Boks. Występ w Norwegii za mistrzowski tytuł

Artur Gac
Szymon Golonka (UKS Evan Nowy Sącz) w niespełna półtorej minuty sięgnął po tytuł mistrza Polski młodzików podczas finałowego turnieju im. Pawła Szydły w Tarnowie Podgórnym. Pozostałe cztery medale, w tym trzy srebrne, zdobyli pięściarze z dwóch tarnowskich klubów.

W pojedynku o złoto 14-letni Golonka zmierzył się z rówieśnikiem Kacprem Pieczyrakiem z Beskidu Bielsko-Biała. Walka w najcięższej kategorii wagowej (+76 kg) zakończyła się już w pierwszej rundzie, a warto podkreślić, że młodzicy boksują maksymalnie trzy rundy, każda po półtorej minuty.

To pokazuje, że Golonka nie potrzebował nawet 90 sekund, by osiągnąć największy sukces w krótkiej karierze. Jedyny sądeczanin w stawce najpierw w półfinale pokonał stosunkiem głosów 2:1 Filipa Zalewskiego (Tiger Łomża).

- Szymon sporty walki trenuje od siedmiu lat. Po przyjściu na salę trafił do kickboxingu, w którym również był mistrzem Polski. Jest to pierwszy chłopiec, w mojej karierze szkoleniowej, który został mistrzem kraju w boksie - podkreślił trener UKS Evan Krzysztof Bulanda.

W nagrodę Golonka prawdopodobnie wkrótce będzie boksował w Skandynawii. Plan zakłada, aby wszyscy mistrzowie Polski w tym roku przystąpili w Norwegii do meczu międzynarodowego z miejscowymi pięściarzami.

Złoto dla Małopolski zdobył także Piotr Niewiadomski z TS Wisła Kraków, a najwięcej „krążków” przyjechało do Tarnowa.

Trzykrotnie na podium stawali zawodnicy Tigera. Podopieczni trenerów Józefa Sadki i Sebastiana Piątkiewicza wywalczyli dwa tytuły wicemistrzowskie oraz jeden brązowy medal.

Na drugim stopniu podium stanęli Maciej Basta (46 kg) i Miłosz Zaucha (54 kg). Obaj w finałach przegrali jednogłośnie na punkty. Natomiast już pierwszego dnia turnieju przegrał Paweł Bardo (62 kg), który też został wypunktowany 0:3.

Warto podkreślić sukces Zauchy, który ma na koncie dopiero cztery pojedynki, a w finale boksował z Jakubem Dordzikiem ze Szczecina, który w lipcu przywiózł z Zagrzebia brązowy medal mistrzostw Europy młodzików.

Z bardzo dobrej strony w Tarnowie Podgórnym pokazał się także Jakub Niemiec (65 kg) z Global Boxing Tarnów, świeżo upieczony wicemistrz Polski młodzików.

W drodze do finału podopieczny trenera Aleksandra Maciejowskiego wygrał przez techniczny nokaut już w pierwszej rundzie, ale w najważniejszym pojedynku musiał uznać wyższość (sędziowski werdykt 1:2) Doriana Szlachcica z DKB Dzierżoniów.