MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Biotechnologia - kierunek przyszłości

Redakcja
Laboratorium Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej PK
Laboratorium Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej PK
Co zdecydowało o uruchomieniu w roku akademickim 2010/2011 na Politechnice Krakowskiej nowego kierunku studiów - biotechnologii?

Laboratorium Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej PK

Rozmowa z dr inż. OTMAREM VOGTEM, prodziekanem Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej

- Wykonaliśmy analizę realizowanych na naszym Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej prac badawczych pod kątem zakwalifikowania ich do konkretnych kierunków czy trendów w badaniach. Stwierdziliśmy, że wiele prac jest nierozerwalnie związanych z szeroko pojętymi procesami biotechnologicznymi. Część z nich jest realizowana bezpośrednio u nas, część we współpracy z innymi ośrodkami. Mając na względzie, że dydaktyka jest pochodną prowadzonych prac badawczych, podjęliśmy dalsze kroki. Przed podjęciem decyzji o uruchomieniu kierunku na naszym wydziale przeanalizowaliśmy kto i co prowadzi w ramach kierunku biotechnologia w Polsce, a szczególnie w Krakowie. Zapoznaliśmy się zwłaszcza z programami, które proponują UR i UJ. Stwierdziliśmy, że nasze badania stanowią istotne uzupełnienie oferty proponowanej przez te uczelnie i są pożądane na rynku. Otrzymaliśmy też zaproszenie od rektora Politechniki Łódzkiej prof. Stanisława Bieleckiego do wzięcia udziału w tworzeniu Polskiej Sieci Biotechnologii Przemysłowej, z którego postanowiliśmy skorzystać.

- Jakie predyspozycje powinien mieć potencjalny student tego kierunku? Czym się interesować?

- Przede wszystkim powinien postrzegać potrzebę przemyślanych i celowych działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Działania te polegają m.in. na wymianie klasycznych technologii na technologie nowoczesne, bardziej przyjazne środowisku, prowadzone w łagodnych warunkach i unikające stosowania chemikaliów silnie oddziałujących na środowisko, technologie nie tworzące odpadów. Do takich rozwiązań należą procesy prowadzone biotechnologicznie. Drugim aspektem jest konieczność utylizacji istniejących, nagromadzonych przez lata odpadów. Do tego również szeroko wykorzystywane są metody biotechnologiczne. Kandydat powinien interesować się chemią, biochemią, biologią (podstawy biologii organizmów żywych). Jako przyszły inżynier nie powinien mieć problemów z matematyką - jak każdy kto wybierze uczelnię techniczną.

- Jaki poziom wiedzy z przedmiotów ścisłych jest wymagany od podejmującego studia? Czy będą one trudne?

- Kryteria naboru przewidują ranking na podstawie wyników egzaminu maturalnego z jednego z wybranych przez kandydata przedmiotów: matematyki, albo fizyki i astronomii, albo chemii, albo biologii. Najlepiej by poziom danego przedmiotu był poziomem rozszerzonym. Przewidujemy przyjąć 72 osoby. Wymagany próg punktowy będzie wynikał z poziomu zgłoszonych kandydatów, a jaki będzie - trudno w tej chwili wróżyć. Studia techniczne nie są studiami łatwymi, ale też nie są tak trudne jak się stereotypowo myśli. Wymagają po prostu systematycznej pracy, a dają dużą satysfakcję z kolejnych etapów zdobywania wiedzy. W porównaniu z innymi realizacjami kierunku biotechnologia w naszym programie nacisk położony jest na technologiczne aspekty biotechnologii, przewidujemy bogaty program praktyk, które przygotują naszych studentów do wkroczenia na rynek pracy bez kłopotów.
- Jakie przedmioty mogą przysparzać studentom najwięcej trudności? Czy uczelnia może pomóc w nauce zwłaszcza na pierwszym roku, na przykład zajęciami wyrównawczymi?

- Matematyką, fizyka i podstawy chemii to tradycyjnie przedmioty, które mogą się wydawać trudne, ale ten problem występuje na wszystkich kierunkach i wynika z konieczności zmiany sposobu uczenia się. Oczywiście kursy wyrównawcze mogą stanowić pomoc w tym zakresie. Podjęliśmy starania o fundusze w ramach konkursu na tzw. kierunki zamawiane. Przewidzieliśmy tam m.in. kursy wyrównawcze i system stypendialny, dodatkowe wycieczki itp. Konkurs ma być rozstrzygnięty na początku maja.

- Co po skończeniu studiów będą umieć absolwenci biotechnologii i jakie jest zapotrzebowanie rynku pracy na specjalistów tej branży?

- Absolwenci tego kierunku posiadają umiejętność praktycznego korzystania ze zdobytej podstawowej wiedzy z zakresu nauk chemicznych i technicznych, współczesnych metod biologii eksperymentalnej oraz chemicznych procesów technologicznych i biotechnologicznych. Znają obowiązujące w przemyśle chemicznym przepisy prawne i etyczne. Są przygotowani do pracy na stanowiskach związanych z organizacją i prowadzeniem procesów produkcyjnych w przemyśle chemicznym, biotechnologicznym i przemysłach pokrewnych oraz do pracy w laboratoriach badawczych, prowadzących analizy kontrolne i diagnostyczne z wykorzystaniem nowoczesnej aparatury analitycznej. Absolwenci potrafią również wykonywać podstawowe prace badawcze z użyciem materiału biologicznego. Ponadto są przygotowani do współpracy ze specjalistami z różnych dziedzin, kierowania zespołami ludzkimi oraz firmą, jak również do prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej. Znają język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy, znają także specjalistyczny język angielski z zakresu biotechnologii. W zakresie technologii informacyjnej są przygotowani do uzyskania Certyfikatu ECDL. Posiadają umiejętność posługiwania się nowoczesnym oprogramowaniem CAD, wspomagającym proces projektowania oraz symulatorem procesów technologicznych ChemCAD. Inżynierowie biotechnologii są też przygotowani do podjęcia studiów drugiego stopnia. Zapotrzebowanie rynku na biotechnologów jest duże, mogą być zatrudnieni w przemyśle farmaceutycznym, chemicznym, perfumeryjno-kosmetycznym, firmach zajmujących się ochroną środowiska i produkcją odnawialnej energii, przemyśle tworzyw sztucznych, przemyśle celulozowo-papierniczym, wydobywczym, medycynie,. Wydział Inżynierii i Technologii Chemicznej PK prowadzi starania zbudowania Centrum Biotechnologii Przemysłowej, Środowiskowej i Technik Informatycznych w Inżynierii. Jego uruchomienie będzie oznaczać zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę z umiejętnościami nabytymi w trakcie studiów na kierunku biotechnologia. Istnieją również plany stworzenia w Małopolsce Krajowego Centrum Biotechnologii. Wydział także będzie potrzebował kadr, które włączą się w rozwój badań i kierunku kształcenia biotechnologia. Absolwenci biotechnologii bez kłopotów znajdą dobrą pracę.

Rozmawiała: MAŁGORZATA SYRDA-ŚLIWA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski