Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biało-błękitna na maszt. Będzie nowe święto?

Piotr Drabik
Piotr Drabik
W Krakowie biało-błękitną flagę można spotkać tylko odświętnie
W Krakowie biało-błękitną flagę można spotkać tylko odświętnie Piotr Błoński
O tym się mówi. Władze miasta chcą uświadomić krakowian jak wygląda lokalna flaga, aby nie mylili jej z maryjną. Dlatego prezydent proponuje ustanowienie święta flagi Krakowa.

U góry biały, a na dole błękitny. A dokładnie kolor typu Pantone 2728. Z takich właśnie barw składa się flaga Krakowa. Zdaniem magistratu zbyt mało mieszkańców zdaje sobie z tego sprawę. Dlatego prezydent Jacek Majchrowski wychodzi z inicjatywą ustanowienia osobnego święta miejskiej flagi. Jego datę zaproponowano na 5 czerwca, kiedy krakowianie obchodzą święto swojego miasta (rocznica przyznania Krakowowi przywileju lokalizacyjnego w 1257 r.).

- Wprowadzenie nowego święta ma za zadanie budować świadomość dotyczącą barw Krakowa oraz zwrócenie uwagi na ich historyczny i kulturowy kontekst. Kolor niebieski pojawił się w palecie barw miasta już w XVI wieku. Pierwsza potwierdzona o nich wzmianka pochodzi z 1542 r. - wskazuje Jan Machowski, rzecznik Urzędu Miasta Krakowa.

W końcu i dobór barw na fladze nie jest przypadkowy. Biały ma symbolizować czystość, a błękitny wody rzeki Wisły. - Przecież Kraków jest pierwszym dużym miastem na przebiegu Wisły - przypomina krakauerolog Mieczysław Czuma. Według innej wersji barwy pochodzą z munduru obywatelskiego szlachty województwa krakowskiego. Jednak biało-błękitna flaga to przede wszystkim spadek po Rzeczpospolitej Krakowskiej, która istniała w pierwszej połowie XIX wieku.

- Za czasów zaborów wszyscy krakowianie znali miejskie barwy. Nawet na kopcu Kościuszki powiewała biało-błękitna flaga, która nie była wtedy zakazana w przeciwieństwie do polskiej - przypomina Leszek Mazan, znawca historii Galicji. Obecnie wiedza o miejskich barwach jest znikoma. Dowód? Flaga Krakowa często mylona jest z maryjną (wywieszana np. z okazji ważnych świąt kościelnych), która również jest biało-błętkitna lub biało-niebieska. w przeciwieństwie do miejskiej. Zamieszanie zwiększa fakt, że flaga maryjna nie ma żadnych odgórnych parametrów kolorystycznych.

- Właściwie flaga maryjna składa się z delikatnego błękitu i przeciwieństwie do tej miejskiej, nie ma ustalonych dokładnych proporcji - mówi nam Andrzej Bebłowski, prezes Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego (nauka zajmująca się flagami i chorągwiami). Podkreśla, że krakowska inicjatywa ustanowienia osobnego święta lokalnej flagi jest pierwsza taka w skali kraju. - To ważny pomysł. Tym bardziej, że polskich miast posiadających historyczne barwy jest niewiele - dodaje Andrzej Bebłowski.

Obecny wygląd miejskiej flagi został przyjęty w 2002 r. przez Radę Miasta Krakowa. Wtedy również ustalono parametry herbu miasta oraz chorągwi (białe krzyż św. Andrzeja na błękitnym tle z herbem w środku). Do tej pory biało-błękitne flagi można spotkać przy gminnych urzędach oraz na dachach tramwajów i autobusów miejskich np. przy okazji świąt narodowych.

O tym, jak będą wyglądać szczegóły święta miejskiej flagi, urzędnicy jeszcze nie mówią. Najpierw czekają na radnych miejskich, do których należy decyzja o ustanowieniu święta.

Gorącego poparcia inicjatywy nie ukrywa Leszek Mazan. - Obecnie krakowianie mają lukę świadomościową, jeśli chodzi o lokalny patriotyzm. Dlatego nauka np. o miejskiej fladze powinna trafić do krakowskich szkół - proponuje historyk.

Autor: Piotr Ogórek, Gazeta Krakowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski