MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będzie maraton

ADOM
- Chęć występu w naszym festiwalu, odbywającym się w dwuletnim cyklu - opowiada Kazimiera Polak, dyr. GOK, współorganizatora imprezy - zgłosiło tym razem 10 teatrów. Komisja zakwalifikowała do finału 7 zespołów. Sześć grup mieści się w konwencji teatru obrzędowego, a jedna w kategorii teatru dramatycznego. Zabrakło tym razem teatrów z Gdowa, Pcimia i Tokarni. Zapowiada się kilkugodzinny maraton imprez teatralnych. Godzi się dodać, że naszej imprezie towarzyszą warsztaty teatralne z udziałem aktorów, etnografów i teatrologów. Odbyły się one w Wielkiej Wsi, Brzeszczach, Olkuszu i Wiśniowej, wzięło w nich udział 18 grup. Podczas naszego festiwalu ukaże się gazetka okolicznościowa "Sufler polny", którą przygotują na miejscu młodzi dziennikarze, a gości z Krakowa przywiezie do nas kolorowy autobus promocyjny.

W najbliższą niedzielę w Gminnym Ośrodku Kultury w Wiśniowej odbędzie się 5. Małopolski Festiwal Teatrów Wiejskich. Przedstawienia zaprezentuje siedem grup teatralnych z rejonu Polski południowej.

   Otwarcie tegorocznego festiwalu, odbywającego się pod patronatem prasowym "Dziennika Polskiego", nastąpi w niedzielę o godz. 11, a kwadrans później rozpoczną się prezentacje. W pierwszej kolejności wystąpią teatry obrzędowe w następującej kolejności: "Przecieszynianki" (patronat Ośrodek Kultury Brzeszcze) - "Sobótki Zielono Świątkowe", "Paświszczanie" (OK Brzeszcze) - "Jak się dawniej żniwowało", "Nawojowiacy" (OK Nawojowa) - "Na Bronisława w Karczmie", "Troksanki" (Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu) - "Przygotowanie panny młodej", godz. 13.30 - 14.30 przerwa obiadowa, a po niej "Brzeszczanki" (OK Brzeszcze) - "Kloce na babskich ostatkach", "Jawiszowianki" (OK Brzeszcze), a w kategorii teatru dramatycznego Amatorski Zespół Teatralny z Wiśniowej (GOK Wiśniowa) - "Zmówiny". Każdy zespół teatralny ma do dyspozycji maksimum pół godziny na zaprezentowanie swojego przedstawienia.
   Gospodarze festiwalu zaprezentują premierowe przedstawienie, dla miłośników teatru w Wiśniowej będzie to już kolejna premiera w jego 18-letniej historii. - Zaadaptowaliśmy tym razem - wyjaśnia Anna Podmokła, instruktorka GOK - utwór Marii Bachledy-Curuś, "przełożyliśmy" jego góralszczyznę na nasz język. Wraz z Kazimierą Polak reżyserujemy przedstawienie, pomaga nam w tym Jerzy Chlipała.
   Patronat merytoryczny nad festiwalem sprawuje Małopolski Instytut Kultury. Festiwal jest realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, Małopolskiego Instytutu Kultury, Starostwa Powiatowego w Myślenicach, Banku Spółdzielczego w Dobczycach oraz UG w Wiśniowej. (ADOM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski