Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Bieguny dostępności". Wystawa prac Dobiesława Gały w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Wystawa prac Dobiesława Gały w Międzynarodowym Centrum Kultury potrwa do 27 marca
Wystawa prac Dobiesława Gały w Międzynarodowym Centrum Kultury potrwa do 27 marca Joanna Urbaniec / Polska Press
„Bieguny niedostępności” to najnowsze prace krakowskiego artysty Dobiesława Gały prezentowane w przestrzeniach Międzynarodowego Centrum Kultury. Inspiracją do realizacji reliefowych kompozycji jest doświadczanie czasu, próba zilustrowania ulotności pamięci oraz poszukiwanie metafizycznej przestrzeni. - Próbuję ilustrować miejsca, w jakich zaszły jakieś zjawiska. Wszystkie prace łączy element śladu, czyli coś co mogło się wydarzyć w danym miejscu – wyjaśnia artysta.

FLESZ - Grzegorz Kuczyński o sytuacji na Ukrainie i przyszłości NATO

od 16 lat

- Bieguny niedostępności to nie jest miejsce metaforyczne, zmyślone, to miejsca fizyczne, matematycznie wyliczone. To bieguny północny i południowy, atlantycki i kontynentalny, które charakteryzują się tym, ze są najdalej oddalone od wody – mórz i oceanów – albo od lądów. Inspiracją było właśnie to, że są odległe, trudno dostępne – mówił podczas wernisażu Dobiesław Gała.

Bezpośrednią bodźcem do realizacji cyklu kompozycji jest słynna Strefa 51 - amerykańska baza wojskowa służąca do testów nowych rozwiązań technicznych, która obrosła w liczne teorie spiskowe związane z UFO. Najprawdopodobniej prowadzone są tam testy nowych typów broni i statków powietrznych, nie jest może miejscem najbardziej oddalonym od wody czy lądu, ale zapewne jest odległa, strzeżona i niedostępna.

Cykle prezentowane w Międzynarodowym Centrum Kultury pod wspólnym tytułem „Bieguny Niedostępności” to wizualizacje odległych, często tajnych obszarów, gdzie miały miejsce niewyjaśnione zjawiska, incydenty lub przeprowadzane są eksperymenty, które mają fatalny wpływ na okoliczną faunę i florę. Są to próby zilustrowania najbardziej niedostępnych miejsc na ziemi, gdzie zachodzą zagadkowe zjawiska, tajemnicze ślady zdarzeń, a ich konsekwencją są zmiany struktury materii. Ale również toksyczna działalność człowieka, który eksperymentując w odległych miejscach naszej planety deformuje przyrodę.

- Widać w tej twórczości solidne podstawy akademickie, niezwykłą konceptualność, pomysł, systematyczność, ale również otwarcie. Pomimo faktu, że prace tworzą cykle, są pewnego rodzaju eksperymentami, każda z nich otwiera się na kolejną formę i kolejną ideę. Kiedy publiczność widzi po raz pierwszy te prace, nie potrafi ich dokładnie zakwalifikować i zidentyfikować – wyjaśnia kuratorka wystawy Barbara Woźniak.

Prezentowane w Międzynarodowym Centrum Kultury to reliefy wykonane głównie z papieru i materiałów dających efekt przestrzenny, hybryda płaskorzeźby, rysunku i malarstwa, przy wykorzystaniu różnych mediów: ołówka, grafitu, węgla, farby, pigmentów. Jak zaznacza artysta, prace nie są horyzontalne, są spojrzeniem z lotu ptaka, drona lub satelity.

Wystawa dostępna w średniowiecznych piwnicach MCK, będzie prezentowana do 27 marca br. wstęp wolny

Dobiesław Gała – artysta rzeźbiarz, doktor sztuki, adiunkt na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, obecnie Prodziekan na Wydziale Rzeźby. Urodzony w 1975 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim. W 2000 r. ukończył Studia na Wydziale Rzeźby Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, dyplom w pracowni prof. Mariana Koniecznego. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany m.in. stypendium Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze, gdzie pracował pod kierunkiem słynnego Tima Scotta. Stypendysta Ministra Kultury Rzeczypospolitej Polskiej. Laureat i zdobywca Grand Prix X Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego oraz wielu prestiżowych nagród za twórczość artystyczną. Swoje prace prezentował na ponad siedemdziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Ten rok będzie należał do niego. Wystawy indywidualne, zbiorowe, prace wzbogacające prywatne kolekcje oraz nabywane z myślą o estetycznym dopełnieniu przestrzeni to obecnie centrum jego uwagi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: "Bieguny dostępności". Wystawa prac Dobiesława Gały w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski