Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczeństwo kobiet

Redakcja
13 249 - tyle interwencji przeprowadził w zeszłym roku krakowski Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Najwięcej z nich, bo aż blisko jedna trzecia (4,1 tys.), dotyczy przemocy w rodzinie.

Bezpieczny Kraków

Głównie są to przypadki przemocy mężów wobec żon: pobicia i znęcanie psychiczne. - Przy czym znacznie częściej mamy tu do czynienia z przemocą fizyczną niż psychiczną - podaje OIK.

Spośród wszystkich rodzajów przemocy wobec kobiet do najcięższych (czyli tych, które powodują największą traumę) należą gwałty. OIK w zeszłym roku miał ponad 200 interwencji związanych z przemocą seksualną.

Kobiety często narażone są również m.in. na różnego typu ataki w miejscach publicznych - na ulicy, w sklepie, a także m.in. w pojazdach komunikacji miejskiej. Jak podaje Straż Miejska, najczęściej zdarzają się: wyrywanie telefonów komórkowych i torebek (w tramwajach i autobusach oraz poza nimi), zrywanie łańcuszków, wyłudzanie pieniędzy na wino, napady rabunkowe, napady przy bankomatach (zabieranie kart, wyłudzanie pieniędzy), molestowanie seksualne w pojazdach komunikacji miejskiej, a na ulicy zaczepki, niewybredne żarty, niemoralne propozycje czy obnażanie się.

Oto, jak można próbować odeprzeć atak napastnika:

1. Chwyt za gardło

Jeśli napastnik złapie cię za gardło, kopnij go we wrażliwe miejsce (jak np. krocze, goleń, mięśnie uda). Przyciągnij swą brodę do klatki piersiowej, jedną ręką chwyć agresora za nadgarstek dłoni, którą trzyma cię za gardło, a drugą ręką z całej siły naciskaj na łokieć napastnika.

2. Uderzenie w twarz

Gdy napastnik próbuje cię uderzyć w twarz, stań w stabilnej pozycji na lekko rozstawionych nogach (żeby się nie wywrócić) i zasłoń się przed ciosem jedną ręką, natomiast drugą ręką chwyć agresora za kark i z całej siły kopnij go kolanem w krocze.

3. Szarpanie za ubranie

Gdy napastnik szarpie cię za bluzkę, kurtkę itp., chwyć go za rękę, którą trzyma twe ubranie, a swą drugą rękę połóż na jego barku i podetnij mu nogę. Agresor się przewróci, a ty zyskasz czas na ucieczkę.

4. Sposób noszenia torebki

Nie ryzykuj, że złodziej wyrwie ci torebkę! Nie noś jej na jednym ramieniu, lecz przełożoną przez głowę. Dodatkowo zabezpiecz swą torbę czy plecak, przekładając rękę przez pasek i chwytając go pewnie. Najlepiej nosić torebkę przed sobą, a nie na plecach. Pamiętaj, że ona może też służyć do obrony - można się nią np. zasłonić.

Jak rozpoznać agresora

Dlaczego mężczyzna atakuje kobietę? To oczywiste - jest on przekonany, że atak mu się uda, gdyż kobieta jest słabsza fizycznie i nie będzie w stanie stawić oporu. Z kolei zaatakowane kobiety zazwyczaj nie wierzą, że zdołają odeprzeć atak, więc często nie robią kompletnie nic, stając się bezwolnymi ofiarami bandytów.

W sytuacji niebezpiecznej kobieta musi podjąć decyzję, czy stawić czynny opór, czy też zrezygnować z niego, by nie doznać poważniejszych obrażeń fizycznych. Spośród różnych sposobów obrony jednymi z najskuteczniejszych są te, które działają na psychikę mężczyzny, gdyż słabszej zazwyczaj kobiecie trudno jest stawić opór fizyczny, jeśli nie jest do tego odpowiednio przygotowana.
Trzeba umieć reagować umiejętnie nie tylko na agresję jawną (jak np. wulgaryzmy, popychanie, szarpanie czy ciosy). Wśród potencjalnych napastników bardzo często spotykana jest również tzw. agresja ukryta. Charakteryzuje się ona na pozór spokojną postawą agresora, jednak zdradzić go może mowa ciała. Oto, po czym rozpoznamy, że mamy do czynienia z agresorem:

- dłonie zaciśnięte w pięści, schowane w kieszeniach spodni;

- ręce zaplecione na klatce piersiowej, przy czym barki są uniesione ku górze;

- zaciskanie szczęk;

- na pozór spokojna rozmowa, lecz sylwetka napięta, gotowa do ataku.

Jak rozładować agresję

Jednym ze sposobów rozładowywania agresji jest komunikacja z napastnikiem. Trzeba reagować (za pomocą gestów i mowy) tak, by maksymalnie odwlec w czasie moment ataku. Oto, jak należy się zachować:

- stań w postawie wykrocznej, by łatwiej ci było zachować równowagę; dłonie powinny być otwarte i uniesione na wysokość twarzy, lekko wysunięte do przodu;

- powiedz do agresora: "uspokój się, zaraz dostaniesz to, czego chcesz"; te słowa poprzyj uspokajającym gestem otwartych dłoni, ale pamiętaj, by wciąż trzymać ręce na wysokości swej twarzy (łokcie blisko brzucha, pozycja bokiem, a nie frontem do napastnika);

- graj na zwłokę; rozmawiaj z napastnikiem, mów np.: "Proszę się uspokoić, zaraz wszystko wyjaśnię", "Będę posłuszna, niech pan się nie denerwuje", "Chce pan mój portfel? Chwileczkę, już szukam, z tych nerwów nie wiem, gdzie go mam";

- jeśli masz do czynienia z próbą wymuszenia stosunku seksualnego, staraj się zniechęcić napastnika, mówiąc np.: "Możemy to zrobić, ale muszę ci powiedzieć, że jestem chora na przewlekłe owrzodzenie macicy. To jest choroba zaraźliwa, podobna do AIDS";

- najważniejsze jest, byś nie wpadała w panikę podczas rozmowy z napastnikiem; nie powinnaś się też odwracać do niego tyłem;

- oceń swoje szanse ucieczki, biorąc np. pod uwagę, czy napastnik jest nietrzeźwy, czy masz buty na płaskim obcasie, czy w pobliżu jest przystanek MPK, na którym są ludzie itp.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski