MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Miejsca na przedwyborczy spacer? Wawel, a może Park Lotników? A jak pada to zobaczcie piękne zdjęcia

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Anna Kaczmarz - Wawel/Andrzej Banaś - Park
Nadchodzi II tura wyborów samorządowych. Głosujmy już w niedzielę 21 kwietnia. Co robić przed wyborami? Może spacer na Wawel? A może wypoczynek w Parku Lotników Polskich? Pogoda zwariowała - raz słońce, raz deszcz. Wybierzcie się, jeśli traficie w słoneczne okienko, a jeśli Wam się nie uda, to zobaczcie nasze piękne zdjęcia z tych miejsc!

Ogrody Wawelskie

Taras górny
Odkryte relikty królewskiego ogrodu pozwoliły zrekonstruować na części tarasu układ ceglanych ścieżek i regularnych rabat. Wzmianki historyczne, z których wynika istnienie „skrzyń” w ogrodach wawelskich, stały się inspiracją do zastosowania często spotykanych w tamtym czasie rabat podwyższonych, w których prezentowano kolekcje roślin. Dla pozostałych części tarasu, na których ślady ogrodu się nie zachowały, zaprojektowano inny sposób urządzenia pozostający w zgodzie z wiedzą o ogrodach renesansowych. Są to proste partery ornamentowe oraz łąka kwietna z trejażem.

Pierwotny klimat ogrodu przypominają odpowiednio dobrane rośliny i sposób ich nasadzenia. Zastosowano między innymi: bukszpan zarysowujący partery ornamentowe, kocimiętkę, lawendę, rutę, margerytki, tojady, malwy, bylice, bazylię, rozmaryn, marzankę, różę francuską (Rosa gallica 'Officinalis'), znaną już przed rokiem 1310. Elementy architektury ogrodowej wykonano w oparciu o ikonografię z XV i XVI wieku. Cegła posadzki była formowana tradycyjnie, a jej układ w części zrekonstruowanej jest tożsamy z oryginalnym, odkrytym w trakcie badań. Do wykonania wyposażenia użyto drewna dębowego, a do łączenia konstrukcji – łyka, dybli i kołków drewnianych; podobnie postąpiono na tarasie dolnym i w winnicach.

Taras dolny - "ogród króla przed łaźnią"
Na wynikach badań archeologicznych oparto zrąb układu, to jest przebieg ceglanej ścieżki i odniesienie do zarysu fundamentów budowli (w południowej części tarasu). W związku z brakiem dostatecznych informacji historycznych w pozostałym zakresie ogród ten nie jest rekonstrukcją dawnego wawelskiego założenia, lecz kreacją, nawiązującą do ogrodów z wieku XVI i początku wieku XVII (w tym polskich).

Zastosowana zieleń ma na celu ukazanie rodzaju uprawianych wówczas roślin, z wykorzystaniem także współcześnie stosowanych analogicznych gatunków.

Park Lotników Polskich

Park położony jest w dolinie rzeki Wisły, na lewym jej brzegu. Dawniej nosił nazwę parku Kultury i Wypoczynku. Zwany do dziś jest często jako park AWF-u.

Ukształtowanie terenu parku jest zróżnicowane. W części południowej teren jest równinny. W części środkowej znajduje się skarpa, wznosząca teren parku o około trzy metry.

Park Lotników Polskich charakteryzuje się bogactwem flory i fauny. Południowa część parku jest słabo zadrzewiona – przeważają tam trawy i rośliny zielne z pojedynczymi drzewami lub ich skupiskami. Północna część parku posiada zwarte zadrzewienie.

Drzewostan parku Lotników Polskich charakteryzuje się dużą różnorodnością. Przeważają tam drzewa rodzime, głównie liściaste: topola czarna, czeremcha późna (amerykańska), olsza czarna, wierzby biała i krucha, dąb bezszypułkowy i szypułkowy, klon pospolity i srebrzysty, brzoza brodawkowata, robinia akacjowa. Z drzewa iglastych rośnie tam modrzew europejski oraz kilka świerków.

Urozmaiceniem drzewostanu są drzewa owocowe: czereśnie, śliwy wiśniowe czerwonolistne oraz orzechy włoskie. Jednym z ciekawszych i charakterystycznym elementem parku są okazałe i dość stare wierzby płaczące. Rosną one pojedynczo lub tworzą malownicze skupiska.

Na trawnikach znaleźć można stokrotki, jaskry, mniszki, bodziszki, jasnoty białe i przetaczniki ożankowe. Wśród grzybów występują purchawica olbrzymia, koronica ozdobna i pieczarka szlachetna.

Teren parku zamieszkują ciekawe gatunki ptaków: gołąb grzywacz, dzięcioł zielony, sójka zwyczajna, sroka, szpak i kos.

Największą atrakcją jest znajdujący się tam Ogród Doświadczeń – unikatowe w skali kraju przedsięwzięcie w postaci kilkudziesięciu plenerowych instalacji dydaktycznych.
Atrakcje:

  • plac zabaw
  • boisko wielofunkcyjne
  • Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema
  • Smoczy Skwer
  • street workout
  • pomnik Lotników Polskich
  • relikty fortu Pszorna
  • Hot Spot
  • plac z fontanną
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

26-letni Ukrainiec próbował nakłonić Polaka do szpiegowania

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski