MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bakłażan, czyli gruszka miłosna lub oberżyna

Redakcja
Jest krewnym ziemniaka, pomidora, papryki, a także tytoniu. Nie wszyscy wiedzą, że bakłażan nie jest warzywem, ale owocem, a właściwie jagodą. Dostępny jest przez cały rok, najlepiej smakuje w okresie naturalnych zbiorów, czyli od czerwca do września.

Trendy jadalne

Pierwsze wzmianki o jego uprawie pochodzą z V w. p.n.e. z Chin, jednak wiadomo, że uprawiano go wcześniej w Indiach. Bakłażany zawędrowały przez Bliski Wschód do Hiszpanii wraz z Maurami, dzięki którym warzywo to stało się znane również Europejczykom. Jako pierwsi bakłażan zaczęli uprawiać Włosi. W Polsce bakłażany znano od XV, ale zaczęto je jadać dopiero na początku XIX wieku. Wcześniej, podobnie jak pomidory, uważano je za roślinę ozdobną.
Współcześnie istnieje bardzo wiele odmian bakłażana, występujących w barwach: żółtej, zielonej, pomarańczowej, najpopularniejszy jest jednak bakłażan fioletowy. Charakteryzuje się błyszczącą skórką. Duże okazy doskonale nadają się do faszerowania, ale trzeba pamiętać o osączeniu go z soku. Inny jest bakłażan niebieskawy. Owoce tej odmiany przybierają średnie rozmiary. Cechuje je podłużny kształt. Największe uprawy tej odmiany znajdują się w USA. Doskonały na zapiekanki. I wreszcie bakłażan biały, najmniejszy z rodziny. Obecnie jest bardzo rzadko uprawiany, choć można go spotkać w krajach azjatyckich. Ponieważ w smaku jest mniej gorzki od innych odmian, bakłażan biały jako jedyny czasem spożywany jest na surowo. Dodaje się wtedy do niego sos sporządzony z oleju i octu winnego.
Świeży owoc oberżyny zawiera około 90 proc. wody, niewiele białka, tłuszczu i tylko 2 proc. cukrów. Zawiera za to dużą ilość potasu, fosforu, żelaza i wapnia oraz witaminę A, C i witaminy z grupy B. Niestety, jest ciężkostrawny, dlatego nie bardzo nadaje się do stosowania w dietach odchudzających, mimo iż jest niskokaloryczny.
Bakłażan ma także właściwości odtruwające, dlatego często jest zalecany podczas diety po kuracji antybiotykowej. Bakłażany obniżają poziom cholesterolu we krwi i dodatkowo wspomagają przemianę materii. Poza tym mają właściwości wykrztuśne, dobrze działają na układ kostny i moczowy. Sok z bakłażanów zapobiega miażdżycy tętnic, zawałowi serca i jest pomocny w leczeniu dolegliwości wątrobowych.
Najlepsze są młode, małe bakłażany, w których nie czuć jeszcze goryczy. Nie obieramy ich, lecz kroimy, posypujemy solą, skrapiamy sokiem z cytryny, żeby pozbyć się ewentualnej goryczki miąższu. Warto pamiętać, że bakłażan nie należy do warzyw szczególnie aromatycznych i że warto łączyć go z innymi.
Bakłażany jadamy panierowane, smażone lub duszone z dodatkiem czosnku i cebuli. Świetne są przyrządzane na grillu, jako przystawka lub danie główne. Można je także zapiekać i faszerować. Z ugotowanych sporządza się również doskonałe pasty. Jeśli zamierzamy smażyć bakłażana, dobrze jest go wcześniej posolić także dla tego, aby nie wchłonął zbyt wiele tłuszczu.

Bakłażany z bryndzą

Składniki
2 duże bakłażany
30 dag tłustego sera bryndza
20 listków świeżej bazylii
2 średnie cebule
4 duże dojrzałe pomidory
oliwa z oliwek do smażenia, sól
Sposób przygotowania
Bakłażany umyć, pokroić na podłużne plastry ok. półtora centymetra, wrzucić na sito i obficie posypać solą. Zostawić na 30 minut. Spłukać wodą i osączyć.
Obsmażyć bakłażany z obu stron na beztłuszczowej patelni. Każdy plaster, gdy przestygnie, posmarować roztartą bryndzą, a na brzegach ułożyć po dwa listki bazylii i zwinąć. Oliwę rozgrzać i wrzucić posiekaną cebulę i podsmażyć na złoty kolor, dodać obrane ze skórki i pokrojone w kostkę pomidory. Dusić około 5-7 minut.
Pomidorowy sos przełożyć do naczynia żaroodpornego, ułożyć na nim roladki z bakłażana. Wstawić do piekarnika. Piec 30 minut w temperaturze 170- 180 st. C.

Zapiekanka z bakłażanów

Składniki
3 łyżki oleju
2 posiekane cebule
1 większy bakłażan obrany, pokrojony w kostkę
2 pomidory sparzone, obrane, posiekane
2 łyżeczki soli
1 łyżeczka pieprzu
1 żółtko roztrzepane
1/2 szklanki mleka
1/2 szklanki twarogu
masło do wysmarowania naczynia żaroodpornego
Sposób przygotowania
Cebulę smażyć w rozgrzanym oleju przez 5 min, często mieszając. Włożyć bakłażana, wymieszać, dusić dalej na małym ogniu przez 10 min. Dodać pomidory, sól i pieprz, dusić przez 10 min, mieszając kilka razy. Jarzyny przełożyć do wysmarowanego żaroodpornego naczynia. Połączyć żółtko, mleko i twaróg, dokładnie wymieszać, polać jarzyny. Piec w średnio nagrzanym piekarniku (190 stopni C) przez 45 min.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski