MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczna Wielkanoc. Pomoc medyczna podczas świątecznego wypoczynku

OPRAC.:
Marek Długopolski
Marek Długopolski
Podpowiadamy, gdzie szukać niezbędnej pomocy lekarzy, jeśli Wielkanoc zakłóci złe samopoczucie
Podpowiadamy, gdzie szukać niezbędnej pomocy lekarzy, jeśli Wielkanoc zakłóci złe samopoczucie 123rf
Infekcja, ból brzucha, uraz, wysypka. Nagła choroba może się przydarzyć także podczas świąt. W Wielkanoc przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej będą zamknięte. W tym czasie - podobnie jak w inne weekendy, święta i noce - podstawową pomoc znajdziesz w gabinecie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W Małopolsce takich punktów jest 50, nie obowiązuje rejonizacja, można zgłosić się do dowolnego z nich. Konsultacje odbywają się w gabinecie, telefonicznie, w uzasadnionych medycznie przypadkach - także w domu pacjenta.

Adresy i telefony wszystkich punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej można znaleźć na stronie małopolskiego NFZ w zakładce „Pomoc w stanach nagłych”.

1 kwietnia zmieni się lokalizacja jednego z miejsc takiej opieki. Dotychczas pacjentów z okolic Iwanowic, Kocmyrzowa-Luborzycy, Michałowic, Słomnik medycy przyjmowali w ambulatorium nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Kocmyrzowie 38A. Od początku kwietnia gabinet doraźnej pomocy medycznej dla tego obszaru będzie działał w Słomnikach przy ul. św. Jadwigi Królowej 2. Poprowadzi go Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Przychodnia Zdrowia w Słomnikach.

Szpitalne Oddziały Ratunkowe - tu ratuje się życie

W przypadku osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowia i życia, pomocy udzielają SOR-y oraz izby przyjęć. Ich personel ratuje osoby po wypadkach, urazach, z zawałami, udarami.

SOR-y i izby przyjęć działają całodobowo. Adresy tych małopolskich są dostępne na stronie internetowej małopolskiego NFZ w zakładce „Pomoc w stanach nagłych”.

Za pilną pomoc medyczną odpowiadają również zespoły ratownictwa medycznego. Ambulans można wezwać dzwoniąc pod numer 999 lub 112. W górach dyżuruje także Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Numer alarmowy do GOPR / TOPR: 985 lub 601 100 300.

Za granicę z EKUZ

Ci, którzy Wielkanoc planują spędzić za granicą, powinni zapakować do portfela Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.
Podczas pobytu w państwach Unii Europejskiej, EFTA i Wielkiej Brytanii potwierdza ona prawo do bezpłatnej opieki medycznej na takich samych zasadach, jakie obowiązują mieszkańców danego kraju.

EKUZ upoważnia do leczenia niezbędnego i nieplanowanego, a jeśli obywatele danego państwa ponoszą np. część kosztów związanych z wizytą u lekarza, odpoczywający w nim Polak również częściowo za nią zapłaci. Tak jest np. w przypadku kosztów ratownictwa górskiego, które należy pokryć z własnej kieszeni na Słowacji i w Austrii.

Od ręki, jeszcze przed wyjazdem na świąteczny odpoczynek, EKUZ można odebrać m.in. w:

  • Krakowie,
  • Nowym Sączu,
  • Tarnowie,
  • Oświęcimiu,
  • Suchej Beskidzkiej.

Karta jest bezpłatna, indywidualna dla każdej osoby - także dzieci i młodzieży.

Zapytaj konsultanta Telefonicznej Informacji Pacjenta

Przez cały okres świąteczny do dyspozycji pacjentów pozostają konsultanci Telefonicznej Informacji Pacjenta. Pod numerem telefonu 800 190 590 bezpłatnie i przez całą dobę uzyskasz wszelkie niezbędne informacje o leczeniu finansowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Konsultanci podpowiedzą również, gdzie szukać najbliższego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej czy jak skontaktować się z najbliższym szpitalem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pasta jajeczna z awokado

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski