Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Argentyńska pułapka

SZEL
Szereg firm wprowadza klientów w błąd przekonując ich, że wchodząc w system dostaną towar (najczęściej samochód) zanim za niego zapłacą. W rzeczywistości na auto trzeba czekać nawet kilka lat, a otrzymają go ci wybrańcy, którym powiedzie się podczas kolejnej licytacji.

NOWY SĄCZ. Powiatowy rzecznik konsumentów ostrzega

 Powiatowy rzecznik konsumentów Wanda Zygner ostrzega sądeczan przed korzystaniem z usług firm prowadzących tzw. argentyńskie systemy kredytowania. Coraz więcej klientów boleśnie przekonało się o tym, że popularne także w Nowym Sączu "auto-systemy" narażają ich na straty, a szansa otrzymania zamówionego produktu na podstawie sporządzonej w tym wariancie umowy jest w praktyce niewielka.
 - Klient otrzymuje gotowy wzorzec umowy nie mając żadnego wpływu na jej treść - mówi Wanda Zygner. - Na dodatek wszelkie zapisy sporządzone są drobnym maczkiem, są także obszerne i trudne do zrozumienia. To zabieg mający zniechęcić potencjalnych nabywców do zagłębiania się w lekturze. Agenci obiecując szybkie otrzymanie kredytu czy wylosowanie samochodu, na przykład w terminie trzech miesięcy, podsuwają do podpisania bardzo niekorzystne umowy. Okazuje się bowiem, że obiecany samochód można otrzymać dopiero za kilka lat płacąc nieustannie raty wraz z wysoką prowizją. W ten sposób na koncie firmy gromadzone są kolosalne kwoty, a konsumenci ponoszą straty.

 Jakby tego było mało, z argentyńskiego systemu trudno się wycofać. Jeśli już się to uda, przepadają wszelkie wpłaty. Dodatkowo wymaga się od klientów, by płacili na konto firmy składki z tytułu Grupowego Ubezpieczenia NWW, co jest kolejną sprytną pułapką.
 - Nie ma tanich, okazjonalnych kredytów - mówi z naciskiem Wanda Zygner. - Jeśli w reklamie podaje się, że to kredyt bez oprocentowania, to zwykle w to miejsce pobierana jest wysoka opłata 25 procent wartości świadczenia. Nazywana jest różnie, określa się ją na przykład mianem asygnacyjnej, wstępnej lub administracyjnej. Podobne pułapki zawierają transakcje sprzedaży na raty.
 Nieuczciwe firmy oferujące klientom argentyńskie kredyty pilnie obserwuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Na razie wezwał on kilka z nich do dobrowolnego zaniechania tego typu działalności. Jeśli nie będzie reakcji, to jest wielce prawdopodobne, iż sprawy zostaną skierowane do sądu.
 (SZEL)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski