Atrakcyjne nieruchomości

GEG
Cena wywoławcza za 24 ha pod budownictwo wielorodzinne wynosi 42.838.000 zł, a za motel "Krak" - 21.681.976 zł

Konsorcjum

2 października mija termin składania ofert w przetargu pisemnym ograniczonym na oddanie w użytkowanie wieczyste na 99 lat działek, przeznaczonych na wielorodzinne budownictwo mieszkaniowe, o łącznej powierzchni ok. 24 hektarów. 9 października to ostateczny termin składania ofert w pisemnym przetargu nieograniczonym na ustanowienie prawa wieczystego użytkowania na 50 lat zabudowa- nej nieruchomości przy ul. Radzikowskiego (motelu "Krak"). To najdroższe nieruchomości, wystawione w tym roku na przetarg przez gminę Kraków.

Konsorcjum

 Pierwszy z przetargów to realizacja programu mieszkaniowego "Konsorcjum". Ubiegający się o najatrakcyjniejsze grunty budowlane gminy (m.in. przy ul. Szarotki, Sąsiedzkiej - Zalesie, Lubostroń, Komuny Paryskiej) muszą przedstawić koncepcję architektoniczno - urbanistyczną dla wybranych działek (o powierzchni ok. 6 ha) oraz szczegółowy biznesplan na realizację 5 tysięcy mieszkań. Cenę wywoławczą wszystkich działek ustalono na 42.838.000 złotych, przed przetargiem konieczne jest wpłacenie wadium w wysokości 2.142.000 złotych. Zwycięzca zapłaci tylko 15 procent wylicytowanej wartości - jako pierwszą opłatę roczną, co roku (do 31 marca) będzie płacił 1 proc. wylicytowanej ceny.
 Przy wyborze najlepszej oferty komisja przetargowa będzie brać pod uwagę m.in. wysokość rat (jakie mają płacić nabywcy mieszkań), cenę mieszkania, liczbę lokali, oferowanych miastu, zabezpieczenie finansowe i ocenę ryzyka. Przetarg zakończy uchwała rady o przystąpieniu do spółki, realizującej program "Konsorcjum". Wyniki przetargu musi zatwierdzić Rada Miasta Krakowa.
 Ten przetarg nie jest dla wszystkich - mogą w nim uczestniczyć tylko spółki, spełniające warunki, określone w programie "Konsorcjum". Ma to być spółka akcyjna o kapitale akcyjnym co najmniej 400.000 złotych, przedmiotem działania spółki może być jedynie budownictwo mieszkaniowe i zbywanie lokali mieszkalnych, działania związane z budownictwem mieszkaniowym, infrastrukturą towarzyszącą i eksploatacją zasobów mieszkaniowych. Gmina musi mieć uprzywilejowaną pozycję w tej spółce - do niej ma należeć głos decydujący w najważniejszych sprawach: podziału zysków, tworzenia i znoszenia kapitałów rezerwowych i funduszy, zmian w statucie spółki, podwyższenia i obniżania kapitału, przekształceń spółki, emisji obligacji, zbywania nieruchomości.

Motel z lokatorem

 Cenę wywoławczą nieruchomości przy ul. Radzikowskiego ustalono na 21.681.976 złotych, a wadium - na 1.000.000 złotych. W tym przypadku opłata roczna będzie wynosić 3 proc. wylicytowanej wartości.
 Uczestnicy tego przetargu powinni przedstawić koncepcję architektoniczno - urbanistyczną zagospodarowania całej nieruchomości - teren przeznaczony jest pod usługi komercyjne (banki, obiekty handlu detalicznego i hurtowego, gastronomii, rzemiosła, turystyki i usługowe). Gmina chce utrzymania obecnego przeznaczenia działek - zwycięzca przetargu powinien zagwarantować przede wszystkim powstanie w tym miejscu nowego hotelu.
 Ten przetarg należy do nietypowych, bowiem gmina wystawiła pod młotek nieruchomość z lokatorem. Pod koniec kwietnia ubiegłego roku gmina wypowiedziała spółce "Forte" umowę długoletniej dzierżawy motelu "Krak", ale spółka do tej pory nie wydała nieruchomości, bo uważa, że wypowiedzenie było bezpodstawne. Uczestnicy przetargu muszą się zobowiązać do zaspokojenia wszelkich roszczeń spółki "Forte", jakie ta będzie mieć wobec gminy (z tytułu poniesionych kosztów i dochodzenia ewentualnych odszkodowań). Już w ofercie przetargowej musi się znaleźć oświadczenie spółki "Forte" o wydaniu nieruchomości zwycięzcy przetargu i wycofaniu pozwu przeciwko gminie (Forte złożyła w Sądzie Okręgowym wniosek o uznanie bezskuteczności wypowiedzenia). (GEG)

Nowe składki ZUS dla firm

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie