Bądź eko jak dawniej! Bierz przykład ze swoich babć i dziadków

Materiał powstał we współpracy z Województwem Małopolskim
Nasi dziadkowie to skarbnica wiedzy, jak być eko!
Nasi dziadkowie to skarbnica wiedzy, jak być eko! Fot. Freepik.com
Do sklepu chodzili ze swoją wielorazową siatką, nie marnowali jedzenia, oszczędzali wodę i cerowali skarpetki. I choć nie słyszeli o zero waste, zasadzie 5R czy recyklingu – byli bardziej eko niż my teraz! Nasze babcie i nasi dziadkowie. Warto brać z nich przykład.

Nie kupuj za dużo. Czy naprawdę potrzebujesz kolejnej koszulki?

Szafy naszych babć nie pękały w szwach. Oczywiście wiązało się to z niedoborem „wszystkiego”. Ale warto się zastanowić, czy potrzebna nam jest kolejna bluzka z promocji i następna para spodni. Warto wiedzieć, że na wyprodukowanie jednej koszulki potrzeba aż 2700 litrów wody, a pary dżinsów – 6700!
Tymczasem badacze alarmują, że w 2050 roku, o ile nie zmienimy swoich nawyków – tej wody może zacząć brakować. Warto wspomnieć, że woda pitna to tylko 2,5 procent globalnych zasobów.
Co robiły nasze babcie? Oczywiście nikogo w dzisiejszych czasach nie namawiamy do cerowania skarpetek, ale do przeróbki za dużej spódnicy już tak! Co ciekawe – nasze babcie zniszczone ubrania wykorzystywały do czegoś innego, na przykład jako szmatkę do sprzątania. Da się? Da!
Ciekawym pomysłem może być też wymiana ubrań. W internecie można znaleźć wiele grup, w których można pozbyć się nienoszonych marynarek czy spodni, a w zamian znaleźć dla siebie prawdziwe perełki. I to całkiem za darmo!

Zalewa nas plastik

Idziesz do sklepu i bezmyślnie wkładasz owoce i warzywa do jednorazowych reklamówek? A czy wiesz, że jedna foliowa torebka używana jest średnio tylko 25 minut, a rozkłada się od 100 do 400 lat? Statystyczny Polak zużywa ich średnio 300 w roku! Warto? Choć plastik jest tani, dostępny, a przez wiele lat nie mówiło się wcale o jego negatywnym wpływie na środowisko.
Weźmy więc na zakupy torby wielorazowego użytku, a na owoce i warzywa kupmy specjalne torebki.

Nie scrolluj, zrób coś z niczego

Nasi dziadkowie żyli w czasach, gdy sklepowe półki świeciły pustkami, więc o niemarnowaniu jedzenia i wyczarowywaniu czegoś z niczego wiedzą wszystko. W kuchni nie marnował się ani okruszek! Warto dziś się nad tym zastanowić, skoro w statystycznie każdy z nas marnuje rocznie 247 kg jedzenia.
Nasze babcie były mistrzyniami zasady zero waste. Nawet dziś potrafią wyczarować w kuchni prawdziwe pyszności z kilku podstawowych składników lub tego, co zostało z przygotowywania innych posiłków.
Więc zamiast bezmyślnie wyrzucać – przetwórzmy.
Zamiast bezmyślnie scrollować telefon – wykażmy odrobinę kreatywności w kuchni.
Przypomnijmy. Według raportu Federacji Polskich Banków Żywności ponad 50 proc. Polaków przyznaje się do wyrzucania jedzenia. Wśród najczęściej marnowanych produktów wymienia się owoce, warzywa i pieczywo, czyli artykuły z krótkim terminem do spożycia.
Kupujmy lokalnie, najlepiej na placach targowych i w warzywniakach - tam mamy możliwość kupienia na wagę, tyle ile potrzebujemy, a przy okazji damy zarobić drobnym sprzedawcom.

Zasada 5 R

Nie ma co ukrywać – nasze babcie żyły w zgodzie z zasadą 5R, chociaż wcale jej nie znały.
Przypomnijmy. 5R to nic innego, jak:

  • 1. Refuse – Odmawiaj
  • 2. Reduce – Redukuj
  • 3. Reuse – Użyj ponownie
  • 4. Recycle – Przetwarzaj i przerabiaj
  • 5. Rot – Kompostuj

Życie według zasad 5R ma na celu zmniejszenie ilości odpadów wytwarzanych przez gospodarstwa domowe, ograniczenie konsumpcji, zmniejszenie liczby nieprzemyślanych zakupów i marnowania żywności. Konsekwentne wdrożenie wszystkich 5 zasad do codziennego życia nie jest łatwe. Wymaga od nas zmiany przyzwyczajeń oraz rezygnacji z wielu udogodnień, z których korzystamy każdego dnia.
Warto porozmawiać z babcią, jak ona to robiła.

Zobacz ekologiczne inicjatywy Małopolan. To oni zostali w zeszłym roku EKO-HERO!

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Bądź eko jak dawniej! Bierz przykład ze swoich babć i dziadków - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski