MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będą rozwiązania kliniczne

Redakcja
Biomateriały to przyszłość medycyny - mówi prof. Marta Błażewicz
Biomateriały to przyszłość medycyny - mówi prof. Marta Błażewicz
- Od wielu lat pracuję w grupie, która zajmuje się badaniami nad biomateriałami, czyli materiałami dla medycyny. Materiały dla medycyny to, jak mówi definicja, takie materiały, które ratują życie lub zdrowie pacjenta. Konkretnie są to endoprotezy stawów, śruby, gwoździe, płytki do osteosyntezy, a np. w kardiochirurgii stenty wieńcowe, sztuczne naczynia krwionośne, oprócz tego nici chirurgiczne, następnie materiały dla stomatologii czy okulistyki. Właściwie dzisiaj prawie każda dziedzina medycyny potrzebuje materiałów syntetycznych. Natomiast to, co jest wyznacznikiem dzisiejszych czasów, to fakt że medycyna stawia coraz większe wymagania materiałom. Dzisiaj mówi się już o materiałach inteligentnych i tzw. biomimetycznych (naśladujących swoją budową i właściwościami tkanki). Takie materiały można wytwarzać dzięki nowej dziedzinie wiedzy, jaką jest nanotechnologia. Właśnie w ramach nanotechnologii wytwarzamy i badamy różnego rodzaju materiały, które łączymy z nanocząstkami. Nanocząstki to materiały w wielkościach manometrycznych, czyli porównywalne wielkościami do wirusów (20-500 nm) i białek (5-10 nm), a przede wszystkim materiały o unikatowych właściwościach. Wystarczy, by parę procent wagowych takiej manometrycznej substancji umieścić w matrycy polimerowej i uzyskuje się tworzywo o zupełnie nowych właściwościach. Nasze badania wykazują, że polimery modyfikowane np. nanocząstkami węglowymi w formie nanorurek nadają im właściwości osteogenne, inaczej mówiąc otrzymuje się materiały, które mogą wspomagać odbudowę tkanki kostnej. Można zatem stwierdzić, że materiały przez nas opracowywane z nanoczastkami węglowymi, ale również z nanocząstkami magnetytu lub wollastonitu wpisują się w grupę tworzyw niezwykle przydatnych dla medycyny regeneracyjnej. Obecność nanocząstek w polimerze może nadawać mu cały szereg właściwości bardzo istotnych z punktu widzenia zastosowań medycznych. Np. cząstki magnetytu wprowadzone do polimeru mogą sprawić, że wytworzony z niego implant będzie pozytywnie wpływał na odbudowę chorej tkanki, a równocześnie będzie dobrze widoczny w diagnostyce MRJ. Mało tego, jak wykazują nasze badania jego obecność w tkance nie tylko wspomaga wizualizację w rezonansie jądrowym, ale również obniża ilość artefaktów, jakie występują w tej metodzie. Tego typu badania prowadzone są chyba na całym świecie?

Biomateriały to przyszłość medycyny - mówi prof. Marta Błażewicz

Rozmowa z prof. MARTĄ BŁAŻEWICZ z Katedry Biomateriałów Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie

Biomateriały to przyszłość medycyny. Nad ich rozwojem pracujecie w Akademii już od dawna.
- Uważam, że nasze badania, zwłaszcza w zakresie wytwarzania materiałów, nie odbiegają niczym od badań światowych. Nanokompozyty dla medycyny to bardzo obiecujące tworzywa, które z pewnością w nieodległej przyszłości wejdą w fazę praktycznego wykorzystania w leczeniu chorób dzisiejszej cywilizacji, podobnie zresztą jak same nanocząstki. Nanocząstki poza tym, że mogą modyfikować inne biomateriały, wykorzystywane są w medycynie jako nośniki leków, w których lek związany z nanocząstką dociera bez żadnych przeszkód bezpośrednio do chorej tkanki. Nanocząstki magnetyczne, sterowane zewnętrznym polem magnetycznym, nie tylko bez trudu odnajdują nowotworowe komórki, ale również mogą podnieść ich temperaturę, a tym samym spowodować ich zniszczenie. Nadzieje są wielkie, ale również i tutaj pojawiają się zagrożenia i problemy. Badania związane z biozgodnością nanocząstek rozwiązujemy wspólnie z ośrodkami krajowymi i zagranicznymi. Uniwersytet Brighton w Wielkiej Brytanii zaprosił nas do współpracy w ramach projektu europejskiego, którego tematyka dotyczy właściwości biologicznych nanocząstek. Jakie będą zastosowania praktyczne tych badań?
- Jestem przekonana, że badania powadzone w naszej katedrze w niedalekiej przyszłości zaowocują rozwiązaniami klinicznymi. Potrzebne są tutaj działania krajowych instytucji związanych z uzyskaniem odpowiednich certyfikatów dotyczących nowych wyrobów medycznych, dostosowanych do wymogów unijnych. Mam nadzieję, że Polska dołączy wkrótce do krajów, które własne opracowania w obszarze inżynierii biomedycznej wspierają w możliwościach wejścia na rynek medyczny.
Rozmawiał: PAWEł STACHNIK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski