Artyści domagają się zmiany prawa: artykuł 15L ustawy covidowej to ogromny cios dla polskich twórców

Julia Kalęba
Julia Kalęba
- Zwolnienia z opłat powinny obowiązywać tylko w czasie zawieszenia działalności przez firmy, a ich powrót do normalnej działalności powinien się wiązać z powrotem do uiszczania standardowych opłat – apelują artyści.
- Zwolnienia z opłat powinny obowiązywać tylko w czasie zawieszenia działalności przez firmy, a ich powrót do normalnej działalności powinien się wiązać z powrotem do uiszczania standardowych opłat – apelują artyści. Pixabay
Udostępnij:
Mimo odmrożenia gospodarki właściciele restauracji, hoteli czy sklepów odtwarzających muzykę nadal nie muszą wypłacać artystom ich wynagrodzeń. Zdaniem twórców rozwiązanie to zupełnie pomija ich prawa i jest ciosem dla całej branży.

FLESZ - Nauczyciele mogą przenosić wirusa?

Artyści od dłuższego czasu alarmują, że zapisy wprowadzane w marcu tego roku są niesprawiedliwe, dyskryminujące i oznaczają pominięcie praw artystów. Chodzi o Art. 15L wprowadzony w marcu tego roku do jednej z ustaw covidowych. Na jego mocy wstrzymano pobór wynagrodzeń dla organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi od użytkowników, którzy dokonywali odtworzeń publicznych utworów.

Oznacza to, że podmioty korzystające z muzyki – np. hotele, sklepy, centra handlowe czy restauracje – nie muszą płacić ich wykonawcom wynagrodzeń autorskich w czasie epidemii. Określenie to w obecnej sytuacji zamraża wypłaty dla twórców na czas nieokreślony, mimo że wiele takich punktów obecnie prowadzi już działalność w normalnym zakresie.

- Zwolnienia z opłat powinny obowiązywać tylko w czasie zawieszenia działalności przez firmy, a ich powrót do normalnej działalności powinien się wiązać z powrotem do uiszczania standardowych opłat – apelują artyści zrzeszeni w inicjatywie Razem dla kultury i podkreślają konieczność zmian legislacyjnych. Tym bardziej, że – jak podkreślają – sytuacja ta tylko pogarsza i tak trudny czas artystów pozbawionych dochodów z koncertów czy spotkań z widzami.

Solidarność z twórcami domagającymi się uznania ich praw wyraża również Andrzej Sikorowski. - To smutna konstatacja, że kultura jest postrzegana jako coś, bez czego na co dzień można się obyć. Nie mam żadnych złudzeń, że myślenie o niej jako dodatku do życia jest nie tylko błędne, ale w konsekwencji przyniesie również bardzo złe skutki – mówi krakowski piosenkarz i kompozytor.
Według prognoz zarobki twórców w tym roku spadną o 80 proc. W najgorszej sytuacji są ci, których występy odwołano, na lepszy czas łudzą się twórcy oczekujący przełożonych wydarzeń. Koncerty Andrzeja Sikorowskiego zaplanowane na marzec najpierw przesunięto na czerwiec, a następnie styczeń.

– Nadal nie mamy pewności, czy na pewno je zagramy i jeśli tak, na jakich zasadach – mówi twórca. Mowa o koncertach w Centrum Kongresowym ICE, na które zostały wyprzedane wszystkie miejsca. Wobec nowych restrykcji na widowni równocześnie będzie mogła się zjawić tylko połowa publiczności. – Załóżmy, że każdy koncert zagramy dwa razy. Pojawia się wówczas pytanie: kto zapłaci artystom za drugi występ? A także: jak powiedzieć połowie publiczności, że ma przyjść na inną godzinę? – mówi Andrzej Sikorowski i podkreśla, że najwięcej wątpliwości budzi w nim niekonsekwencja wprowadzanych zarządzeń. W obecnej trudnej sytuacji rozwiązania nadzwyczajne stają się koniecznością – powinny jednak uwzględniać one interesy wszystkich zagrożonych grup obywateli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Artyści domagają się zmiany prawa: artykuł 15L ustawy covidowej to ogromny cios dla polskich twórców - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie