Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Baza wojennych ofiar jednak jest dostępna

(SUB)
Historia. Instytut Pamięci Narodowej potwierdza sygnały przekazywane przez naszych Czytelników – są problemy z uzyskaniem danych z Centrum Udzielania Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej.

Nasi Czytelnicy skarżą się, że po wysłaniu pytań o ofiary represji niemieckich i sowieckich na adres podany przez IPN (ul. Kłobucka 21, Warszawa) poczta zwraca listy z adnotacją „Adresat nieznany”.

– Tak, do nas też takie sygnały docierają. To prawdopodobnie błąd logistyczny, przepraszamy naszych wnioskodawców. Dopiero trwa przeprowadzka naszych archiwów na ulicę Kłobucką, więc pod __tym adresem możemy być jeszcze nieznani – mówi „Dziennikowi Polskiemu” Janusz Ryszko z Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN.

Dlatego korespondencję w tej sprawie najlepiej kierować na inny adres IPN – ul. Wołoska 7, 02-675 Warszawa, koniecznie z dopiskiem „Centrum Udzielania Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej”.

IPN dysponuje największym zbiorem danych o losach Polaków będących ofiarami represji niemieckich i sowieckich z lat 1939-1956. W przypadku zbrodni dokonanych przez Niemców są to głównie materiały zgromadzone przez Główną Komisję Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Z kolei informacje na temat represji Sowietów wobec Polaków zamieszkałych na ziemiach wschodnich II RP oraz stosowanych w Związku Sowieckim pochodzą głównie z tzw. zbioru akt wschodnich. Tworzą go dokumenty wytworzone w Rosji, na Ukrainie i Litwie oraz w Gruzji, pochodzące m.in. z archiwów Armii Czerwonej i NKWD. IPN posiada też materiały dotyczące zbrodni katyńskiej przekazane przez Studium Polski Podziemnej w Londynie.

Cennym uzupełnieniem jest m.in. baza danych Międzynarodowej Służby Poszukiwawczej w Bad Arolsen.

Z pomocy Centrum Udzielania Informacji o Ofiarach II Wojny Światowej może skorzystać każdy. Pytania przyjmowane są także na e-mail: [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski