Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Bogowie” zmieniają polską rzeczywistość

(DD)
Film „Bogowie” obejrzało już ponad 2 mln Polaków. To prawie 10 proc. dorosłej populacji. Ten efekt skali przełożył się na nasze nastawienie do transplantologii.

– Zainteresowanie filmem może zwiększyć liczbę dawców, a to oznacza skuteczne ratowanie życia – mówi prof. Jerzy Sadowski, kierownik Kliniki Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii UJ CM. – Polska transplantologia może wydźwignąć się z kilkuletniego kryzysu. Pierwsze dane dotyczące liczby transplantacji w ostatnich miesiącach, pokazują, że może to być trwały trend.

W Polsce na przeszczep organu czeka ok. 1500 osób. Jest to dla nich ostatnia szansa na ratowanie życia. Są to głównie pacjenci z problemami nefrologicznymi (przeszczepy nerek), chorzy z uszkodzoną wątrobą i osoby, które czekają na nowe serce. Niestety, w ostatnich latach jedynie 500-600 Polaków rocznie mogło korzystać z tej formy terapii.

– W ostatnich latach liczba przeszczepów rosła bardzo powoli – wskazuje prof. Sadowski. – Zwłaszcza po tym, jak kilka lat temu minister sprawiedliwości podważył zaufanie społeczne do transplantologów. Brakowało potencjalnych dawców – nie tylko dawców serca, ale i innych organów. Trudno było przekonać rodziny do zgody na pobranie tkanek od ich zmarłych bliskich. Film „Bogowie” przyczynił się do zmiany nastawienia wielu osób. Ułatwił im zrozumienie tego problemu.

Według danych Poltrans-plantu, do końca listopada br. przeszczepiono ok. 1400 organów od zmarłych dawców, z czego 70 razy przeszczepiono serce. Tylko w październiku lekarze przeprowadzili w Polsce 10 transplantacji serca. Średnia tych zabiegów w poprzednich miesiącach wynosi 6,2. Wzrasta też liczba żywych dawców narządów: do końca listopada na zabieg przekazania nerki lub fragmentu wątroby zdecydowało się 78 osób. W latach 2010-2013 było to 65-75 osób rocznie.

To wyraźny postęp, choć ze wskaźnikiem 14,6 dawców na milion mieszkańców (dane z 2013 r.) Polska jest nadal europejskim zaściankiem. W tym samym roku Hiszpania notowała 34,6 dawców na milion mieszkańców, Francja – 21 na milion.

– To że film „Bogowie” obejrzało ponad 2 miliony Polaków pokazuje, że komercyjna produkcja może nieść ważne przesłanie społeczne – zauważa prof. Jerzy Sadowski. – Film zmienia klimat wokół transplantologii w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski