania życia więźniów i wszystkich danych osób osadzonych w obozie. Efekty prac pokazuje film Beaty Kołaczyk z TVP Kraków, zrealizowany we współpracy z IPN.

- Ekipa telewizyjna towarzyszyła prokuratorom podczas czynności prowadzonych na terenie KL Auschwitz-Birkenau. Mają one ustalić odpowiedzialność żyjących jeszcze członków załogi obozu - mówi Kołaczyk.

Obecnie w Niemczech toczy się co najmniej kilka procesów przeciw funkcjonariuszom SS z obozu w Oświęcimiu. IPN współpracuje z prokuraturami niemieckimi poprzez Centralę Ścigania Zbrodni Nazistowskich w Ludwigsburgu. - Analizujemy, czy na liście funkcjonariuszy KL Auschwitz znajduje się dana osoba i materiały dotyczące jej działań na terenie obozu - wyjaśnia Szwiec. IPN udzielało pomocy m.in. w procesach strażników wież.

Obrońcy Niemców wnioskowali, że podejrzani nie widzieli rozstrzelań z wież, jedynie słyszeli strzały, więc nie wiedzieli o zbrodni. Wątek ten porusza "Anatomia zbrodni". - Chcemy pokazać szerokiej publiczności prace IPN-u i wyjaśnić, jak są istotne - tłumaczy dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie Marek Lasota.

Obecnie w krakowskiej komisji IPN toczy się ponad sto postępowań, z czego 30 proc. dotyczy zbrodni nazistowskich. Komisja analizuje ponad kilkaset śledztw dotyczących zbrodni wojennych, toczonych od końca wojny, a będących przez lata w stanie zawieszenia.

Film "Auschwitz -Birkenau. Anatomia zbrodni" będzie emitowany w TVP Historia 27 stycznia o godz.14.50, TVP Kraków 24 stycznia o godz. 19.05 i 25 stycznia o godz. 10.15 i 19.30.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski