Będą nowe miejsca pracy

Redakcja
WIZUALIZACJA: UGiM DOBCZYCE
WIZUALIZACJA: UGiM DOBCZYCE
W strefie inwestuje firma ES- -SYSTEM NT Sp. z o.o., będąca spółką-córką firmy ES-SYSTEM SA z siedzibą w Krakowie, która trzy lata temu zadebiutowała na giełdzie papierów wartościowych. Litery NT w jej nazwie pochodzą od słów "nowe technologie".

WIZUALIZACJA: UGiM DOBCZYCE

DOBCZYCE. W strefie przemysłowej kolejny inwestor rozpoczął budowę hali produkcyjnej

Budowa rozpoczęła się kilka dni temu. Przewidywalny termin jej zakończenia to wrzesień. Zakład ma zostać uruchomiony w październiku.

Powstający zakład jest pierwszym, jaki powstaje w tej części dobczyckiej strefy przemysłowej, która objęta została zasięgiem Specjalnej Strefy Ekonomicznej i stanowi obecnie jej podstrefę. Z lokalizowaniem zakładów w niej wiążą się korzyści, z których najważniejsze to możliwość nie odprowadzania podatku dochodowego dotąd, aż wyczerpie się suma stanowiąca połowę tego, co firma włożyła w zakup działki i uruchomienie zakładu, a ponad to możliwość pozyskiwania dofinansowania na tworzenie miejsc pracy.

W przypadku ES-SYSTEM ma być to około 17,5 mln zł. Tyle firma ma zamiar zainwestować w Dobczycach budując tu zakład, w którym, przynajmniej na początek, ma znaleźć zatrudnienie 30 osób. Ponieważ firma specjalizuje się w produkcji i sprzedaży systemów oświetleniowych opartych na nowoczesnych technologiach, przyszli pracownicy rekrutowani będą spośród kandydatów posiadających wykształcenie o profilu elektrycznym i elektronicznym.

Na ogłoszenie, jakie ukazało się w miesięczniku dobczyckim "Tapeta", odpowiedziało kilkadziesiąt osób, w efekcie czego ich oferty zostały przekazane do centrali firmy w Krakowie. Właściwy nabór jednak dopiero się rozpocznie, a z zapowiedzi prezesa ES-SYSTEM NT Wojciecha Dobrocha wynika, że zainteresowani powinni zasięgać informacji w filii Powiatowego Urzędu Pracy w Dobczycach oraz we wspomnianej już "Tapecie".

Spółka ES-SYSTEM NT wykupiła, w liczącej 6,5 ha podstrefie SSE, obszar o powierzchni ponad 2,9 ha. Budowana teraz hala produkcyjna wraz z zapleczem socjalno-technologicznym ma mieć powierzchnię 6400 m kwadratowych.

Co z pozostałymi terenami w podstrefie? - W tej chwili prowadzimy rozmowy w kilkoma przedsiębiorcami zainteresowanymi ulokowaniem swoich zakładów w podstrefie. Są to inwestorzy: z Włoch - ten działa w branży związanej z obróbką drewna, Niemiec oraz dwóch z terenu Polski - mówi burmistrz Dobczyc Marcin Pawlak.

Trzeba też dodać, że jeden z zakładów działający od 2006 roku w dobczyckiej strefie (z tym, że nie na terenie SSE) planuje w najbliższych miesiącach rozbudowę. Chodzi o Wawel S.A., który posiada tam już swój zasadniczy obiekt produkcyjny i dobudowany w 2008 roku magazyn wysokiego składowania (o pow. 1500 m kwadrat.), a zamierza powiększyć się o kolejny magazyn oraz halę produkcyjną. - Zamierzamy inwestować w nowe technologie - tłumaczy decyzję o rozbudowie Wojciech Winkel, dyrektor ds. produkcji i członek zarządu Wawel S.A.

W tej chwili oczekiwane jest zatwierdzenie zmiany do posiadanego już przez firmę pozwolenia na budowę. Równocześnie trwa wyłanianie generalnego wykonawcy, który zajmie się rozbudową zakładu. - W marcu prace ruszą, a planowany termin ich zakończenia to przełom lipca i sierpnia tego roku - mówi dyrektor Winkel. Na temat tego, ile osób znajdzie zatrudnienie w nowo wybudowanych: magazynie i hali, nie chce na razie mówić.
KATARZYNA HOŁUJ

myslenicki@dziennik.krakow.pl

Ponad 7 milionów złotych na rozwój dobczyckiej strefy

W grudniu ubiegłego roku zapadła decyzja o przyznaniu gminie Dobczyce dofinansowania w kwocie 7 261 525,72 zł w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-13. - Obecnie oczekujemy na wyznaczenie terminu podpisania umowy - mówi burmistrz Dobczyc Marcin Pawlak - Ponieważ jest już uchwała zarządu województwa o przyznaniu nam dofinansowania możemy już przygotowywać procedurę przetargową na realizację prac i czynimy to.

Dofinansowany projekt nosi tytuł "Wzmocnienie zdolności przyjęcia nowych inwestorów przez rozbudowę infrastruktury Strefy Przemysłowej". Przewiduje on (na ten i przyszły rok) przeprowadzenie prac, które obejmą: budowę drugiej na terenie strefy linii zasilania w wodę, montaż oświetlenia, modernizację jednej z istniejących dróg, budowę nowej drogi wewnętrznej oraz chodników. Wartość całej inwestycji to 11 mln 200 tys. zł. Zostanie to pokryte z wspomnianego już dofinansowania oraz budżetu gminy. W zakresie prac znajduje się także jak mówi burmistrz "wątek kanalizacyjny" i na to gmina zamierza zaciągnąć w WFOŚ częściowo umarzalny kredyt.

Wyższe mandaty od skarbówki z początkiem maja

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie