Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bić się czy nie?

PSZ
Kto był autorem "Pochodu na Wawel" albo gdzie mieściły się koszary arcyksięcia Rudolfa - musieli wiedzieć licealiści, którzy wczoraj wzięli udział w finale Konkursu Historycznego "Czy znasz Kraków".

W trudnych czasach zaborów

Kto był autorem "Pochodu na Wawel" albo gdzie mieściły się koszary arcyksięcia Rudolfa - musieli wiedzieć licealiści, którzy wczoraj wzięli udział w finale Konkursu Historycznego "Czy znasz Kraków".

   Tematem konkursu - zorganizowanego przez Centrum Młodzieży im. H. Jordana oraz Muzeum Historyczne Miasta Krakowa - był tym razem "Matecznik i Piemont w trudnych czasach zaborów". Podczas międzyszkolnych eliminacji, które odbyły się w marcu, zakwalifikowano do finału dziewięć 3-osobowych drużyn: trzy z V LO, po dwie z I i XII LO oraz po jednej z III i VI LO. To właśnie te drużyny musiały się wczoraj wykazać nie tylko wiedzą na temat historii naszego miasta, ale także świetną znajomością topografii Krakowa oraz lokalizacji i wyglądu jego zabytków.
   Najpierw trzeba było się zmierzyć z testem wyboru, pełnym trudnych pytań, np.: kto był autorem "Pochodu na Wawel" - kompozycji rzeźbiarskiej, która miała ozdobić zamek po jego restauracji (odpowiedź: Wacław Szymanowski); po namalowaniu którego obrazu Jan Matejko spotkał się z gwałtownymi protestami (Reytana) albo w którym roku Chopin przez blisko tydzień przebywał w Krakowie (1829). Finaliści musieli także m.in. umieć rozpoznać postaci historyczne na podstawie usłyszanych fragmentów życiorysów, jednak najtrudniejsze zadanie czekało dwie drużyny, które przeszły do ostatniego etapu finału. Licealiści wskazywali na planie Krakowa różne obiekty (np. kolumnę Legionów, która stała przed kościołem Mariackim, koszary arcyksięcia Rudolfa przy ul. Warszawskiej czy Drukarnię Anczyca vis-a`-vis filharmonii), a także poprawiali błędy merytoryczne w tekście opowiadającym o dziejach Krakowa z XVIII i XIX wieku. Na koniec finalistów czekała dyskusja na temat "Bić się czy nie bić" (zwolennicy walki z bronią w ręku o wolność Polski toczyli spór na argumenty ze zwolennikami pracy organicznej).
   Pojedynek był bardzo wyrównany. Zaledwie jeden punkt zadecydował o zwycięstwie drużyny z V LO w składzie: Elżbieta Bacz, Katarzyna Kluba i Rafał Groński. Miejsce drugie zajęli Agata Kapturkiewicz, Mikołaj Białko i Tomasz Ociepka (również z V LO), a trzecie Dominika Buczek, Katarzyna Hołań oraz Jakub Dymek z I LO.
(PSZ)
   Konkurs Historyczny "Czy znasz Kraków" organizowany jest od 44 lat (po raz pierwszy odbył się w 1961 r.) i jest najstarszym konkursem w naszym mieście. Prowadzony jest w trzech edycjach: dla szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów województwa małopolskiego oraz dla młodzieży polonijnej z Europy i USA. Młodzież z Małopolski uczestniczy od października do stycznia w cotygodniowych prelekcjach przygotowawczych, a potem reprezentacje zgłoszonych szkół biorą udział w eliminacjach pisemnych. Osiem najlepszych drużyn prezentuje swą wiedzę o dziejach i kulturze Krakowa w etapie finałowym konkursu, który ma charakter imprezy publicznej. (PSZ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski