Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie jak na Mazurach?

Robert Gąsiorek
Tak ma wyglądać park wodny na zbiorniku Jagniówka w gminach Borzęcin oraz Szczurowa
Tak ma wyglądać park wodny na zbiorniku Jagniówka w gminach Borzęcin oraz Szczurowa Fot. 55architekci
Tarnowskie. Osiem gmin z regionu tarnowskiego przygotuje turystyczny projekt: Pojezierze Tarnowskie. Na 18 wyrobiskach pożwirowych powstaną plaże oraz kąpieliska dla miłośników sportów wodnych.

To może być hit turystyczny. Już niedługo krajobraz sporej części regionu tarnowskiego ma się zmienić nie do poznania. Wszystko za sprawą projektu Pojezierze Tarnowskie, w realizację którego zaangażowało się osiem gmin: Borzęcin, Szczurowa, Radłów, Wierzchosławice, Żabno, Lisia Góra, Olesno oraz Radgoszcz.

Na ich terenie znajduje się około 130 wyrobisk pożwirowych. Część z nich jest nielegalnie wykorzystywana jako kąpieliska.

- Teraz ten krajobraz się zmieni. Wyrobiska zostaną zagospodarowane. Powstaną przy nich plaże, a nad bezpieczeństwem wszystkich wypoczywających będą czuwać ratownicy - zapowiada Zbigniew Mączka, burmistrz Radłowa.

Łącznie powstanie 18 kąpielisk, które podzielone zostaną na trzy kompleksy. Pierwszy z nich utworzony zostanie na granicy Borzęcina oraz Szczurowej i będzie nosił nazwę: Wodny Park Kulturowy. - Powstanie tam ośrodek sportów wodnych, w którym można będzie uprawiać różne formy żeglarstwa - mówi Janusz Kwaśniak, wójt Borzęcina.

Atrakcją Wodnego Parku Kulturowego będą Szlak Poezji oraz Szlak Groteski, inspirowany postacią urodzonego właśnie w Borzęcinie Sławomira Mrożka.

Liczne zbiorniki wodne w gminach Radłów i Wierzchosławice stworzą zagłębie przyrodolecznicze. Powstanie w nim m.in. Wodny Świat Bajek dla najmłodszych. Atrakcją będzie Syrenka z tarczą, której pomnik stanie przy kapielisku.

- W ten sposób chcemy nawiązać do urodzonej w Radłowie Ludwiki Nitschowej, projektantki Syrenki warszawskiej - wyjaśniają architekci, Anna i Wojciech Świątkowie. Dzięki projektowi nowe życie zyskają również Dwudniaki, do niedawna ulubione miejsce letnich wyjazdów tarnowian nad wodę.

Trzeci kompleks wypoczynkowo-turystyczny powstanie w gminach Żabno, Radgoszcz i Lisia Góra. W ramach projektowanego tam Wodnego Parku Adrenaliny przewidziano szereg wodnych atrakcji, w tym również dla seniorów.

Projekt Pojezierza Tarnowskiego przygotowali naukowcy z krakowskiej AGH. Pełna dokumentacja ma być gotowa jeszcze w tym roku.

Wtedy też rozpoczną się starania o pieniądze na ten cel z funduszy unijnych. Na realizację projektu potrzeba kilkadziesiąt milionów złotych.

- Szansa jest duża, a pomysł interesujący, bo dotyczy wielu gmin. W nowej perspektywie finansowej właśnie takie inicjatywy są najwyżej oceniane - podkreśla Stanisław Sorys, wicemarszałek Małopolski.

Rozmowa
Rozmawiamy z dr hab. inż. Anną Ostręgą z Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, koordynatorką projektu Pojezierze Tarnowskie

- Jakie możliwości daje stworzenie Pojezierza Tarnowskiego?
- Dzięki temu projektowi okolice Tarnowa mają szansę stać się atrakcyjnym miejscem wypoczynku dla mieszkańców, ale również markowym produktem turystycznym o wymiarze ponadregionalnym, a nawet ponadkrajowym. Kilkanaście zagospodarowanych akwenów oferować będzie mieszkańcom i turystom różnorodność atrakcji na przynajmniej kilkudniowy pobyt. Pozwoli to na rozwój lokalnej gospodarki. Zrodzi się bowiem zapotrzebowanie m.in. na wypożyczalnie sprzętu wodnego, budowę zapleczy gastronomicznych i noclegowych.

- Kiedy możemy się spodziewać realizacji tego projektu?
- Pod koniec tego roku będziemy aplikować o środki i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to I etap projektu będzie zrealizowany w ciągu 3 lat. Środki muszą pochodzić z różnych źródeł, w tym od prywatnych inwestorów.

Rozmawiał R.Gąsiorek

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski