Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bliżej do solarów unijną dotacją

LK
Ogłoszony w kwietniu przez województwo małopolskie konkurs na unijne dofinansowanie przedsięwzięć związanych z poprawą jakości powietrza i wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii cieszył się olbrzymim zainteresowaniem wnioskodawców. Są nimi głównie gminy, które ubiegają się przeważnie o wsparcie na montaż solarów, wykorzystujących energię słoneczną, na budynkach użyteczności publicznej lub - chociaż wymaga to dużo większej ilości formalności - na domach mieszkańców. Ten drugi wniosek złożyło między innymi miasto Zakopane.

POWIAT TATRZAŃSKI. Wszystkie wnioski złożone przez samorządy i szpitale spod Tatr przeszły pierwszy etap oceny. Konkurencyjnych projektów pozostaje jednak wciąż bardzo dużo.

- Przeszliśmy ocenę formalną; nasz wniosek został skierowany do oceny merytorycznej - informuje Agnieszka Sługocka, kierownik Biura Współpracy Europejskiej zakopiańskiego magistratu. - Ostatecznych wyników konkursu można spodziewać się w październiku lub w listopadzie.

Podobne wnioski - na solary dla swych mieszkańców - złożyły także gminy Kościelisko i Poronin. Dla właścicieli nieruchomości solary to wygodniejszy i tańszy sposób pozyskania ciepłej wody. Zysk dla samorządów tłumaczy zaś najlepiej tytuł poroniańskiego wniosku - "Zasadnicza poprawa jakości powietrza w Gminie Poronin poprzez montaż instalacji solarnych na terenie całej gminy". - Być może wreszcie ludzie przestaną od wiosny do jesieni palić śmieci w kominkach czy piecykach "orawiakach" - mówi jeden z mieszkańców gminy, również zainteresowany wykorzystaniem w swym domu emergii słonecznej. O solary - ale z przeznaczeniem do montażu na budynkach podlegających mu jednostek - wnioskuje też starostwo tatrzańskie. Z podobnymi projektami wystąpiły również dwa zakopiańskie szpitale - "Sokołowski" i szpital powiatowy.

Wniosek o największej wartości z naszego regionu na złożyła Geotermia Podhalańska. 10 milionów złotych (w tym 4 mln z wnioskowanej dotacji) ma pójść na rozwój infrastruktury służącej do produkcji, przesyłu i dystrybucji energii geotermalnej w gminach: Zakopane, Biały Dunajec, Poronin i Szaflary.

Choć na etapie oceny formalnej odpadło 28 ze 125 wnioskodawców, to konkurencja do unijnego wsparcia jest wciąż bardzo duża. Wysokość dotacji, o które ubiegają się pozostali w boju wnioskodawcy, to w sumie około 200 milionów złotych, tymczasem w konkursie przewidziano do rozdania niespełna 68 milionów złotych, czyli trzykrotnie mniej. (LK)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski