Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bankowa egzekucja niespłacanych kredytów

MCH
Na początku lutego posłowie zgłosili poprawkę do projektu nowelizacji Prawa bankowego, która zakłada likwidację bankowego tytułu egzekucyjnego.

Pod tym pojęciem kryje się dokument wystawiany przez bank, który po nadaniu przez sąd tzw. klauzuli wykonalności, jest podstawą do wszczęcia egzekucji komorniczej przeciwko niesolidnemu dłużnikowi. Klauzula nadawana jest przez sąd niezwłocznie, nie później niż w ciągu 3 dni od dnia złożenia wniosku. W ten sposób banki są uprzywilejowane, gdyż chcąc odzyskać pożyczone pieniądze nie muszą dochodzić tego w zwyczajnym, długotrwałym trybie sądowym. Powodem wystawienia tytułu egzekucyjnego może być np. nieterminowe płacenie rat kredytu. Wystarczy, że kredytobiorca nie zapłaci dwóch kolejnych rat , aby mogło dojść do wypowiedzenia umowy kredytu. Termin wypowiedzenia wynosi najczęściej 30 dni, następnie może być wystawiony tytuł egzekucyjny.

Próba likwidacji bankowego tytułu egzekucyjnego jest różnie oceniana przez ekspertów. - Skutkiem uchylenia odpowiednich przepisów w prawie bankowym będzie konieczność poszukiwania przez banki innych sposobów zabezpieczenia wierzytelności. Z dużym prawdopodobieństwem banki wymagać będą od kredytobiorców dobrowolnych oświadczeń o poddaniu się egzekucji, składanych w formie aktu notarialnego, co z kolei spowoduje zwiększenie kosztu kredytu - mówi Bartosz Wyżykowski, ekspert PKPP Lewiatan.

Obecnie banki podejmują czynności ściągania długów głównie w oparciu o bankowy tytuł egzekucyjny. Zapewnia to niski koszt takiego postępowania (50 zł za klauzulę). Natomiast opłata związana z wniesieniem do sądu pozwu w sprawach majątkowych w zwyczajnym trybie wynosi 5 procent wartości przedmiotu sporu. Koszty windykacji, w sytuacji, gdy roszczenie banku jest uzasadnione, w ostateczności poniesie dłużnik, co powiększy kwotę jego zadłużenia.

(MCH)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski