MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje w Krakowie pełne atrakcji dla dzieci. Wydarzenia sportowe i kulturalne. Każdy znajdzie coś dla siebie

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Wakacje w Krakowie pełne atrakcji dla dzieci. Wydarzenia sportowe i kulturalne. Każdy znajdzie coś dla siebie
Wakacje w Krakowie pełne atrakcji dla dzieci. Wydarzenia sportowe i kulturalne. Każdy znajdzie coś dla siebie Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Akcja "Lato w szkole" to nie nudne siedzenie w ławka i pisanie kartkówek, ale eksperymentowanie, warsztaty plastyczne, zajęcia sportowe, wycieczki i czas spędzony ze znajomymi. To jedna z akcji, która ma wesprzeć w wakacyjnej opiece nad dziećmi, rodziców z Krakowa, ale także zapewnić najmłodszym kreatywnie spędzony czas. To jednak nie wszystko, ponieważ w stolicy Małopolski zaplanowano o wiele, wiele więcej.

Twórczy wypoczynek, czyli "Lato w szkole"

Akcja "Lato w szkole" to przede wszystkim bogaty program zajęć i warsztatów dla dzieci, które wolny - letni czas spędzają w Krakowie. Bez dwóch zdań najmłodsi nie będą się nudzić. Podczas akcji zaplanowano przeróżne eksperymenty, aktywności sportowe, wycieczki i odkrywanie ciekawych miejsc. Tegoroczna akcji "Lato w szkole" realizowana jest w 71. samorządowych szkołach specjalnych, w tym również w dwóch specjalnych.

"Lato w szkole" to cykliczna akcja. Jej główne zadanie to zapewnienie najmłodszym opieki, a także zapewnienie im pożytecznego i przede wszystkim ciekawego spędzenia wolnego czasu. Oprócz edukacji będzie też czas na zabawę i oczywiście integrację z rówieśnikami.

- Zajęcia odbywają się od poniedziałki do piątku i trwają od rana do popołudnia. Do wyboru są między innymi zajęcia plastyczne, muzyczne, artystyczne czy warsztaty informatyczne. Organizowane są wyjścia na basen, ściankę wspinaczkową czy do kręgielni. W planach są spacery po mieście i poznawanie jego mniej oczywistych atrakcji, a także wycieczki poza Kraków - wylicza krakowski magistrat i dodaje: - Liczba dzieci, które skorzystają z oferty „Lata w szkole”, może wynieść nawet 10 tysięcy uczestników. Miasto przeznaczyło na ten cel ponad 2,4 mln zł. Z tych środków finansowane są wynagrodzenia dla kierownika wypoczynku oraz dla wychowawców i opiekunów. Dzięki temu opieka nad dziećmi jest bezpłatna, a jedyny koszt, jaki ponoszą rodzice, to pozostałe wydatki związane np. z wyjściem na basen, do kina, teatru.

Zapisy prowadzi organizator akcji - czyli dyrektor danej szkoły.

Lato na sportowo

Słoneczne lato to idealna okazja by spróbować swoich sił w aktywnościach fizycznych. W Krakowie już po raz czwarty pojawia się kampania rekreacyjna "Kraków w formie".

Sportowych atrakcji do końca września z pewnością nie zabraknie, a wśród nich:

 • „Łączymy bronowickie parki” – cykl bezpłatnych zajęć prowadzonych w ramach budżetu obywatelskiego: lipiec–sierpień
 • ParkoBus w Zieleni z nordic walking – bezpłatnym autobusem pojedziemy do zielonych zakątków miasta: 13 lipca – Łąki Nowohuckie, 3 sierpnia – os. Piastów i Lasek Łęgowski, 7 września – Staw Płaszowski
 • Ćwicz w zieleni – bezpłatne zajęcia fitness w krakowskich parkach: Joga, Pilates, Zdrowy kręgosłup
 • Cykliczne zajęcia taneczno-sportowe przy TAURON Arenie Kraków, zajęcia odbywają się w lipcu i sierpniu przy wejściu nr 3: Poniedziałki, od godz. 20.00 – Latino Nights, Czwartki, w godz. 18.00-19.00 – Afro Dance, Piątki, w godz. 17.00-18.00 – Jiu Jitsu dla dzieci, Soboty, w godz. 11.30-12.30 – Pilates (Zajęcia mogą zostać odwołane ze względu na pogodę)
 • Dzieciaki na start – bezpłatne zajęcia lekkoatletyczne dla dzieci w 3 grupach wiekowych: 6-10 lat, 11-14 lat, 15-18 lat - 20 i 27 lipca, 24 i 31 sierpnia
 • Chodźże z nami! Zajęcia nordic walking – bezpłatne zajęcia nordic walking dla dorosłych na każdym poziomie zaawansowania w różnych lokalizacjach Krakowa: 13 i 27 lipca, 3, 17 i 31 sierpnia
 • Biegaj w Krakowie – bezpłatne treningi biegowe dla pełnoletnich krakowian: Soboty, godz. 10.00 zbiórka przed Sklepem Biegacza w pasażu Stadionu Miejskiego Cracovia przy ul. Kałuży 1, Ostatnia sobota miesiąca – treningi wyjazdowe w Lesie Wolskim lub Puszczy Niepołomickiej
 • Kobiety w biegu – bezpłatne treningi biegowe dla pełnoletnich kobiet. Zbiórka godz. 9.00 w pawilonie medialnych Stadionu Miejskiego im. H. Reymana (ul. Reymonta 20): 21 lipca, 25 sierpnia
 • Zajęcia strzelania z łuku dla dzieci, młodzieży i dorosłych, ul. Stróża Rybna 19
 • Zajęcia nauki gry w tenisa dla dzieci i młodzieży w wieku 7–15 lat, KKT Olsza, ul. M.Siedleckiego 7, Korty, os. Na Kozłówce, UKS Tesnis24, ul. Ptaszyckiego 4
 • Szkółka żeglarska oferująca bezpłatne zajęcia żeglarskie dla dzieci w wieku 7–10 lat, Klub Żeglarski HORN ul. Kozia 22

Bogata oferta dla dzieci z niepełnosprawnościami

Wakacje 2024 w Krakowie to także profesjonalna opieka dostosowana do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami, bogata oferta zajęć, integracja, a także szansa na wytchnienie dla opiekunów. Przez okres wakacji w różnych punktach Krakowa odbywają się zajęcia, w których może wziąć udział ponad 340 osób.

- W półkoloniach, finansowanych przez miasto i realizowanych przez partnerów, mogą uczestniczyć dzieci i młodzież do 24. roku życia ze szkół podstawowych, szkół integracyjnych, ośrodków szkolno-wychowawczych i szkół specjalnych, mieszkające lub uczęszczające do szkoły na terenie Krakowa. Poszczególne turnusy trwają pięć dni - informuje magistrat.

Szczegółowe informacje wraz z wykazem organizacji realizujących półkolonie i danymi kontaktowymi można znaleźć na stronie Kraków bez Barier.

Wakacje przepełnione kulturą

Będzie edukacja, sport, wycieczki, ale też nie zabraknie kultury! W stolicy Małopolski przygotowano też szereg ciekawych imprez i koncertów organizowanych przez instytucje kultury.

Nowohuckie Centrum Kultury zaprasza na zajęcia malarskie, graficzne, ceramiczne i taneczne, warsztaty tworzenia gier komputerowych, kurs kroju i szycia, Klub Super Mama, jogę dla kobiet w ciąży, gimnastykę dla seniorów. Działania artystyczne, edukacyjne i rekreacyjne – dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów – od poniedziałku do piątku, od rana do wieczora.

Dworek Białoprądnicki wraz z filiami przygotował artystyczne warsztaty. W programie instytucji mnóstwo warsztatów – m.in. artystyczne, cyrkowe, survivalowe, przyrodnicze, a także zajęcia sportowe. Przeznaczone są dla uczestników w różnym wieku – ciekawą propozycję znajdą dla siebie zarówno pięcio-, jak też czternastolatkowie. A w każdy weekend lipca i sierpnia Dworek Białoprądnicki zaprasza na wydarzenia muzyczne, takie jak Odkrywka czy Letnie Granie.

Centrum Kultury Podgórza zaprasza na Wakacyjne Zajęcia Edukacyjne oraz Wakacyjny Klub Juniora. Specjalne propozycje przygotowało 18 jednostek CKP. Zajęcia w wybranych filiach rozpoczną się już w ostatnim tygodniu czerwca (siedziba główna ul. Sokolska 13 oraz Ośrodek Ruczaj). W 12 filiach wakacyjne aktywności prowadzone będą w lipcu, natomiast w Klubie Kostrze, Klubie Przewóz, Klubie Rybitwy oraz w Klubie Soboniowice w sierpniu. Oferta jest skierowana do dzieci w wieku 7–12 lat. Zajęcia stacjonarne będą odbywać się godzinach 10.00–14.00, w programie także wycieczki.

Ośrodek Kultury Kraków – Nowa Huta w czasie wakacji zorganizuje 39 turnusów półkolonii we wszystkich klubach należących do ośrodka.

Krakowskie Forum Kultury zaplanowało dwa turnusy letnich półkolonii w Klubie Olsza, a Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy” akcję „Wakacyjne Podwórko” w siedzibie ośrodka – zajęcia w godz. od 9.00 do 13.00 będą odbywać się we wtorki, środy i czwartki. W programie tygodniowych warsztatów m.in.: praca z głosem, ciałem, zadania aktorskie, praca nad etiudami aktorskimi na podstawie opowiadań Marka Hłaski zakończona pokazem etiud, a także zajęcia z zajęcia z fotografii teatralnej. Przewidziane są dwie grupy – jedna zaplanowana na koniec czerwca, a druga na początek lipca.

Teatr Ludowy i działający przy nim Teatralny Instytut Młodych zapraszają na warsztaty w terminie 24 czerwca – 5 lipca. W ramach tegorocznej akcji „Lato w teatrze” uczestnicy zostaną podzieleni na grupy, które wymiennie pod okiem reżysera, kompozytora, choreografa i dramaturga projektu będą pracować nad strukturą spektaklu, swoimi rolami, kostiumami i scenografią a także kompozycją scen zbiorowych. Wszyscy otrzymają fachowe porady dotyczące emisji głosu i wymowy scenicznej. Dostępne będą rekwizyty i kostiumy z magazynu teatru, część obiektów i atrybutów postaci młodzież wykona sama.

Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki zaprasza na inaugurację lata w otoczeniu sztuki współczesnej. SPOKO(jne) lato w Bunkrze to propozycja spędzenia pierwszego weekendu wakacji w przestrzeni galerii na zajęciach jogi, pilatesu, warsztatach artystycznych dla dzieci i rodzinnym spektaklu grupy Impro Krk. A w niedzielę, 23 czerwca Bunkier Sztuki zaprasza do zwiedzania wystawy „Daj mi wszystko” w spokojnym tempie, w rytmie muzyki i swobody, w klimacie letniego wyciszenia.

Co ciekawego w Muzeum Inżynierii i Techniki?

Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie nie pozwoli na nudę. W poniedziałki na uczestników będzie czekała zabawa przy edukacyjnych obiektach w Ogrodzie Doświadczeń, z kolei od wtorki do piątku najmłodsi będą mogli zwiedzać wystawę "Miasto. Technoczułość", zgłębiać dziedziny inżynierii, a także pobawić się Strefie Klocków. Każdego dnia na dzieci będą czekać zajęcia warsztatowe. I tura: 1 – 5 lipca, II tura: 8 – 12 lipca.

Muzeum Inżynierii i Techniki zaprasza dzieci w wieku od 6 do 13 lat wraz z opiekunami na wakacyjne zajęcia, które odbywać się będą w siedzibie głównej – w zajezdni przy ul. św. Wawrzyńca 15 oraz w oddziale Ogród Doświadczeń im. St. Lema przy al. Pokoju 68. Każdy dzień tygodnia od 1 do 12 lipca poświęcony będzie innej tematyce.

Ramowy program wakacji dla dzieci z opiekunami:

 • 1 i 8 lipca, od godz. 12.00 do 15.00 / Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema przy al. Pokoju 68 (zwiedzanie Ogrodu Doświadczeń z przewodnikiem, seans w Planetarium, niespodzianki)
 • 2 i 9 lipca, od godz. 12.00 do 15.00 / Zajezdnia przy ul. św. Wawrzyńca 15 (warsztaty czerpania papieru, zwiedzanie wystawy śladami drukarstwa, budowanie wynalazków w Strefie Klocków)
 • 3 i 10 lipca, od godz. 12.00 do 15.00 / Zajezdnia przy ul. św. Wawrzyńca 15 (warsztaty sitodruku, zwiedzanie wystawy ścieżką motoryzacji, budowanie pojazdów w Strefie Klocków)
 • 4 i 11 lipca, od godz. 12.00 do 15.00 / Zajezdnia przy ul. św. Wawrzyńca 15 (warsztaty szyfrowania, zwiedzanie wystawy tematem komunikowania się, budowanie stacji kosmicznej w Strefie Klocków)
 • 5 i 12 lipca, od godz. 12.00 do 15.00 / Zajezdnia przy ul. św. Wawrzyńca 15 (warsztaty robienia mydła i baniek mydlanych, zwiedzanie wystawy dziedziną zdrowia, budowanie eko-miasta w Strefie Klocków)

Dziecko 50 zł / opiekun 10 zł – cena dotyczy 1 dnia. Wymagana obecność opiekuna dziecka na zajęciach. Zbiórka uczestników codziennie o 11.45.

Zakaz handlu w niedziele. Klienci będą zdezorientowani?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wakacje w Krakowie pełne atrakcji dla dzieci. Wydarzenia sportowe i kulturalne. Każdy znajdzie coś dla siebie - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski