Biegi narciarskie. Finka Kerttu Niskanen zwyciężczynią etapu w Tour de Ski. Amerykanka Jessie Diggins nową liderką prestiżowej imprezy

OPRAC.:
Mateusz Pietras
Kerttu Niskanen zwyciężczynią biegu na 10 km techniką klasyczną
Kerttu Niskanen zwyciężczynią biegu na 10 km techniką klasyczną AP/Associated Press/East News
Finka Kerttu Niskanen wygrała bieg na dochodzenie techniką klasyczną na 10 km we włoskim Dobbiaco, stanowiący drugi etap zaliczanego do Pucharu Świata w biegach narciarskich cyklu Tour de Ski. Najwyżej z Polek uplasowała się Izabela Marcisz, która była 57. Kolejne zawody odbędą się w Nowy Rok.

Pierwsze pucharowe podium w tym sezonie i od razu zwycięstwo

Dziś we włoskiej miejscowości Toblach został rozegrany drugi etap Tour de Ski wliczany do zawodów Pucharu Świata w biegach narciarskich.

W biegu na 10 km techniką klasyczna najlepiej spisała się medalistka igrzysk i mistrzostw świata Finka Kerttu Niskanen. Dla Skandynawki było to pierwsze podium i od razu zwycięstwo w tegorocznych zawodach PŚ.

Dziesiąta zawodniczka klasyfikacji generalnej wygrała z przewagą 6,7 s nad drugą Niemką Victorią Carl. Trzecia była liderka Amerykanka Jessie Diggins, która do zwyciężczyni straciła 10,7 s. 32-latka objęła prowadzenie w Tour de Ski. Na ten moment reprezentantka USA ma siedem sekund przewagi nad Niemką. Trzecia Szwedka Linn Svahn traci jedenaście sekund. Co ciekawe 24-latka była pierwszą liderką 18. edycji TdS. Tego zaszczytu dostąpiła po sobotnim triumfie w sprincie techniką dowolną. Dziś okazała się najlepsza z kadry narodowej zajmując 9. lokatę.

Niemrawy występ Szwedek

Kolejne Szwedki zajęły pozycje poza czołową ''dziesiątką''. Dopiero na 11. miejscu została sklasyfikowana obrończyni tytułu Frida Karlsson. Wiceliderka po 1. etapie Jonna Sundling zajęła pozycje niżej, a tuż za nią uplasowała się najlepiej biegająca na dystansach ze Szwecji w tym sezonie Ebba Andersson. Do liderki straciła prawie minutę. Na 14. lokacie zawody ukończyła wiceliderka PŚ Emma Ribom.

Izabela Marcisz uplasowała się na 57. pozycji, ponad trzy minuty za Finką, a Weronika Kaleta była 62. ze stratą ponad czterech minut.

Na 15. zaplanowano bieg na dochodzenie techniką klasyczną na 10 km mężczyzn.

Tour de Ski to prestiżowy cykl biegów, który tym razem jest rozgrywany na terenie Włoch i Szwajcarii. Kobiety i mężczyźni rywalizują w tych samych dniach. Klasyfikowani są jedynie zawodnicy i zawodniczki, którzy ukończyli całość zawodów. W tym sezonie w TdS rywalizacja toczyć się będzie także w Davos i Val di Fiemme.

Zwycięzcami poprzedniej edycji byli Norweg Johannes Klaebo i Szwedka Frida Karlsson. W latach 2010-13 czterokrotnie cykl wygrała Justyna Kowalczyk.

Do najnowszej edycji TdS nie przystąpiło z powodu zarażenia grypą i Covid-19 wielu czołowych zawodników, w tym m.in. Klaebo, trzykrotny zwycięzca tej imprezy, pięciokrotny mistrz olimpijski, dziewięciokrotny mistrz świata i lider PŚ.