MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Muzeum KL Plaszow zaprasza na koncert muzyki synagogalnej w wykonaniu artystów światowej klasy

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Jeden z elementów nowej plenerowej wystawy na terenie poobozowym. Zadaniem Muzeum KL Plaszow jest stanie na straży pamięci o ofiarach byłego obozu, szeroka edukacja na temat ich losów i ochrona obszaru miejsca pamięci
Jeden z elementów nowej plenerowej wystawy na terenie poobozowym. Zadaniem Muzeum KL Plaszow jest stanie na straży pamięci o ofiarach byłego obozu, szeroka edukacja na temat ich losów i ochrona obszaru miejsca pamięci Ewa Piasecka
W piątek (15 marca) nastąpiło oficjalne otwarcie nowej wystawy plenerowej "KL Plaszow. Miejsce po, miejsce bez". Jej elementy są rozlokowane na terenie byłego obozu KL Plaszow. Od dnia uroczystego otwarcia można już też zobaczyć efekty przeprowadzonych prac renowacyjnych na tym historycznym obszarze. Muzeum KL Plaszow w Krakowie zaprasza jednocześnie na cykl wydarzeń towarzyszących nowej wystawie. Najbliższe - już w niedzielę.

Na nową wystawę plenerową składa się 15 tablic, 41 punktów terenowych i trzy tzw. okna archeologiczne. Otwarciu tej wystawy na terenie poobozowym towarzyszy półroczny cykl wydarzeń przybliżających historie osób, których losy na zawsze powiązane zostały z KL Plaszow. Pośród tych wydarzeń towarzyszących są m.in. spotkania ze świadkami historii i bezpłatne oprowadzania w różnych językach.

W najbliższą niedzielę, 17 marca o godz. 18 Muzeum KL Plaszow zaprasza na koncert muzyki synagogalnej w wykonaniu kantora Amnona Seeliga i organisty Jakuba Stefka. Koncert odbędzie się w Żydowskim Muzeum Galicja, które jest partnerem wydarzenia.

- To niepowtarzalna okazja, by usłyszeć na żywo utwory różnych nurtów tradycji żydowskiej wykonywane przez artystów o światowej klasie - zachęca Paulina Nortowska z Muzeum KL Plaszow.

W ramach cyklu wydarzeń towarzyszących nowej wystawie plenerowej ponadto:

  • 17 kwietnia o godz. 18 w Pałacu Krzysztofory planowane jest spotkanie z reżyserem Bernardem Offenem, byłym więźniem KL Plaszow (wstęp jest bezpłatny, obowiązuje rezerwacja miejsc);
  • w maju - cotygodniowe bezpłatne oprowadzanie po nowej wystawie plenerowej. Tematem będzie historia obozu pracy przymusowej i obozu koncentracyjnego ukazana poprzez historie Świadków, byłych więźniów KL Plaszow. Przewodnicy poruszą także takie tematy jak strategie oporu podejmowane przez więźniów czy odmienne perspektywy postrzegania rzeczywistości obozowej przez różne grupy społeczne;
  • w czerwcu - spotkania wokół książki "Cmentarz żywych i umarłych", którą to publikację przygotowało Muzeum KL Plaszow wraz z Fundacją Ośrodka KARTA. Wydawnictwo jest opowieścią o doświadczeniu obozowym prezentowanym z różnych perspektyw - zarówno więźniów, jak i rodzin ofiar oraz mieszkańców Krakowa. Do jej przygotowania zostały wykorzystane m.in. pamiętniki spisywanie w obozie, listy, relacje składane po wojnie, a także zeznania byłych więźniów i świadków występujących m.in. podczas procesów załogi KL Plaszow.

Więcej informacji o wydarzeniach towarzyszących można znaleźć na stronie internetowej: www.plaszow.org.

Strzec pamięci, edukować, chronić obszar miejsca pamięci

- Osiemdziesiąt lat temu w krakowskim Podgórzu funkcjonował obóz pracy i koncentracyjny Plaszow, który był częścią niemieckiej polityki Zagłady. Przeszło przez niego ok. 35 tys. więźniów, przede wszystkim Żydów, ale także Polaków i Romów, z czego ok. 6 tysięcy straciło w nim życie. W 1945 roku Niemcy, ewakuując obóz, praktycznie zrównali go z ziemią i skutecznie zatarli ślady zbrodni, jaka się tam dokonała. Na terenie miejsca pamięci pozostały jednak trzy masowe groby i dwa cmentarze żydowskie. Dziś obszar miejsca pamięci jest objęty ochroną konserwatora zabytków i ma status cmentarza wojennego - przypomina Muzeum KL Plaszow.

Zaraz po wojnie miasto Kraków i władze państwowe, osoby indywidualne i stowarzyszenia podejmowały działania, aby wiedza i pamięć o tym miejscu przetrwały. Przez wiele lat ich głównym symbolem był postawiony na miejscu straceń Pomnik Ofiar Faszyzmu. Od 2016 roku w proces upamiętnienia włączały się krakowskie instytucje, w tym przede wszystkim Muzeum Krakowa, a w styczniu 2021 roku zostało powołane Muzeum KL Plaszow. Jego zadaniem jest stanie na straży pamięci o ofiarach byłego obozu, szeroka edukacja na temat ich losów i ochrona obszaru miejsca pamięci.

Teren po byłym niemieckim obozie Plaszow zajmuje dzisiaj 37 ha powierzchni poobozowej, które zostały wpisane do rejestru zabytków w 2002 roku. Znajdują się na nim dwa cmentarze żydowskie, a cały teren jest uznany za cmentarz wojenny. Obszar miejsca pamięci rozciąga się między ulicami Jerozolimską od wschodu i ulicą Swoszowicką od zachodu. Od strony północnej graniczy z byłym kamieniołomem Libana, zaś od południa i południowego wschodu otaczają go domy, głównie jednorodzinne.

Prace budowalne na terenie poobozowym, będące elementem tworzenia Muzeum KL Plaszow, rozpoczęły się latem 2023 roku. Teren miejsca pamięci poddany został zabiegom uczytelniającym: przy pomocy betonowych znaczników określone zostały granice dwóch cmentarzy żydowskich, plac apelowy został otoczony żwirową opaską, a dwa ciągi schodów terenowych ułatwiają teraz dostęp do bardziej stromo położonych części upamiętnienia. Koszt realizacji pierwszego etapu inwestycji wyniósł blisko 7,6 mln zł.

Wstęp na teren obozu objęty opieką Muzeum KL Plaszow, na którym prezentowana jest wystawa, jest bezpłatny.

W przyszłości treści prezentowane już teraz na nowej wystawie plenerowej uzupełnią dwie odsłony wystawy stałej, które przewidziane są w dwóch obiektach muzealnych: historycznym budynku Szarego Domu i planowanym głównym budynku muzeum - Memoriale. Całość ma stanowić spójną opowieść o historii byłego obozu.

Zakończenie budowy Muzeum KL Plaszow planowane jest na koniec 2025 roku. Pierwsi zwiedzający mieliby wejść do Memoriału na początku 2026 roku.

Cyberbezpieczeństwo - Polska na czele rankingu!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski