Będzie oświetlenie!

Redakcja
Udostępnij:
Z przykrością stwierdziliśmy fakt opublikowania na łamach "Dziennika Polskiego" artykułów "Niechciany odcinek" i "Droga-sierota". Oba te artykuły dotyczą tej samej sprawy.

Śladem naszych publikacji

   Przede wszystkim należy rozdzielić związek pomiędzy faktyczną przynależnością ulicy Kopernika od dobudowy oświetlenia na tym odcinku.
   W tekstach pojawia się sugestia, iż nie można ustalić, kto właściwie odpowiada za ul. Kopernika. Po pierwsze, faktyczny stan prawny na dzień dzisiejszy wygląda w ten sposób, iż ul. Kopernika w Proszowicach w całości, tzn. od skrzyżowania z ul. 3 Maja do skrzyżowania z ul. Biały Krzyż, czyli łącznie z odcinkiem od przyszpitalnego ronda do cegielni, nie jest własnością gminy Proszowice. Z zapisów w ewidencji gruntów wynika, iż cała długość tej drogi stanowi działkę o numerze ewidencyjnym 2432 o powierzchni 0,895 ha i jest własnością skarbu państwa. Mieniem skarbu państwa z mocy ustawy zarządza starosta. Działka ta nigdy nie została podzielona, skomunalizowana ani przekazana gminie Proszowice. W tej sytuacji, nawet gdyby gmina chciała władać spornym odcinkiem, nie ma do tego prawa. Inną kwestią jest to, iż nie znany jest nam fakt, aby gdziekolwiek funkcjonował taki układ, że pół ulicy jest własnością jednego, a pół drugiego organu samorządowego.
   Jeżeli natomiast przedmiotowy fragment działki nie został przez Zarząd Dróg Powiatowych przejęty, to kwestii tej nie może załatwić gmina, która nie ma ku temu żadnego prawa. Należy bowiem przypomnieć, że drogi powiatowe były wyodrębniane z dróg wojewódzkich i ich administracją winien zajmować się starosta. Tak więc prawdziwy w poniedziałkowym artykule jest podtytuł: "...wbrew pozorom, ulica Kopernika nie kończy się przy szpitalu...".
   W czwartkowym artykule pojawił się błąd, dotyczący własności ul. Szpitalnej. Z dokumentacji, posiadanej przez tutejszy urząd wynika, iż jest to droga gminna i jako taka jest przez gminę zarządzana i utrzymywana.
   Sprawa oświetlenia ulicznego przy ul. Kopernika nie ma żadnego związku z własnością drogi. Sprawa ta nigdy również nie była uzależniana przez gminę Proszowice od tego, kto jest właścicielem. Mało tego, burmistrz Kawecki przed zmianą budżetową, na wniosek zainteresowanych osób, zadeklarował możliwość dofinansowania oświetlenia ulicznego przy tej drodze. Na sesji 31 maja br. Rada Miejska zaakceptowała tę propozycję i przedsięwzięcie znalazło się na liście inicjatyw społecznych, które będą w bieżącym roku dofinansowane z budżetu gminy. Jest to jedno z zadań i zostanie zrealizowane w II połowie roku zgodnie z postępem prac przy realizacji budżetu.
   Nieuzasadnione natomiast są pretensje mieszkańców (chyba zresztą nie do gminy) o brak przez dłuższy czas zasilania energetycznego nowo budowanych domów. Instalacja przyłączy energetycznych nie jest w kompetencji samorządu. Budowa takich przyłączy jest w gestii Zakładu Energetycznego na wniosek zainteresowanych i od nich zależy, czy zrobią to indywidualnie czy też w ramach komitetu społecznego.
   Jeśli natomiast chodzi o doprowadzenie oświetlenia ulicznego, wszystko jest na jak najlepszej drodze. Koszt jednak tego przedsięwzięcia nie wynosi 8 tys. zł - taki byłby koszt, gdyby wykonano 4 punkty świetlne, powstanie ich jednak 6: 4 przy ul. Kopernika za szpitalem, a 2 przy ul. Szpitalnej.
   Na koniec należy wyrazić ubolewanie, że przedmiotowa sprawa stała się przedmiotem spekulacji prasowych. Dziwią przy tym tak wystąpienie jednego z mieszkańców, który wylewa swoje żale na łamach prasy z pominięciem tutejszego urzędu, jak i niesprawdzenie faktycznego stanu rzeczy. Pominięcie tego spowodowało wrażenie, że zaistniał spór pomiędzy samorządami obu szczebli, czy też o niechęci samorządu do załatwienia sprawy oświetlenia ul. Kopernika - a tak nie jest.
EWELINA ROKITA
RZECZNIK PRASOWY UGiM PROSZOWICE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie