Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bochnia. Nowa atrakcja świeci w mroku

Małgorzata Więcek-Cebula
Minerały, stanowiące fenomen na skalę światową, zwiedzający zobaczą w dwóch punktach nowej trasy
Minerały, stanowiące fenomen na skalę światową, zwiedzający zobaczą w dwóch punktach nowej trasy fot. Artur Gawle
W bocheńskiej żupie, ponad 200 metrów pod ziemią, otwarto nową przyrodniczą trasę turystyczną. Na zwiedzających czekają unikalne, mieniące się wieloma odcieniami czerwieni solne minerały.

Hality, czyli solne kryształy święcące w różnych odcieniach czerwieni, to fenomen przyrodniczy, który odkryto w bocheńskiej kopalni soli. Na pięknie uformowane solne twory, górnicy natknęli się przypadkowo w 2010 r., zabezpieczając nieczynne już wyrobiska.

Wyglądały tak imponująco, że jedna z przewodniczek po kopalni, studentka AGH, zaprezentowała je swoim profesorom. - Po zbadaniu stwierdzono, że to fenomen na skalę światową. Hality, nie dość że imponująco wyglądają, to pod wpływem światła ultrafioletowego pięknie święcą - mówi Zbigniew Rojek, prezes Kopalni Soli w Bochni.

Odkrycie postanowiono teraz wykorzystać, tworząc nową trasę turystyczną.

- Wiedzie zabytkowymi korytarzami z poziomu Sienkiewicz, przez poziom Lobkowicz, aż do poziomu August - tłumaczy przewodnik Lucjan Łosik, który pokazywał pierwszej grupie nową atrakcję żupy. Dla wszystkich turystów trasa dostępna będzie od początku wakacji. Zwiedzanie nowego szlaku rozpoczyna się pobytem w komorze Ważyn, następnie turyści udają się do komory 81. W tej ostatniej zlokalizowana jest jedna z największych atrakcji bocheńskiej kopalni - podziemna przeprawa łodzią.

Kolejny etap to przejście schodami z poziomu Sienkiewicz do poziomu Lobkowicz, a następnie do poziomu August, gdzie prezentowana jest komora Lichtenfels eksploatowana w latach 80. XVIII wieku.

W dwóch punktach trasy dostrzec można fenomenalne, mieniące się hality. Wyprawę kończy spacer po komorze Stajnia Mysiur, międzypoziomie Dobosz oraz kaplicy św. Kingi. Przewodnik opowiada historię odwiedzanych wyrobisk, w tym zejścia Lichtenfels, którym schodziły pod ziemię konie.

Kierownictwo żupy liczy, że nowa atrakcja zwiększy liczbę turystów. W ub. roku kopalnię zwiedziło około 150 tysięcy turystów.

- To musi wyglądać niezwykle! Jak tylko trasa zostanie otwarta, na pewno przyjedziemy ją zobaczyć - zapewniała Monika Durecka z Katowic, która w piątek do kopalni przyjechała z dwójką dzieci.

nowa atrakcja

Trasa przyrodnicza prowadzi wzdłuż surowych wnętrz kopalni. Pozwala dobrze poznać historię geologiczną złoża bocheńskiego. Do użytku otwarta zostanie 25 czerwca.

Na jej przebycie trzeba zarezerwować około dwóch godzin.

Informacje na temat zwiedzania dostępne są pod nr tel. 14 615 24 60, 14 615 24 62 lub e-mailowo: [email protected].

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski