Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biały owczarek szwajcarski

(DD)
Biały owczarek szwajcarski to pies towarzyszący i rodzinny
Biały owczarek szwajcarski to pies towarzyszący i rodzinny Fot. 123RF
Rasy psów. Biały owczarek szwajcarski to jedna z ras psów, będąca odmianą owczarka niemieckiego. Ich historia jest ściśle ze sobą związana – do lat 30. XX wieku była to jedna rasa.

Białe owczarki są hodowane specjalnie ze względu na umaszczenie (białe, ale nie albinotyczne), które nie jest akceptowalne we wzorcu owczarka alzackiego. Istnieją dwie odmiany długości włosa u białych owczarków: długa i krótka.

Obie są uznane przez FCI, razem wystawiane i oceniane na wystawach. Rasa – mimo nazwy – powstała w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, a ok. 1970 r. pierwsze egzemplarze zostały importowane do Szwajcarii. Pierwszym uznanym psem został amerykański Lobo, urodzony 5 marca 1966 r.

Według wzorca, biały owczarek szwajcarski jest opisywany jako wrażliwy pies towarzyszący i rodzinny oraz wyjątkowo przyjazny dzieciom. Bardzo niewiele ras w swoim wzorcu jest opisanych jako „łagodna dla dzieci”, ponieważ może to u ich właścicieli budzić nieodpowiednie oczekiwania. Biały owczarek szwajcarski jest pod tym względem rzeczywiście zupełnie wyjątkowy. Jest też uważnym stróżem i chętnym do nauki psem pracującym.

Odważny, ale nie agresywny, jest spokojny i pewny siebie, a w stosunku do obcych zachowuje dystans. Wierny wobec jednego pana, jest czujny i bystry. Bardzo dobrze radzi sobie w wielu dyscyplinach psich sportów, ponieważ uwielbia robić coś ze swoim opiekunem i dla niego.

Potrzebuje dużej dawki aktywności fizycznej, codzienne spacery powinny być co najmniej godzinne. W krajach pochodzenia rasy (gdzie znany jest jako owczarek amerykańsko-kanadyjski) używany jest jako pies policyjny, wojskowy, pies stróżujący, przewodnik ociemniałych, pies lawinowy, tropiący oraz pasterski.

Biały owczarek jest średniego wzrostu (pies wzrost: 60-66 cm, waga: 30-40 kg; suka wzrost: 55-61 cm, waga: 25-35 kg), silny i dobrze umięśniony o eleganckiej i harmonijnej budowie. Rasa jest raczej zdrowa, chociaż genetycznie obciążona przypadłościami swojego protoplasty, czyli owczarka niemieckiego.

Jednak u białych owczarków choroby takie, jak dysplazja stawów biodrowych i stawów łokciowych oraz niedoczynność trzustki są rzadsze. Karmiąc psa gotowymi suchymi karmami, należy zwrócić uwagę na zawartość w nich beta-karotenu i dużych ilości witaminy A – u niektórych osobników powodują zażółcenie sierści.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski