MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będzie przebudowa ważnego skrzyżowania w Proszowicach. Jest dofinansowanie

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Skrzyżowanie ulic 3 Maja i Reja w Proszowicach
Skrzyżowanie ulic 3 Maja i Reja w Proszowicach Aleksander Gąciarz
Skrzyżowanie ulic 3 Maja i Reja w Proszowicach zostanie przebudowane. Gmina otrzymała na ten cel rządowe dofinansowanie. To jedno z najważniejszych skrzyżowań na terenie miasta, a zaplanowane prace mają usprawnić ruch w tym rejonie.

FLESZ - Wiosna w Polsce

od 16 lat

W okolicy skrzyżowania roi się nie tylko od placówek handlowych, ale i urzędów. W jego bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się Urząd Gminy i Miasta, Starostwo Powiatowe, poza tym przychodnia i poczta. Zaledwie kilkadziesiąt metrów dalej jest Urząd Skarbowy, placówka ZUS i bank. Nic dziwnego, że panuje tu bardzo duży ruch.

Dla kierowców dużym problemem jest przede wszystkim włączenie się do ruchu na 3 Maja z podporządkowanej ulicy Reja. Mieszkańcy, ale też miejscowy radny Dariusz Duchnowski i przewodniczący zarządu osiedla Paweł Gajda od dłuższego czasu upominali się o przebudowę skrzyżowania. W ich opinii płynność ruchu w tym miejscu usprawniłaby budowa na Reja dodatkowego pasa (rękawa) do skrętu w prawo. Spowodowałby on, że kierowcy, chcący skręcić w ulicę 3 Maja w prawo, nie traciliby czasu na oczekiwanie, aż przejechać będą mogli ci, jadący na wprost lub w lewo. Dodatkowym argumentem jest fakt, że na skrzyżowaniu jest miejsce na dodatkowy pas do skrętu.

Takie są właśnie założenia planowanej przebudowy, która powinna się rozpocząć jeszcze w tym roku. Inwestycja znalazła się bowiem na publikowanej w środę liście zadań, które otrzymają dofinansowanie z rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. - Biorąc pod uwagę jak duży ruch panuje w tym miejscu, na pewno warto tę inwestycję wykonać. Chcielibyśmy ją w tym roku przynajmniej rozpocząć – zapowiada burmistrz Grzegorz Cichy. Dodaje, że pojawiły się też pomysły, aby zamontować w tym miejscu sygnalizację świetlną, ale tej nie będzie. - To duży wydatek, a nie ma pewności, że to rzeczywiście usprawniłoby ruch – słyszymy.

Planowany koszt samej przebudowy to prawie 550 tys. złotych (tak duża kwota jest spowodowana m. in. koniecznością przebudowy biegnącej w tym miejscu sieci gazowej). Uzyskane dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Dróg wynosi w tym wypadku 356 tys. zł i w założeniach ma pokryć 65 procent całości kosztów.

To jedna z trzech inwestycji na drogach gminnych powiatu proszowickiego, które uzyskały wsparcie z w ramach najnowszego naboru do FRD. Na liście znalazły się jeszcze dwa odcinki dróg w gminie Nowe Brzesko. Z kolei wśród dróg powiatowych dofinansowanie otrzyma modernizacja 1,3 km kilometra drogi Gruszów – Hebdów. Na liście rezerwowej, choć na dość dalekich pozycjach, znalazły się droga ze Stogniowic do Górki Stogniowskiej (gm. Proszowice), dwie drogi w Przemęczanach (gm. Radziemice), droga w Książnicach Wielkich oraz z Biskupic do Modrzan (obie gm. Koszyce).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski