Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Artystyczna izolacja

Redakcja
SZTUKA. Czym jest zamknięcie twórcy w celi: spotkaniem z samym sobą, odgrodzeniem od świata, a może po prostu więzieniem?

Na to pytanie próbuje odpowiedzieć projekt "Wymiary wolności", realizowany w Pierwszej Pracowni Interdyscyplinarnej na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Scenerią akcji jest budynek dawnego więzienia w Łęczycy.
- Jeden z moich studentów, związany z tymi okolicami, chciał w pustych od dwóch lat budynkach zrobić wystawę. Pomysł wydał mi się zbyt oczywisty. Postanowiłem jednak wykorzystać to miejsce w inny sposób - tłumaczy prof. Zbigniew Bajek, wykładowca krakowskiej ASP, pomysłodawca akcji. Poklasztorne budynki, które najpierw służyły oo. Dominikanom, a następnie przekształcone zostały w więzienie, miały już przeznaczenie artystyczne - były przestrzenią wystawienniczą dla studentów łódzkiej ASP. Teraz cele dawnego więzienia stały się przestrzenią rozmyślań na temat istoty wolności. W zeszłą środę, wraz ze świtem, prof. Bajek oraz studenci, doktoranci i pedagodzy z Polski i Czech, a także stypendyści z Danii i Finlandii, zamknęli się w celach na całą dobę. Powstałe pod wpływem tego wyobcowania obrazy, fotografie, instalacje, utwory muzyczne i teksty staną się punktem wyjścia dla interdyscyplinarnej prezentacji. W planach jest także album, zawierający obok reprodukcji powstałych prac wywiady z osobami związanymi z tematem projektu - filozofami, etykami, pracownikami więziennictwa i wymiaru sprawiedliwości, więźniami, zakonnikami, osobami represjonowanymi za walkę o wolność czy politykami. - To bardzo istotny element tego projektu, ponieważ to on właśnie pozwala w pełni rozumieć istotę akcji - mówi Bajek.
ŁUKASZ GAZUR
Szczegóły akcji na stronie www.wymiary-wolnosci.com

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski