Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiemy, kto zastąpi Marię Annę Potocką. Delfina Jałowik nową dyrektorką Bunkra Sztuki

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Delfina Jałowik
Delfina Jałowik Fot. Krzysztof Marchlak
Delfina Jałowik - dotychczas kuratorka w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK - wygrała jednogłośnie konkurs na dyrektora Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki. Wybór zaakceptował już prezydent Jacek Majchrowski. Nowa dyrektorka rozpocznie pracę 1 marca 2024 r.

Delfina Jałowik – historyczka sztuki, kuratorka, kustoszka dyplomowana i kierowniczka Działu Sztuki w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, doktorka filozofii i autorka podcastu o sztuce współczesnej „Odgłosy sztuki” - zastąpi na stanowisku dyrektorskim Bunkra Sztuki Marię Annę Potocką. Obradująca 29 listopada komisja konkursowa, po przesłuchaniu pięciorga kandydatów, w głosowaniu jawnym bezwzględną większością głosów wyłoniła Delfinę Jałowik na stanowisko nowej dyrektorki Bunkra Sztuki.

− Delfina Jałowik wykazała kompetencje menedżerskie oraz organizatorskie, a także posiada umiejętności z zakresu zarządzania zespołami ludzkimi i nawiązywania dobrych kontaktów interpersonalnych. Posiada niezbędną wiedzę i umiejętności w pozyskiwaniu środków dla instytucji z dodatkowych źródeł zewnętrznych. Ponadto wyróżniła się głęboką wiedzą o środowisku sztuki współczesnej, z którym jest związana na co dzień, nie tylko na poziomie lokalnym, ale także ogólnopolskim – tłumaczy Katarzyna Olesiak, przewodnicząca Komisji Konkursowej.

Jak wyjaśnia magistrat, zwyciężczyni konkursu zaprezentowała najciekawszy model rozwoju Bunkra Sztuki, w którym znalazły się konkretne pomysły na realizację zadań wynikających z "Programu dla Sztuk Wizualnych do roku 2032", którego operatorem będzie Bunkier Sztuki we współpracy z miastem. Komisja konkursowa zwróciła uwagę na plan wystaw, jakie w najbliższych latach, Delfina Jałowik chciałaby pokazać w Bunkrze Sztuki - uwzględnia on ekspozycje twórczości artystek i artystów związanych z Krakowem.

Nowa dyrektorka Bunkra Sztuki zamierza wzmocnić "widzialność instytucji", m.in. budując jej markę w połączeniu z ośrodkami akademickimi i ośrodkami kultury nieinstytucjonalnej. Delfina Jałowik chce postawić akcent także na edukację kulturową i rozwój publiczności, m.in. poprze program wydarzeń towarzyszących wystawom, jako stał ofertę skierowaną do różnorodnych grup odbiorców: przedszkolnych, szkolnych, studenckich, rodzin z dziećmi, seniorów oraz osób ze specjalnymi potrzebami.

Bunkier Sztuki wraz z jego kawiarnią i księgarnią mają się stać tętniącymi życiem miejscami spotkań.

- Wybraliśmy osobę, która obok rozmaitych atutów profesjonalnych przekonała większość komisji, że będzie ważnym opiekunem krakowskiego pola sztuki i która poprowadzi instytucję po kompleksowej modernizacji w kierunku wyrazistej linii programowej, służącej budowaniu środowiska i marki instytucji – podkreśla członek Komisji Konkursowej, Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.

Obecnie w Bunkrze Sztuki dobiega końca remont i modernizacja - to pierwszy remont krakowskiej Galerii Sztuki Współczesnej od 55 lat. Po remoncie nowa dyrektorka planuje stworzyć na pierwszym piętrze galerii specjalną przestrzeń dla rodzin z dziećmi. Ma wrócić takze kawiarnia, choć w innej formie niż funkcjonowała w Bynjrze Sztuki przed remontem.

Jedną z pierwszych wystaw w Bunkrze Sztuki będzie pokaz kolekcji przekazanej przez Teresę i Andrzeja Starmachów MOCAK-owi i Muzeum Fotografii MuFo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Wachowicz szaleje z piłą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wiemy, kto zastąpi Marię Annę Potocką. Delfina Jałowik nową dyrektorką Bunkra Sztuki - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski