Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Asystenci przyspieszą pracę prokuratorów

Marcin Banasik
Marcin Banasik
archiwum
Prawo. 13 nowych asystentów prokuratorów regionalnych w Krakowie ma pomóc śledczym w prowadzeniu najbardziej skomplikowanych spraw. Każdy z nich po krótkim szkoleniu może przejąć 30 proc. obowiązków prokuratorów.

Wsparcie prokuratorów dotyczy całego kraju. Na początek do placówek śledczych trafi w sumie 130 asystentów.

W przyszłym roku etatów ma być jeszcze więcej. Prokuratura Krajowa, obok dzisiejszych 130, zapowiada kolejne 220. Twierdzi, że w sumie prokuratura może dysponować nawet 658 etatami dla asystentów.

Najwięcej - po trzynaście etatów - przypadło prokuraturom regionalnym w Katowicach, Krakowie oraz Warszawie. To regiony, gdzie jest najwięcej pracy i to te jednostki podzielą wsparcie dalej na swoim terenie.

Z pomocy cieszy się Włodzimierz Krzywicki, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Krakowie. - Asystenci odciążają prokuratorów w pracach technicznych, związanych z prowadzeniem i nadzorowaniem postępowań przygotowawczych oraz z przygotowaniem decyzji kończących te postępowania. Dzięki temu prokurator może skupić się na bardziej istotnych elementach śledztwa - mówi prok. Krzywicki.

Ponadto, według ustawy, asystent może w ramach postępowania przygotowawczego przesłuchiwać świadków, dokonywać przeszukań i oględzin miejsc, gdzie jest podejrzenie popełnienia przestępstwa.

Rzecznik przypomina, że aktualnie w krakowskiej Prokuraturze Regionalnej pracuje około 30 śledczych.

13 nowych asystentów ma pomóc również w prokuraturach podległych jednostce regionalnej. Na razie nie wiadomo jednak, ilu z nich przypadnie prokuraturze okręgowej i jednostkom rejonowym.

Asystentem prokuratora może zostać osoba, która ukończyła 24 lata, posiada tytuł magistra prawa i jest nieskazitelnego charakteru. Asystent nie może być prawomocnie skazany za przestępstwa umyślne.

Bogdan Święczkowski, pierwszy zastępca prokuratora generalnego i prokurator krajowy, informuje, że środki na etaty dla asystentów pochodzą z dotacji celowej na nowe etaty urzędnicze i asystenckie, które zostały przyznane jeszcze w tym roku budżetowym.

Prokuratorzy od lat starają się o zwiększenie liczby asystentów. Aktualnie istnieją duże dysproporcje w liczbie etatów przyznawanych dla asystentów sędziów i prokuratorów. Rok temu limit etatów asystentów w sądach wynosił 3414 (przy limicie etatów sędziowskich 10 448).

W prokuraturach zaś limit etatów asystentów to 253, a analityków kryminalnych 122. Dawało to łącznie kadrę wspierającą pracę prokuratora w liczbie 375 etatów (przy limicie etatów prokuratorskich i asesorskich - 6428). Średnio jeden asystent sędziego przypadał na trzech sędziów, a w prokuraturze jeden asystent na 25 prokuratorów i jeden analityk kryminalny na 53 prokuratorów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski