Bayern strzela, a w obronie nie traci

JOT
Bayern Monachium nadal wygrywa, odniósł siódme zwycięstwo w sezonie, gromiąc u siebie 4-0 beniaminka Herthę Berlin. Przy okazji zadziwia skuteczną defensywą.

NIEMCY. Neuer z czystym kontem już od 1108 minut. Pierwsze zwycięstwo Augsburga.

Licząc także występy pucharowe, Bayern nie stracił gola od 1108 minut, bramkarz Manuel Neuer jest niepokonany od 12 spotkań. W Bundeslidze skapitulował tylko raz, w pierwszej kolejce, kiedy Bayern przegrał z Borussią Moenchegladbach, w kolejnych 8 meczach ani razu nie sięgał do siatki po piłkę.

25-letni bramkarz Bayernu (pozyskany z Schalke) jest w tej statystyce już trzeci w historii niemieckiej ligi, ma czyste konto od 748 minut. Jego poprzednik w Bayernie Oliver Kahn miał podobną serię przez 802 minuty, a Timo Hildebrand (Stuttgart) - 884. Rekordzistą Europy pozostaje Belg Dany Verlinden, który w barwach FC Brugge między 3 marca a 26 września 1990 roku nie puścił gola przez 1390 minut. W sezonie 2008/09 holenderski bramkarz Manchesteru United Edwin van der Saar był niepokonany przez 1311 minut. Światowy prymat należy do Brazylijczyka Mazaropiego, jako bramkarz Vasco da Gama nie wyciągał piłki z siatki przez 1816 minut od 18 maja 1977 do 7 września 1978 roku.

Bayern przewodzi w tabeli, za nimi są dwie Borussie. Ta z Dortmundu się rozkręca, pokonała na wyjeździe groźny Werder 2-0, choć kończyła mecz w dziesiątkę po dwóch żółtych kartkach Perisicia. Przez 88 min w zespole gości występował Robert Lewandowski i otrzymał dobre recenzje za grę. Z 5 golami w tym sezonie Polak jest siódmy w klasyfikacji strzelców, której przewodzi Gomez z Bayernu - 10 goli przed Huntelaarem (Schalke) - 8. Jakub Błaszczykowski mecz spędził na ławce rezerwowych, natomiast lekki uraz uniemożliwił wyjście na boisko Łukaszowi Piszczkowi. Zastąpił go Owomoyela, strzelec drugiego gola.

Pierwsze zwycięstwo w historii ekstraklasy odniósł Augsburg, pokonując na wyjeździe Mainz 1-0 po golu z rzutu karnego na dwie minuty przed końcem meczu. Eugen Polanski (Mainz) był rezerwowym.

Zespół z Kolonii pokonał Hannover 2-0. Obie bramki zdobył Podolski, pierwszą z wolnego. Był prawdziwym "ojcem zwycięstwa" gospodarzy. Asystę w tym spotkaniu mógł zaliczyć Sławomir Peszko, dobrze podał do swego partnera z drużyny, ale Chihi wycelował w poprzeczkę. Adam Matuszczyk (Koeln) nie zagrał z powodu bólu zęba, w drużynie gości Artura Sobiecha nie było nawet na rezerwie.

WYNIKI

Bayern - Hertha 4-0 (3-0), Gomez 5 i 69 karny, Ribery 7, Schweinsteiger 13. Mainz - Augsburg 0-1 (0-0), Callsen Braker 88 karny; Stuttgart - Hoffenheim 2-0 (0-0), Okazaki 48, Pogrebniak 77 karny; Wolfsburg - Nuernberg 2-1 (1-0), Mandzukic 24 i 83 karny - Eigler 70; Borussia MG - Bayer 2-2 (0-1), Reus 65, Herrmann 72 - Reinartz 20, Schuerrle 87. Schalke - Kaiserslautern 1-2 (0-1), Huntelaar 62 karny - Tiffert 30 karny, Kouemaha 72. Werder - Borussia D. 0-2 (0-1), Perisic 42, Owomoyela 71; Freiburg - Hamburger 1-2 (0-1), Cisse 47 - Son 12, Ilicevic 77; Koeln - Hannover 2-0 (1-0), Podolski 24 i 86.

1. Bayern 9 22 25-1

2. Borussia M. 9 17 11-6

3. Borussia D. 9 16 15-7

4. Stuttgart 9 16 14-6

5. Werder 9 16 16-12

6. Schalke 9 15 18-15
7. Hannover 9 15 11-12

8. Bayer 9 14 12-13