MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Biotechnolog

Redakcja
Jaki wybrać kierunek studiów, by w przyszłości nie martwić się o znalezienie pracy? Z analiz Międzyresortowego Zespołu do Prognozowania Popytu na Pracę wynika, że na pewno jest nim biotechnologia.

Zawody przyszłości

**- Biotechnologia jest zawodem z przyszłością, ale na razie przemysł biotechnologiczny nie nadąża za ilością absolwentów, którzy kończą takie studia.__W Polsce co roku tytuł biotechnologa uzyskuje 1300 osób. Nie wszyscy więc mogą znaleźć pracę w przemyśle biotechnologicznym. Wielu z nich może jednak pracować w branży farmaceutycznej - mówi dr Adam Dubin z firmy BioCentrum.
Studia z zakresu biotechnologii prowadzi większość uniwersytetów, politechnik oraz uczelni rolniczych. Do wyboru jest kilka specjalizacji, np. biotechnologia medyczna, biotechnologia roślin czy biochemia. W programie znajdziemy takie przedmioty, jak ochrona środowiska, genetyka, biotechnologia przemysłowa czy immunologia.
- Biotechnologia jest kierunkiem przyszłościowym i cieszy się ogromnym powodzeniem w Akademii Rolniczej w Krakowie. Co roku o jeden indeks stara się około dziesięciu kandydatów - mówi Izabella Jachimczyk, rzeczniczka uczelni. - Zastosowanie biotechnologii w różnych gałęziach przemysłu ma istotne znaczenie dla rozwoju gospodarczego. Jest to kierunek, który rozwija się bardzo szybko i posiada szerokie zastosowanie w medycynie, rolnictwie, ochronie środowiska itp.
Absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w przyrodniczych, ogrodniczych i rolniczych placówkach badawczych, firmach hodowlanych i biotechnologicznych, laboratoriach kosmetycznych, farmaceutycznych oraz pracowniach inżynierii genetycznej.
- W przyszłości, dzięki zastosowaniu biotechnologii, możliwa będzie poprawa jakości, smaku i trwałości żywności - tłumaczy Jachimczyk. - W rolnictwie możliwe będzie uzyskanie wyższych plonów przy zastosowaniu niższych kosztów produkcji poprzez ograniczenie nakładów finansowych na ochronę chemiczną, a w ogrodnictwie będzie można uzyskiwać ciekawe kolory i odmiany roślin ozdobnych.
KATARZYNA KLIMEK**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski