MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczął się proces przeciwko byłej prezes Wisły Kraków i byłym członkom zarządu klubu

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Rozpoczął się proces przeciwko byłej prezes klubu Wisław Kraków, a także byłych członków zarządu klubu piłkarskiego
Rozpoczął się proces przeciwko byłej prezes klubu Wisław Kraków, a także byłych członków zarządu klubu piłkarskiego Wojciech Matusik
W Sądzie Okręgowym w Krakowie rozpoczął się proces w sprawie byłej prezes Wisły Kraków Marzeny S.-C. i byłych członków zarządu klubu piłkarskiego oskarżonych o przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu. Marzena S.- C. usłyszała zarzut uczestnictwa w zorganizowanej grupie przestępczej. Miała wyrządzić szkody finansowe w Wiśle na prawie 7,3 mln zł oraz narazić piłkarską spółkę na niebezpieczeństwo utraty ponad 2,5 mln zł w związku z zawarciem niekorzystnych umów o realizacje usług na rzecz klubu z firmą Anny M.-Z. Osobiście w sądzie stawili się Robert S., Marzena S.-C., Damian D. i Anna M. Z.

W czwartek w Sądzie Okręgowym w Krakowie Marzena S.-C. powiedziała, że nie przyznaje się do zarzucanych jej czynów i chce złożyć jedynie krótkie wyjaśnienia do tych, które wcześniej składa w toku postępowania przygotowawczego.

Damian D. były wiceprezes Wisły Kraków przyznał się do zarzutów dotyczących części gospodarczej, natomiast do przestępstwa narkotykowego – nie. Damian D. skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień.

Robert S., były członek zarządu Wisły Kraków, nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i na chwilę obecną odmówił składania wyjaśnień. Podobnie postąpiła Anna M. Z.

Kiedy Marzena S.C. kierowała Wisłą?

Marzena S.-C. trafiła do Wisły w 2014 r. Najpierw była rzecznikiem prasowym TS Wisła, a później członkiem zarządu. W 2015 r. w jednej ze spraw broniła „Miśka”, lidera kibolskiej bojówki „Białej Gwiazdy”. Prezesem piłkarskiej Wisły SA była od 26 sierpnia 2016 r. do 22 grudnia 2018 r. Prezesem TS Wisła była od 26 czerwca 2017 r. do 27 grudnia 2018 r.

Dwa lata spędzone w areszcie

Śledztwo w sprawie Wisły Kraków dotyczy okresu od sierpnia 2016 r. do 31 grudnia 2018 r. Postępowanie prowadzone przez prokuraturę dotyczy nadużycia udzielonych uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez osoby zobowiązane do zajmowania się sprawami majątkowymi piłkarskiej spółki Wisły SA i wyrządzenia poprzez to znacznej szkody majątkowej.

Jednym z wątków badanych przez śledczych jest spłacanie przez Wisłę SA jedynie niektórych wierzycieli, w sytuacji grożącej SA Wisła Kraków upadłości, co jest działaniem na szkodę pozostałych pracowników klubów oczekujących na pieniądze.

Zdaniem śledczych Marzena S.C. działała na szkodę Wisły, nie wypłacając niektórym piłkarzom wynagrodzenia. Spowodowało to według śledczych rozwiązanie kontraktów ze stratą dla klubu. Pojawił się również zarzut przyznawania członkom zarządu Wisły znacznie zawyżonych wynagrodzeń. Chodzi o kwotę 1,3 mln zł wypłaconą dwóm osobom od 23 sierpnia 2017 r. do sierpnia 2018 r., a także umożliwienie przywłaszczenia 824 tys. zł z pieniędzy należnych klubowi.

Kolejna kwestia dotyczy nie złożenia przez zarząd Wisły SA wniosku o upadłość tej spółki, pomimo powstania warunków uzasadniających takie działanie.

Zatrzymanie podejrzanych przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego policji nastąpiło we wrześniu 2019 roku.

W październiku 2021 roku Marzena S.-C. po dwóch latach spędzonych w areszcie wyszła na wolność po wpłaceniu kaucji w wysokości 400 tys. zł. Identyczną kwotę wpłacił Damian D., a Robert Sz. złożył wymagane od niego 30 tys. zł. Cała trójka ma od tamtej pory dozory policyjne i zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu.

W toku śledztwa przesłuchano ponad 140 świadków.

Co stało się z pieniędzmi?

Według ustaleń śledczych pozyskiwane w ten sposób środki były dzielone między uczestników grupy, finansowano z nich także działania członków innej grupy przestępczej, co pozostaje objęte odrębnym postępowaniem. Z środków wyprowadzonych z klubu miały być kupowane m. in. środki odurzające oraz substancje psychotropowe.

W sprawie podejrzanych jest siedem osób: poza Marzeną S-C. były wiceprezes Damian D., były członek zarządu Robert S., były przewodniczący rady nadzorczej Tadeusz C., były wiceprezes Daniel G., Jose B. i Anna M. Z.

Mrówką na kleszcze

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Rozpoczął się proces przeciwko byłej prezes Wisły Kraków i byłym członkom zarządu klubu - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski