Partnerem cyklu jest ORLEN
Co to były za emocje! Brytyjczyk Daniel Bewley wygrał żużlowe Grand Prix Szwecji na torze w Malilli.Na szczęście nie wpłynęło to na zmianę na pozycji lidera i to zawodnik ORLEN Team nadal zajmuje najwyższe miejsce w klasyfikacji mistrzostw świata. Zobaczmyjak przebiegała rywalizacja podczas szóstej rundy cyklu.

Grand Prix Szwecji. Polak faworytem

Pod koniec czerwca Bartosz Zmarzlik wygrał Grand Prix Polski w Gorzowie Wielkopolskim i po trzecim triumfie w tym sezonie umocnił się na pozycji lidera klasyfikacji generalnej Indywidualnych Mistrzostw Świata, powiększając swoją przewagę nad drugim w tabeli Jackiem Holderem do 21 punktów. Nic dziwnego, że zawodnik ORLEN Team był też zdecydowanym faworytem rywalizacji na torze w Malilli, na którym wygrywał już w latach 2017, 2021 i 2022.

Zmarzlik vs. nieudane wyprzedzenie rywala

Podczas szóstej rundy tegorocznej rywalizacji o tytuł Indywidualnego Mistrza Świata od początku nie brakowało emocji. Już w swoim pierwszym starcie Bartosz Zmarzlik stoczył zacięty pojedynek z Australijczykiem Jackiem Holderem. Polak próbował wyprzedzić rywala przy bandzie, ale Holder nie zostawił mu tam miejsca i Zmarzlik upadł, uderzając w bandę. Na szczęście trzykrotnemu mistrzowi świata nic się nie stało, ale sędzia zawodów wykluczył go z powtórki trzeciego biegu.

Mistrz kolejny raz pokazał klasę

W kolejnym swoim starcie (w 5. biegu) Zmarzlik nieco został na starcie, ale jeszcze przed końcem pierwszego okrążenia po zewnętrznej toru wyprzedził wszystkich rywali i bez problemów minął linię mety jako pierwszy, pozostawiając za plecami Andrzeja Lebiediewa, Leona Madsena i Macieja Janowskiego. Następny, 11. bieg Polak ukończył na drugim miejscu, ustępując jedynie Szwedowi Fredrikowi Lindgrenowi, ale zdobył dodatkowe 2 cenne punkty. Podczas 16. wyścigu Zmarzlik rozgrzał publiczność w Malilli niezwykle zaciętym, ale wygranym pojedynkiem z Brytyjczykiem Robertem Lambertem. W ostatnim swoim biegu rundy zasadniczej , Polak bez problemów odniósł kolejne zwycięstwo, pokonując Martina Vaculika, Patryka Dudka i Jacoba Thorssella, co dało mu awans do półfinału. Warto dodać, że dla zawodnika ORLEN Team był to już 42. z rzędu awans do czołowej ósemki zawodników w turnieju Speedway Grand Prix.

Nie ma mocnych na Polaka w klasyfikacji generalnej

Pierwszy półfinał wygrał Fredrik Lindgren przed Danielem Bewleyem, a z dalszej rywalizacji odpadli Max Fricke i Jack Holder. W drugim startowali dwaj Polacy: Bartosz Zmarzlik i Patryk Dudek oraz Robert Lambert i Martin Vaculik. Walka o awans do finału była bardzo zacięta i wyrównana. Ostatecznie linię mety jako pierwszy minął Dudek, wyprzedzając Vaculika, Zmarzlika i Lamberta. Tym samym seria ośmiu finałów z rzędu, w których wystąpił Bartosz Zmarzlik została zakończona, ale obrońca tytułu pozostał liderem klasyfikacji generalnej mistrzostw świata.

Ostatni, finałowy bieg wygrał Bewley przed Vaculikiem i Dudkiem, natomiast Lindgren został wykluczony za spowodowanie kraksy, przez którą trzeba było powtórzyć wyścig.

Te zawody to historia. Czas myśleć o kolejnych

– Po upadku w pierwszym biegu na pewno była gdzieś tam chwila zdekoncentrowania, aczkolwiek kolejne biegi układały się całkiem pozytywnie, więc z tego należy się cieszyć. To bardzo specyficzny tor. Bardzo ciężko było odnaleźć, w którym momencie w danym biegu będą dobre ścieżki. Widzieliśmy, jak w finale Freddie wjechał w krawężnik i jak szybko od razu dostał prędkości, bo zrobił się taki twardy pas. Z kolei w pierwszym łuku było korzystniej po zewnętrznej. Te pola było trudno odnaleźć. Sam trochę źle też wybrałem pole w półfinale, ale to już nie ma znaczenia, to już historia – powiedział w wywiadzie telewizyjnym Bartosz Zmarzlik, który już myśli o kolejnym występie w Speedway Grand Prix.

Siódma runda mistrzostw odbędzie się 12 sierpnia w stolicy Łotwy – Rydze, gdzie najlepsi żużlowcy świata nigdy wcześniej nie rywalizowali.