Bolechowice to wioska, która zdobyła tytuł najpiękniejszej w...

Bolechowice to wioska, która zdobyła tytuł najpiękniejszej w całej Małopolsce

Zdjęcie autora materiału
Barbara Ciryt

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Bolechowice to wioska, która zdobyła tytuł najpiękniejszej w całej Małopolsce
1/29
przejdź do galerii

©Fot. Barbara Ciryt

Wioska w gminie Zabierzów wygrała wojewódzki konkurs „Niezwykła Małopolska Wieś 2018” i otrzymała nagrodę 60 tys. zł. Doceniono jej walory turystyczne, zadbane centrum i dobrą infrastrukturę.
Zobacz galerię
Podkrakowskie Bolechowice zdobyły I miejsce w wojewódzkim konkursie w kategorii „Piękna Małopolska Wieś”.

- Zgłosiliśmy do konkursu Bolechowice, bo ta miejscowość ma imponujące, zadbane centrum, wyremontowane drogi, piękną szkołę. Poza tym jest pięknie położona, a sołtys i mieszkańcy bardzo dbaj o porządek. Bolechowice zasługują na tytuł najpiękniejszej wsi - mówi Elżbieta Burtan, wójt Zabierzowa.

Komisja konkursowa oceniała walory turystyczne z robiąca wrażenie Dolinką Bolechowicką, estetykę, infrastrukturę.

- Mamy dobre drogi, chodniki, wyremontowane ulice: Kościelną, Szkolną, Spokojną, Turystyczną i Leśną, rozbudowywaną sieć chodników w całym sołectwie, parkingi, boisko, plac zabaw. Dbamy o tereny zielone, bo z funduszu sołeckiego przeznaczamy część kwoty na koszenie i porządkowanie zieleni - mówi Henryk Krawczyk, sołtys Bolechowic.

Może się pochwalić wyremontowanymi kapliczkami, zadbanymi placami przy remizie, strefą aktywnego wypoczynku przy ul. Nad potokiem, rozbudowanym oświetleniem wioski, zrewitalizowanym parkiem w centrum. A ponadto zaangażowaniem mieszkańców w działania antysmogowe i ekologiczne, udziałem w cyklicznych imprezach.

- Wielkie wrażenie na komisji konkursowej zrobił też krajobraz, który można oglądać z punktu widokowego. W dole jest nasza wioska, a w oddali Kraków i góry na horyzoncie. Mamy tu piękne widoki, ścieżki spacerowe, miejsca odpoczynku. Zapraszamy turystów do odwiedzania naszych Bolechowic - mówi Henryk Krawczyk, sołtys najpiękniejszej wsi w Małopolsce.

Symboliczny czek zostanie przekazany reprezentantom sołectwa podczas Rodzinnego Pikniku Ekologicznego, dorocznej imprezy, która odbędzie się już w najbliższą sobotę. Wioska będzie miała do dyspozycji 60 tys. zł z nagrody.

- O tym, na co wydamy te pieniądze, zdecyduje zebranie sołeckie. Zdobyliśmy te pieniądze za walory estetyczne wioski, dlatego zgłoszę wniosek, żeby wydać tę kwotę na dalsze upiększanie naszej miejscowości. Ustawienie koszy na śmieci, ławek do odpoczynku dla mieszkańców i turystów oraz na nowe nasadzenia zieleni - mówi Henryk Krawczyk.

ZOBACZ KONIECZNIE:WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo