Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Balon widokowy będzie ostrzegał nas przed smogiem. Jak w Paryżu.

AGNIESZKA MAJ
Informacja o zanieczyszczeniu powietrza - widoczna poprzez właściwy kolor balonu - sprawdza się już w Paryżu. Czy tak samo będzie w Krakowie? FOT. WIKIPEIDA
Informacja o zanieczyszczeniu powietrza - widoczna poprzez właściwy kolor balonu - sprawdza się już w Paryżu. Czy tak samo będzie w Krakowie? FOT. WIKIPEIDA
Marek Kufel, prezes polskiego oddziału firmy HiFlyer, która jest właścicielem balonu widokowego nad Wisłą, chce włączyć się w kampanię antysmogową. Planuje zainstalować na balonie turystycznym - wznoszącym się w rejonie mostu Grunwaldzkiego - panele ciekłokrystaliczne, które będą zmieniać barwę w zależności od stanu zanieczyszczenia powietrza.

Informacja o zanieczyszczeniu powietrza - widoczna poprzez właściwy kolor balonu - sprawdza się już w Paryżu. Czy tak samo będzie w Krakowie? FOT. WIKIPEIDA

ŚRODOWISKO. Marek Kufel z firmy obsługującej balon nad Wisłą ma nadzieję, że zmiana kolorów - w zależności od stanu powietrza - spowoduje większe zainteresowanie jego zanieczyszczeniem. - Nie każdy chce codziennie sprawdzać monitoring w internecie - mówi.

Zielony kolor oznaczałby czyste powietrze, żółty - stan średni, a czerwony - smog. Dane na ten temat ma przekazywać Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Taki balon działa już w Paryżu. - Gdyby się udało, Kraków byłby drugi na świecie - twierdzi Marek Kufel. Balon zostałby wyposażony także w stację monitorowania powietrza i miałby badać zanieczyszczenia na różnych poziomach nad Krakowem (wznosi się na wysokość do 185 metrów). Wyniki tych pomiarów mają być wykorzystane przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Kufel ma nadzieję, że zmiana kolorów przez balon spowoduje większe zainteresowanie smogiem. - Nie każdy chce codziennie sprawdzać w internecie monitoring powietrza.Wystarczyłoby, że spojrzy na nasz obiekt - przekonuje.

Pomysł na taki sposób ostrzegania o smogu właściciele balonu zgłaszali już wcześniej. Wtedy jednak słyszeli odpowiedzi urzędników, że będą zniechęcać turystów do odwiedzenia Krakowa.

Teraz jednak podejście władz miasta do smogu się zmieniło. Na wniosek prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego sejmik wojewódzki uchwalił zakaz palenia węglem w piecach, który będzie obowiązywał za pięć lat. Wprowadzony ma być także program dopłat dla tych, którzy zamontują w domu ekologiczne ogrzewanie.

Pomysł HiFlyer podoba się radnym. - To dobry sposób na informowanie o smogu - uważa Paweł Ścigalski, przewodniczący Komisji Ekologii Rady Miasta.

Sceptyczny na razie jest Jan Janczykowski, wojewódzki konserwator zabytków. - Są różne odcienie żółtego czy czerwonego. Nie mam więc pojęcia, jak to będzie wyglądało. Mnie najbardziej odpowiada biały kolor balonu - mówi Jan Janczykowski.

Marek Kufel ma jednak nadzieję, że opinie miejskich służb będą pozytywne i balon z nowymi panelami LCD będzie można oglądać już niedługo.

agnieszka.maj@dziennik.krakow.pl

GDZIE BADAJĄ POWIETRZE?

Krakowska sieć monitoringu składa się na razie z trzech stacji:

* Aleja Krasińskiego

* Nowa Huta (ul. Bulwarowa)

* Kurdwanów (ul. Bujaka)

W przyszłym roku pojawią się dwie nowe stacje monitorujące obecność pyłów zawieszonych oraz benzoalfapirenu. Mają być mobilne, to znaczy co jakiś czas będzie można zmieniać ich lokalizację.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski