Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Baza danych do walki o lepsze powietrze

Małgorzata Mrowiec
Czy kolejne badania poprawią jakość powietrza w Krakowie?
Czy kolejne badania poprawią jakość powietrza w Krakowie? Anna Kaczmarz
Środowisko. Naukowcy i urzędnicy zbiorą informacje, które będzie można wykorzystać w planowaniu przestrzennym Krakowa

Jak wieje w Krakowie, jak powietrze zachowuje się nad miastem, jak wygląda mapa korytarzy przewietrzania - tego dowiemy się dzięki badaczom, którzy wezmą udział w zainaugurowanym wczoraj projekcie. Zrealizuje go miasto wraz z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Projekt - dofinansowany ze środków europejskich - nosi tytuł "Zintegrowany system monitorowania danych przestrzennych dla poprawy jakości powietrza w Krakowie".

Model przewietrzania miasta będzie jednym z jego efektów. Celem przedsięwzięcia jest bowiem stworzenie bogatej bazy danych, która będzie wykorzystywana przy planowaniu przestrzennym.

- Dziś nie mamy takich informacji lub są one rozproszone. Jeśli je zbierzemy, wprowadzimy do systemu i będziemy mogli je analizować, to możliwe będzie stworzenie recept na przyszłość - mówi Przemysław Szwałko z Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa, członek zespołu projektowego.

Oprócz oceny warunków przewietrzania miasta projekt obejmie inwentaryzację niskiej emisji - czynnych pieców, kotłowni, kominków na paliwo stałe. Także kontrolę likwidacji pieców. Dalej - inwentaryzację zieleni w mieście.

Do bazy trafią zdjęcia Krakowa - satelitarne i lotnicze, sporządzona mapa korytarzy przewietrzania, mapa pokrycia terenu budynkami, drogami, wodami, jak i wszelkiego rodzaju roślinnością.

Do realizacji projektu zostanie zakupiona i wykorzystana nowoczesna aparatura pomiarowa. Jednym z takich urządzeń będzie SODAR meteorologiczny, wykorzystywany do określania profilu, prędkości i kierunku wiatru. Urządzenie będzie się przemieszczać w różne miejsca w Krakowie, lokalizacje zaproponowali naukowcy z UJ. Te badania rozpoczną się na początku przyszłego roku.

- Podczas pomiaru urządzenie będzie emitowało dźwięk, który może być dla niektórych nieprzyjemny (o natężeniu 20 decybeli). Prosimy krakowian o wyrozumiałość, to badanie w celu polepszenia komfortu życia w przyszłości - mówi dr Leszek Ośródka, kierownik Zakładu Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMGW.

Baza informacji, która powstanie w ramach projektu, ma być wykorzystywana przez tych, którzy odpowiadają za planowanie przestrzenne w Krakowie. Projekt jest nastawiony na to, żeby mieli aktualne, kompletne, zintegrowane informacje i na ich podstawie mogli kształtować działania wieloletnie czy konstruować plany miejscowe z myślą o poprawie jakości powietrza w Krakowie.

Projekt miał wczoraj swoją inaugurację. Jego wartość wynosi prawie 3,7 mln zł, a dofinansowanie ze środków europejskich stanowi 85 proc. wartości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski