Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie kasa na Centrum

SYP
OLKUSZ. Wniosek władz powiatu dotyczący rozbudowy i wyposażenia Centrum Kształcenia Ustawicznego i Kształcenia Zawodowego znalazł się na drugim miejscu liczącej 27 projektów listy rankingowej konkursu w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 - 2013.

Teraz autorzy pozytywnie ocenionych wniosków mają czas do końca września na złożenie pełnej dokumentacji, po czym wnioski przejdą przez kolejne sito selekcji. Władze powiatu starają się o 3 mln 604 tys. zł. Cała inwestycja ma kosztować 8 mln 611 tys. zł.
W ramach projektu planuje się adaptację i rozbudowę trzech budynków byłych warsztatów szkolnych olkuskiego "Mechanika" na siedzibę Centrum. Po adaptacji w kompleksie budynków znajdą się pomieszczenia dydaktyczne, pracownie nauki zawodu, audytorium i węzły sanitarne. Łącznie ma tam być 15 pracowni dla 312 uczniów. Projekt ma przewidywać dostosowanie budynków dla osób niepełnosprawnych. Trzy istniejące obecnie budynki mają łączną powierzchnię użytkową 1146 m kw. Największy ma 840 m kw., a najmniejszy 93 m kw.
- Szkolnictwo zawodowe gdzieś się zagubiło podczas reformy oświaty. Powstanie Centrum Kształcenia Praktycznego wiosną tego roku było pierwszym krokiem do utworzenia nowoczesnego Centrum Kształcenia Ustawicznego. Będzie to kolejny etap podnoszenia poziomu kształcenia zawodowego w powiecie olkuskim - mówił starosta Leszek Konarski.
Centrum Kształcenia Praktycznego olkuskiego Zespołu Szkół nr 1 działa w wyremontowanym pawilonie warsztatów na olkuskim osiedlu Pakuska. Jego remont i adaptacja kosztowały władze powiatu milion złotych. Tutaj odbywają zajęcia praktyczne uczniowie "Mechanika", odbywają się tu także zajęcia doskonalenia zawodowego i egzaminy kwalifikacyjne dla uczestników pozaszkolnych form kształcenia. Profil pracowni jest dostosowany do zmieniających się kierunków kształcenia w olkuskim "Mechaniku". W Centrum mogą poznawać tajniki zawodu nie tylko mechanicy, ślusarze i tokarze, ale także elektrycy, elektronicy i górnicy. Jest specjalna, pełna roślin pracownia, w której odbywają się zajęcia dla specjalistów ochrony środowiska i architektury krajobrazu.
Centrum Kształcenia Ustawicznego formalnie działa od czerwca ub. roku, ale na razie jego oferta szkoleniowa jest dość skromna. Tymczasem zmieniający się rynek pracy potrzebuje nie tylko pracowników o wąskich specjalizacjach, ale przede wszystkim takich, którzy będą potrafili szybko zdobyć nowy zawód poszukiwany na rynku pracy.
O tym, że nauczanie zawodowe wymaga zmian nie trzeba nikogo przekonywać. Świadczy o tym niewielka "zdawalność" egzaminów zawodowych w niektórych technikach, a także wyniki tegorocznych matur. W całej Małopolsce egzamin maturalny zdało 73 proc. abiturientów, a w powiecie olkuskim tylko 66 proc. Na 463 uczniów techników w powiecie olkuskim, którzy przystąpili do matury oblało, aż 158.
(SYP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski