Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Badania polsko-ukraińskie

KLIM
Odkrycie okazów dobrze zakonserwowanych zwierząt i roślin a może nawet człowieka z epoki plejstocenu - to główne cele krakowskich naukowców, którzy realizują projekt badawczy w Staruni - ukraińskiej wiosce na Podkarpaciu.

Wokół nauki

Grupa geologów, geofizyków, geochemików, paleobiologów i mikrobiologów podąża śladami nosorożca, który został odkryty w 1929 roku w niemal nienaruszonej postaci i stanowi światowy unikat. Niezwykłe i wyjątkowe zakonserwowanie tkanek miękkich dokonało się w naturalny sposób dzięki nasyceniu ropą naftową oraz solanką. - Mamy nadzieję, że uda nam się trafić na podobne okazy i znajdziemy szczątki lub nawet zakonserwowane w całości zwłoki nosorożców włochatych i mamutów. Liczymy też na odkrycie w całości zachowanego człowieka, który żył tam 20 - 40 tys. lat temu - mówi prof. Maciej Kotarba z Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH, który kieruje badaniami. - Zrobiliśmy profilowania geochemiczne i geofizyczne, a następnie badania mikrobiologiczne. Dzięki nim można było określić miejsca, w których warto zrobić wiercenia. Większość z nich już wykonaliśmy. _A najbliższe plany działania? - _W maju tego roku kończymy geofizyczne badania mikrograwimetryczne i geoelektryczne oraz pełnordzeniowe wiercenia o średnicy ok. 10 cm. Odwiertów tych o głębokości od 5 do 20 m będzie w sumie ponad trzydzieści. Od czerwca przystępujemy do żmudnych i pracochłonnych, ale koniecznych analiz laboratoryjnych w Krakowie - zapowiada prof. Kotarba. - Kompleksowa synteza wszystkich wykonanych badań geochemicznych, geofizycznych, mikrobiologicznych, sedymentologicznych, litofacjalnych, paleobotanicznych i datowań metodą węgla 14C pozwoli na okonturowanie paleobagniska, określenie wieku jego osadów oraz odtworzenie istniejącego wówczas środowiska. W obrębie tego paleobagniska zostaną wyznaczone miejsca przyszłych prac__wykopaliskowych, w których istnieją największe szanse znalezienia nowych, dobrze zachowanych okazów fauny i flory plejstoceńskiej.
Naukowcy współpracują z Uniwersytetem Technicznym Ropy i Gazu w Iwanofrankiwsku. Projekt ma się zakończyć w czerwcu 2009 r. (KLIM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski