Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczne ferie. Pomoc medyczna na urlopie w kraju i za granicą. Poradnik małopolskiego NFZ

Redakcja
Podczas jazdy na nartach czy spacerów oblodzonymi szlakami o nieszczęśliwy wypadek i uraz nie jest trudno. Sprawdź, gdzie szukać pomocy medycznej podczas ferii.
Podczas jazdy na nartach czy spacerów oblodzonymi szlakami o nieszczęśliwy wypadek i uraz nie jest trudno. Sprawdź, gdzie szukać pomocy medycznej podczas ferii. fot. pixabay
W Małopolsce trwają ferie. Podpowiadamy, gdzie szukać niezbędnej pomocy lekarzy, jeśli zimowy odpoczynek zakłóci nagła choroba czy uraz.

Ferie są czasem wypoczynku dla uczniów i pracowitym okresem dla medyków – szczególnie tych, którzy opiekują się turystami w górskich miejscowościach, chętnie wybieranych na miejsce zimowych podróży. Podczas jazdy na nartach czy spacerów oblodzonymi szlakami o nieszczęśliwy wypadek i uraz bowiem nie trudno. Poważnym zagrożeniem może być także niska temperatura, duża wilgoć i wiatr prowadzące do odmrożeń.

Nasza analiza pokazuje, że w ubiegłym roku wszystkie szpitalne oddziały ratunkowe w Małopolsce przyjęły łącznie 466 tys. pacjentów. Blisko 72 tys. z nich po pomoc zgłosiły się w styczniu i lutym. Okres ferii zimowych był tym najbardziej intensywnym dla medyków, którzy dyżurują w SOR Szpitala Powiatowego im. dra T. Chałubińskiego w Zakopanem, gdzie w ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2023 r. przyjęto ponad 4 tys. chorych. Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu w tym czasie było to ponad 4,8 tys. pacjentów – więcej osób zgłosiło się jedynie w okresie wakacji.

SOR – tu ratuje się życie

W szpitalnych oddziałach ratunkowych jest udzielana pomoc w sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia i życia. Ich personel ratuje osoby po wypadkach, urazach, z zawałami, udarami. SOR-y i izby przyjęć działają całodobowo. Adresy tych małopolskich są dostępne na stronie małopolskiego NFZ www.nfz-krakow.pl.

Za pilną pomoc medyczną odpowiadają również zespoły ratownictwa medycznego. Ambulans można wezwać dzwoniąc pod numer 999 lub 112. W górach dyżuruje także Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Numer alarmowy do GOPR/TOPR: 985 lub 601 100 300.

SOR czy karetka to rozwiązanie dla tych, których życie lub zdrowie jest poważnie zagrożone. W przypadku infekcji, gorączki, bólu brzucha, niewielkich urazów pomoc zapewniają przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej. W trakcie odpoczynku poza miejscem zamieszkania chory ma prawo zgłosić się do dowolnej, najbliższej poradni POZ. Działają one w dni powszednie w godz. 8-18.

Wieczorami, nocami, w weekendy i święta obowiązki lekarzy rodzinnych przejmują medycy, którzy dyżurują w gabinetach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W Małopolsce jest ich 50, nie obowiązuje rejonizacja, można zgłosić się do każdego z nich. Adresy i telefony wszystkich są dostępne na stronie małopolskiego NFZ www.nfz-krakow.pl.

Za granicę z EKUZ

Ci, którzy ferie planują spędzić za granicą, powinni zapakować do portfela Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Podczas pobytu w państwach Unii Europejskiej, EFTA i Wielkiej Brytanii potwierdza ona prawo do bezpłatnej opieki medycznej na takich samych zasadach, jakie obowiązują mieszkańców danego kraju. EKUZ upoważnia do leczenia niezbędnego i nieplanowanego, a jeśli obywatele danego państwa ponoszą np. część kosztów związanych z wizytą u lekarza, odpoczywający w nim Polak również częściowo za nią zapłaci. Tak jest np. w przypadku kosztów ratownictwa górskiego, które należy pokryć z własnej kieszeni na Słowacji i w Austrii.
W ub. roku w małopolskim NFZ wydaliśmy ponad 181 tys. Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego. Od ręki, jeszcze przed wyjazdem na zimowy odpoczynek, EKUZ można odebrać m.in. w Krakowie, Nowym Sączu, Tarnowie, Oświęcimiu czy Suchej Beskidzkiej. Karta jest bezpłatna, indywidualna dla każdej osoby – także dzieci i młodzieży.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bezpieczne ferie. Pomoc medyczna na urlopie w kraju i za granicą. Poradnik małopolskiego NFZ - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski