Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Antypiracki podatek za kupno smartfonu

Paweł Gzyl
Prawo. Nowe modele telefonów zostaną prawdopodobnie obłożone opłatą od tzw. czystych nośników służących do nagrywania utworów. Może to oznaczać, że sprzęt nieco podrożeje.

To nie jest polski pomysł. Na początku roku Parlament Europejski przyjął rezolucję francuzki Françoise Castex w sprawie opłat licencyjnych za kopiowanie utworów w ramach tzw. użytku prywatnego. Wynikła ona ze zmian, jakie w ostatnich latach zaszły na rynku czystych nośników.

Wcześniej większość z nas używała do rejestracji utworów muzycznych czy filmów – magnetofonów, magnetowidów i nagrywarek cyfrowych, sięgając po kasety magnetofonowe i wideo oraz płyty CD. Teraz wymieniliśmy to wszystko na smart­fony, tablety, iphony i ipady.

Zgodnie z obowiązującym w UE (a zatem i w Polsce) prawem, każde państwo musi zapewnić twórcom rekompensaty za kopiowanie ich utworów do użytku osobistego. Dlatego w 2003 r. nasz resort kultury wydał rozporządzenie, które ustaliło opłaty (od 0,05 do 3 proc. wartości produktu) na całą gamę urządzeń – od magnetofonów, przez odtwarzacze mp3, po pen­drive’y.

Zysk przekazywany jest twórcom i wykonawcom. Mimo że w ub. roku było do podziału 8,9 mln zł, kwoty, jakie wpływają na konta artystów, są niewielkie, ponieważ uprawnionych osób są setki.

Nowa sytuacja na rynku nośników dźwięku i wizji zmusiła ministerstwo do zorganizowania konsultacji wśród organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi (ZAiKS, ZPAV, SAWP, ZASP czy SFP) oraz producentów i dystrybutorów urządzeń. Od razu doszło do konfliktu. Pięć organizacji reprezentujących twórców zaproponowało zniesienie opłat od przestarzałych nośników (kaset i ma­gne­towidów), a nałożenie ich na modne dziś nowe urządzenia. Produkujący i sprzedający sprzęt i nośniki natychmiast zaprotestowali.

– To doprowadzi do wzrostu cen, a w efekcie zapłacą klienci. Smartfony i tablety służą głównie do odtwarzania treści bezpośrednio z internetu lub innych aplikacji. Nie ma mowy o kopiowaniu – twierdzi Marcin Rosati, prezes zarządu Media Saturn Holding Polska Sp. z o.o.

Innego zdania są organizacje zbiorowego zarządzania. – Opłata od czystych nośników pobierana jest od producentów i importerów urządzeń. Nie obciążają konsumentów – twierdzi Anna Biernacka, rzecznik prasowy ZAiKS-u.

Opłaty na stare nośniki, obowiązujące w Polsce od 1994 r., rzeczywiście nie spowodowały wzrostu cen tych produktów (ewentualnie wzrost był nieznaczny). Także doświadczenia innych krajów wskazują, że opłata od czystych nośników nie wpływa na ich cenę. W Hiszpanii, gdzie najpierw zniesiono opłatę od czystych nośników, a później płatności te przejął budżet państwa, ceny urządzeń nie zmieniły się i są podobne jak we Francji, gdzie opłaty od czystych nośników są wysokie.

– Na rynku mamy wielką podaż urządzeń, które ewentualnie zostaną objęte opłatami. Ich ceny są porównywalne z tymi w innych krajach. Prawdopodobieństwo wzrostu cen jest znikome, gdyż mogłoby to obniżyć popyt. To chęć zysku, a nie troska o kieszenie klientów jest podstawą kampanii prowadzonej przez producentów i importerów sprzętu – dodaje Bier­nac­ka.

Dodatkowe opłaty za urządzenia kopiujące bywają też postrzegane jako „podatek od piractwa”, który ma rekompensować twórcom straty poniesione w wyniku nielegalnego rozpowszechniania ich twórczości w internecie. Wielu artystów nie podziela jednak takiego podejścia. – Wolę zarabiać na piosenkach niż na nośnikach. Wręcz głupio bym się czuł, dostając pieniądze z opłaty narzuconej na coś, co nie powstało przy moim udziale. Nie chcę, by ktoś kupując smartfon, płacił na moje utrzymanie – mówi nam Pablopavo, wokalista zespołów Vavamuffin i Ludziki.

Wiele krajów wprowadziło już opłaty od nowoczesnych nośników, np. Niemcy (za każdy sprzedany telefon od 12 do 36 euro), Holandia, Belgia, Włochy i Węgry. Wszystko wskazuje na to, że podobnie będzie w Polsce.

[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski