Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie okazja, by zobaczyć Bunkier Sztuki przed oficjalnym otwarciem. Dużo nowego!

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Bunkier Sztuki po raz pierwszy po remoncie będzie można odwiedzić 8 lutego. Jesteśmy ciekawi, jak zmienią się wnętrza galerii
Bunkier Sztuki po raz pierwszy po remoncie będzie można odwiedzić 8 lutego. Jesteśmy ciekawi, jak zmienią się wnętrza galerii Andrzej Banas
Zakończył się trwający przeszło trzy lata remont Galerii Bunkier Sztuki, na wernisaż wystawy otwierającej swoje nowe przestrzenie miejska galeria zaprosi w ostatnich dniach lutego. Wcześniej jednak będzie okazja, by zobaczyć Bunkier Sztuki w wersji sauté. Na zwiedzanie odnowionego pawilonu wystawowego przy placu Szczepańskim 3a muzealnicy zapraszają 8 lutego w godz. 17.00-20.00. Przesądzona jest też kwestia kultowej kawiarni.

Bunkier Sztuki to jedno z chętniej odwiedzanych przez krakowian miejsc, od trzech lat galeria działa w tymczasowej lokalizacji w Pałacu Potockich, z końcem lutego w swojej siedzibie zaprezentuje pierwszą wystawę, zanim jednak krakowianie ją zobaczą, będzie okazja, by zobaczyć zmodernizowany budynek.

Bunkier Sztuki sauté

8 lutego w godz. 17.00-20.00 Bunkier Sztuki zaprezentuje swoje nowe wnętrza.

"Zaplanowane na 8 lutego wydarzenie poprzedza powrót działalności ekspozycyjnej do głównej siedziby. Towarzyszyć mu będzie odsłonięcie kamiennego odpowiednika rzeźby wybitnej krakowskiej artystki – Jadwigi Maziarskiej. Będzie to także jedyna okazja na zwiedzenie odnowionego budynku przed jego oficjalnym otwarciem" - zapowiada Bunkier Sztuki.

Na odwiedzających Bunkier Sztuki tego dnia czeka film-niespodzianka. Wydarzeniu towarzyszyć będzie także odsłonięcie kamiennego odpowiednika rzeźby Jadwigi Maziarskiej – wybitnej krakowskiej artystki.

"Dzieła Maziarskiej eksponowane były na zbiorowych wystawach w Bunkrze Sztuki, np. w 1996 roku na wystawie "Rozpoznanie. Obrazy z lat dziewięćdziesiątych". Ponadto jej prace pojawiły się na organizowanej przez Galerię wystawie "Ciało versus materia". W kręgu Grupy Krakowskiej, odbywającej się na przełomie kwietnia i maja 2000 roku w Instytucie Polskim w Düsseldorfie. Artystka była również częstym gościem Spotkań Krakowskich" - wyjaśnia biuro prasowe Bunkra Sztuki.

Miejska Galeria Bunkier Sztuki działa w pawilonie zaprojektowanym przez Krystynę Tołłoczko-Różyską. Charakterystycznym elementem modernistycznego budynku stała się zaprojektowana przez Stefana Borzęckiego i Antoniego Hajdeckiego fasada wykonana z betonowych odcisków drewnianych szalunków. Uroczyste otwarcie pawilonu nastąpiło 11 września 1965 roku. Bunkier powstał w opozycji do sąsiadującego z nim secesyjnego Pałacu Sztuki, a jego bryła wzbudziła wówczas spore kontrowersje w środowisku artystycznym i wśród mieszkańców Krakowa. Galeria jest jedynym w obrębie Starego Miasta obiektem architektury brutalistycznej. Przez ostatnie 55 lat siedziba Bunkra Sztuki nie była poddawana modernizacji. Autorem projektu obecnej modernizacji i przebudowy jest Biuro Architekt Kaczmarczyk z Suchej Beskidzkiej.

Wraz z powrotem do swojej stałej siedziby, wróci też lubiana przez krakowian kawiarnia.

- Na początku, według projektu, kawiarnia funkcjonować będzie na parterze budynku (zaplecze na poziomie -1). Mamy również nadzieję, że jeszcze w 2024 roku postawiony będzie szklany pawilon kawiarni przed budynkiem - tak, jak poprzednio altana, nawiązująca do modernistycznej architektury Bunkra - zapowiada Paulina Zarzycka z Bunkra Sztuki.

Dar Starmachów otworzy galerię po remoncie
Na pierwszą wystawę w swojej stałej siedzibie Bunkier Sztuki zaprosi 29 lutego. Galeria powita ekspozycją "Daj mi wszystko" prezentującą prace podarowane krakowskim muzeom MOCAK i MuFo przez kolekcjonerów Andrzeja i Teresę Starmachów.

Pod koniec ubiegłego roku krakowscy kolekcjonerzy Teresa i Andrzej Starmachowie przekazali miejskim muzeum MOCAK i MuFo część swojej kolekcji, m.in. prace Magdaleny Abakanowicz, Mirosława Bałki, Władysława Hasiora, Tadeusza Kantora i Jerzego Nowosielskiego, łącznie są to dzieła 26. artystów i artystek. Wartość tej kolekcji szacowana jest na 50 mln zł.

- To prace, które przez wiele lat były w naszej kolekcji, a o których myślimy, że powinny znaleźć się w muzeum. Rozważaliśmy taką donację od kilku lat - to jest kolej rzeczy praktykowana na świecie, w Polsce tego zwyczaju nie ma - komentował w listopadzie ubiegłego roku Andrzej Starmach. - Powód jest prozaiczny, kolekcja przerosła nas ilościowo i gabarytowo. Wszystko, co jako historycy sztuki uznaliśmy, że ma wartość muzealną, przekazaliśmy do muzeów.

A muzealnicy dar nazwali bezprecedensowym.

Nowa twarz Bunkra Sztuki

To nie koniec nowości w Bunkrze Sztuki - od 1 marca galerią pokieruje Delfina Jałowik. Historyczka sztuki, kuratorka, kustoszka dyplomowana i kierowniczka Działu Sztuki w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, doktorka filozofii i autorka podcastu o sztuce współczesnej „Odgłosy sztuki” - zastąpi na stanowisku dyrektorskim Bunkra Sztuki Marię Annę Potocką. Delfina Jałowik wygrała konkurs jednogłośnie.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Będzie okazja, by zobaczyć Bunkier Sztuki przed oficjalnym otwarciem. Dużo nowego! - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski