MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Awantura o sprzedaż kolejek

Redakcja
Bez akceptacji samorządów tatrzańskich nic się nie stanie z Kasprowym Wierchem FOT. A RCHIWUM
Bez akceptacji samorządów tatrzańskich nic się nie stanie z Kasprowym Wierchem FOT. A RCHIWUM
Po 19 dniach od podpisania przez przez Polskie Koleje Górskie wstępnej umowy zakupu spółki Polskie Koleje Linowe wychodzą na jaw szczegóły transakcji. Zostały one przedstawione na nadzwyczajnej sesji rady miasta Zakopanego. Przed radnymi tłumaczyli się prezes PKG Łukasz Chmielowski oraz prawnicy i doradcy.

Bez akceptacji samorządów tatrzańskich nic się nie stanie z Kasprowym Wierchem FOT. A RCHIWUM

KONTROWERSJE. Opozycyjni radni Zakopanego domagają się zmian w umowie z inwestorem

Wiadomo już, że cztery samorządy, które założyły PKG - Zakopane, Poronin, Kościelisko i Bukowina Tatrzańska - będą miały szczególne uprawnienia jako akcjonariusze założyciele. Ich przedstawiciel będzie zasiadał w trzyosobowym zarządzie spółki (dwóch będzie ze strony MID Europa Partners), a w siedmioosobowej radzie nadzorczej samorządy będą mogł umieścić dwóch swoich ludzi.

W umowie z funduszem zapisano, że tatrzańskie samorządy będą miały głos w sprawach sprzedaży czy przekształcenia kolejek na Kasprowy Wierch i na Gubałówkę. Bez ich akceptacji, niezależnie od rozkładu głosów w radzie nadzorczej czy zarządzie - żadne decyzje nie zostaną podjęte.

Jednak już w sprawie sprzedaży kolejek w Zawoi, Krynicy, Szczawnicy i Międzybrodziu Żywieckim tak się nie stanie. Gdy większościowy udziałowiec postanowi sprzedać te kolejki, będzie mógł to zrobić bez żadnego problemu.

- Obwarowane to jest tym, że prawo pierwokupu, po cenach rynkowych, najpierw będą miały gminy, na terenie których leżą kolejki. Kiedy te nie będą chciały, większościowy udziałowiec skieruje swoje ofertę do gmin założycieli Polskich Kolei Górskich - wyjaśniał Mateusz Rodzynkiewicz, prawnik, który doradza spółce Polskie Koleje Górskie.

Łukasz Chmielowski, prezes Polskich Kolei Górskich, zaznaczył, że obecnie nie ma planów sprzedaży kolejek, ale też nie wyjawił, czy są jakiekolwiek inne plany - na przykład modernizacyjne - w stosunku do Zawoi, Krynicy, Szczawnicy i Międzybrodzia.

Zgodnie z podpisaną umową między funduszem a PKG - samorządy tatrzańskie mają 2 proc., a fundusz - 98 proc. udziałów w spółce.

- Nie wiem, komu mam gratulować tej transakcji - PKG tych 2 proc., czy funduszowi tych 98? Chyba jednak funduszowi. Wygląda to tak, jakby spółka PKG była tylko zasłoną do przejęcia majątku przez obcy kapitał - grzmiał z mównicy radny Leszek Dorula.

Jak dodał, radni przy powoływaniu PKG zobowiązali władze spółki, by szukała polskiego inwestora na nabycie PKL.

- Nie chcieliśmy Słowaków, a teraz mamy się cieszyć z kapitału francuskiego, hiszpańskiego czy innego? - dziwił się radny Leszek Dorula.

Z sali posypały się okrzyki: "zdrada narodowa". Opozycyjni radni przegłosowali stanowisko nawołujące burmistrza Zakopanego do wycofania się wszelkich uzgodnień, które powodują, że miasto traci pakiet kontrolny w spółce Polskie Koleje Górskie. To oznaczałoby w rzeczywistości zerwanie umowy z funduszem MID Europa Partners.

Burmistrz Zakopanego Janusz Majcher, jak i dr Mateusz Rodzynkiewicz uznali, że jest to niemożliwe, bo narazi gminy na karę. - Samorządy musiałby zapłacić 21,5 mln zł funduszowi - zauważył Janusz Majcher.

- Spodziewamy się, że pewnie fundusz będzie chciał sprzedać wyciągi poza Podhalem - mówi Grzegorz Niezgoda, burmistrz Szczawnicy.

Konsorcjum złożone ze słowackiej firmy Tatry Mountain Resorts, gmin Zawoja, Krynica, Szczawnica i Międzybrodzie Żywieckie - już odbyło spotkanie, na którym poruszony został pomysł wykupienia kolejek.

- Jest wola odkupienia infrastruktury. Wszystko zależy jednak od ceny, jakiej zażąda fundusz za kolejki - podkreśla Grzegorz Niezgoda.

Łukasz Bobek

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski