Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Artretyzm – profilaktyka i leczenie

Marta Meler
Do lekarza warto się zgłosić już z pierwszymi bólami stawów
Do lekarza warto się zgłosić już z pierwszymi bólami stawów FOT. 123RF
Poradnik. U mężczyzn artretyzm najczęściej daje o sobie znać między 40. a 50. rokiem życia. Kobiety dotyka zwykle po okresie menopauzy.

Artretyzm, czyli popularna nazwa dny moczanowej, określanej także mianem skazy moczanowej lub podagry, zwykle rozwija się podstępnie latami. Pierwsze objawy w postaci bólu stawów często są bagatelizowane.

Tymczasem nieleczona choroba szybko przechodzi w postać przewlekłą, objawiającą się częstymi napadami bólu, obrzękiem oraz deformacją stawów.

Jak rozwija się artretyzm?

Istotą choroby jest zbyt wysokie stężenie kwasu moczowego we krwi (tzw. hiperurykemia), w następstwie czego kryształy tej substancji odkładają się w obrębie stawów wywołując stan zapalny oraz dolegliwości bólowe.

Choć choroba może być uwarunkowana genetycznie, odpowiedź na pytanie o jej podłoże znajduje się najczęściej... na naszym talerzu. Kwas moczowy jest bowiem produktem przemiany puryn – związków, których bogatym źródłem są mięso zwierzęce, w tym drobiowe (gęsi i indyki) – oraz pokarmy pochodzenia zwierzęcego, takie jak podroby (wątroba, nerki, serce), przetwory (wędliny, pasztety), wywary i galarety.

Aby zapobiegać zachorowaniu czy też zaostrzaniu się objawów już po zdiagnozowaniu podagry, należy także unikać spożywania dużych ilości owoców morza, ryb (m.in. łososia, śledzia, makreli, pstrąga, dorsza), niektórych warzyw (m.in. szparagów, szpinaku, brokułów, brukselki, fasoli, kalafiora, kukurydzy, papryki, groszku zielonego, pora i grzybów, dozwolone są jedynie kurki).

Z napojów niewskazane są duże ilości soków oraz napojów słodzonych. Unikać należy także spożywania w nadmiernych ilościach owoców oraz miodu (ze względu na zawartość fruktozy).

Do rozwoju dny moczanowej przyczynia się także nadużywanie alkoholu (przede wszystkim piwa) i leków, nadwaga, ale także nieracjonalna i prowadząca do szybkiej utraty masy ciała dieta odchudzająca.

Odchudzanie dla zdrowia

Zmniejszenie masy ciała w przypadku osób otyłych jest równie ważne jak wykluczenie z diety pewnych grup produktów.

Aby zwiększyć poziom motywacji do wdrożenia koniecznych zmian, wystarczy wspomnieć, że dzięki nim możliwe jest całkowite uniknięcie terapii farmakologicznej, a co za tym idzie – jej ewentualnych skutków ubocznych, takich jak niewydolność wątroby i nerek.

Najistotniejszą zmianą jest wyeliminowanie z diety wymienionych wcześniej produktów oraz zastąpienie ich lekkostrawną żywnością, z przewagą tej zawierającej węglowodany oraz z jednoczesnym ograniczeniem spożywania tłuszczów pochodzenia zwierzęcego. Jeśli już przygotowujemy mięso, należy je raczej gotować na parze lub w dużej ilości wody, rzadziej natomiast smażyć lub piec.

Zaleca się także spożywanie od tłuszczonego mleka oraz niskotłuszczowych przetworów mlecznych. Wbrew obiegowej opinii, na poziom kwasu moczowego korzystnie wpływa również picie kawy (także bezkofeinowej).

Zależności takiej nie zaobserwowano natomiast przy spożyciu herbaty, której oddziaływanie na stan chorych na dnę ocenia się jako obojętny. Na przebieg schorzenia nie ma również wpływu spożywanie produktów zbożowych, wysokotłuszczowych przetworów mlecznych oraz jajek.

Ważna jest nie tylko jakość, ale także ilość posiłków. Za najkorzystniejsze (także dla osób zdrowych) uważa się spożywanie 4-5 lekkich dań w ciągu dnia w regularnych odstępach czasu. Ostatni należy jeść nie później niż na 3-4 godziny przed snem, gdyż poziom kwasu moczowego we krwi zwiększa się w ciągu nocy.

Podagra często towarzyszy również innym schorzeniom takim jak nadciśnienie, cukrzyca typu 2, choroba niedokrwien-na serca, miażdżyca oraz niewydolność nerek.

Przestrzeganie zaleceń dietetycznych jest wtedy trudniejsze ze względu na fakt, że mogą się wzajemnie wykluczać. W takich wypadkach warto skorzystać z porady dietetyka, który skomponuje optymalny przy danym stanie zdrowia, masie ciała oraz trybie życia chorego jadłospis.

Ziołowa apteka i przyprawy

Uzupełnieniem zaleceń dietetycznych jest stosowanie ziół. Najskuteczniejsze będą te o działaniu moczopędnym, poprawiającym metabolizm i przeciwzapalnym. Polecane są łatwo dostępne i niedrogie rośliny lecznicze takie jak pokrzywa i skrzyp polny.

Naturalnym „odkwasza-czem” jest brzoza, natomiast pobudzająco na przemianę materii działają arnika górska i arcydzięgiel litwor. Ten ostatni można także aplikować bezpośrednio na bolące stawy w formie okładów lub nacierań.

Korzyści zdrowotne przynosi także spożywanie roślin przyprawowych, takich jak kurkuma, estragon, lubczyk i gorczyca, które, podobnie jak zioła lecznicze, działają przeciwo-brzękowo i przeciwzapalnie, skutecznie wspomagają także oczyszczanie organizmu. Zaletą jest także ich niska cena. Niektóre z nich, np. estragon, można też stosować zewnętrznie na obrzęknięty staw.

Innym ważnym elementem profilaktyki i leczenia dny moczanowej jest także regularne uprawianie sportu. Należy jednak unikać ćwiczeń obciążających staw – wybierać te, które zwiększą ich elastyczność, takie jak joga i stretching.

Skuteczne zabiegi domowe

Metodą leczenia podagry, która w przeciwieństwie do leczenia farmakologicznego nie daje skutków ubocznych, odznaczając się przy tym wysoką skutecznością jest fonowanie. Zabieg ten wykorzystuje mikro-wibracje dźwiękowe.

Urządzenie wibroakustycz-ne umieszcza się zarówno w okolicach nerek w celu poprawy ich funkcjonowania, dzięki czemu lepiej oczyszczają krew z ubocznych produktów przemiany materii, w tym także kwasu moczowego, jak i chorego stawu. Tkanki odbierają emitowane przez urządzenie częstotliwości jako „mikro-masaż”. Powoduje on poprawę ukrwienia i unerwienia danej okolicy ciała, dzięki czemu m.in. zredukowany zostaje obrzęk oraz poprawia się ruchomość stawu.

Istotną zaletą zabiegów fonowania jest możliwość ich wykonania samodzielnie w domu po zaopatrzeniu się w odpowiedni aparat. Przed rozpoczęciem terapii należy się jednak skonsultować z lekarzem, który potwierdzi zasadność rozpoczęcia leczenia tą metodą.

Sama obsługa urządzenia nie nastręcza użytkownikom problemu, a częstotliwość zabiegów zależy od możliwości chorego oraz jego stanu. Optymalnym jest rozpoczęcie oddwóch-trzech zabiegów dzienne, z których ostatni należy wykonać przed snem. W początkowym etapie zabieg powinien trwać kilka minut, stopniowo czas ten zwiększa się do ok. 30 minut. Poprawę uzyskuje się zwykle już po dwóch tygodniach.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski