MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Australian silky terrier

(DD)
Silky jest typowym terierem: energiczny, wesoły i zadziorny
Silky jest typowym terierem: energiczny, wesoły i zadziorny Fot. 123RF
Nazwa psów tej rasy – australian silky terrier – wskazuje na ich pochodzenie (Australia), klasyfikację Fédération Cynologique Internationale (teriery) oraz wygląd (silky oznacza jedwab i odnosi się do jedwabistej szaty psów).

Rasa rzadko spotykana jest w Polsce i niewprawne oko może pomylić silky z yorkshire terrierem. Nie bez powodu. Australian silky terrier powstał w pierwszej połowie XIX w. (prawdopodobnie w okolicach Sydney, choć obecnie mówi się o mieście Ross) z krzyżówki terriera australijskiego, yorkshire terriera i przy udziale diandie dinmond terriera.

W dzisiejszych czasach miniaturowy piesek (wysokość w kłębie – samiec ok. 23 cm, suka nieco mniejsza; waga – od 3,5 do 4,5 kg) nie służy już do polowania na żmije i szczury (co nie znaczy jednak, że utracił instynkt myśliwski), lecz – zachowując cechy teriera – stał się typową domową maskotką.

Silky terrier jest niezwykle wesoły, przyjacielski, pełen temperamentu i aktywny. Źle znosi brak ruchu i codzienne dłuższe spacery są niezbędne dla jego zdrowia. Jest czujny, ale nie hałasuje bez powodu. Oddany właścicielowi, wielką miłością darzy także dzieci, wobec których jest bardzo łagodny. Jest to piesek, który nie przysparza problemów w wychowaniu, szybko przyswaja wiedzę, chociaż czasem bywa uparty.

Umaszczenie silky jest niebieskie lub szaroniebieskie z podpalaniem; bardziej ceni się intensywny odcień. Szata jest gładka, delikatna, jedwabista w dotyku, błyszczy i mieni się wieloma kolorami (złotem, srebrem, czernią oraz błękitem). Silky nie zrzuca sierści, polecany jest więc dla osób z alergią. Należy pamiętać o regularnym czesaniu naszego pupila – przed tym zabiegiem należy zwilżyć włos preparatem, ponieważ rozczesywanie na sucho może powodować jego łamanie.

Mniej więcej raz na miesiąc pieska należy wykąpać stosując przy tym odpowiedni szampon oraz nakładając odżywkę. Do pielęgnacji silky zalecane są te same preparaty co dla psów rasy york. Przy czesaniu pamiętajmy o przedziałku, który powinien przechodzić przez całą długość grzbietu.

Rasa jest bardzo odporna na choroby oraz, co istotne – długowieczna. Żywienie silky nie różni się od żywienia yorków. Pieski należy karmić głównie suchą karmą z uwagi na fakt, że jest ona odpowiednio dobrana pod względem potrzebnych organizmowi składników.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski