Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bp Jan Zając w Światowym Dniu Chorego: Jezus zamieni wodę naszych ludzkich ran, słabości i chorób w wino współczucia, pomocy i daru z siebie

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Bp Jan Zając w Światowym Dniu Chorego:"Jezus zmamieni wodę naszych ludzkich ran, słabości i chorób w wino współczucia, pomocy i daru siebie"
Bp Jan Zając w Światowym Dniu Chorego:"Jezus zmamieni wodę naszych ludzkich ran, słabości i chorób w wino współczucia, pomocy i daru siebie" Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
W Światowy Dzień Chorego, 10 lutego w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach została odprawiona msza święta. - Uwierzmy, że Jezus w Eucharystii zamieni wodę naszych ludzkich ran, słabości, chorób w wino współczucia, pomocy i daru z siebie. Niech Najświętsza Maryja Panna – Uzdrowienie Chorych, wstawia się za nami i pomaga nam stawać się apostołami miłosierdzia – mówił bp Jan Zając.

Na początku mszy św. głos zabrał kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie, ks. Zbigniew Bielas, który wyraził radość z przybycia tak wielu pielgrzymów, niosących krzyże codzienności, cierpienia i choroby. Przypomniał słowa Benedykta XVI, który mówił ze chorzy są najbardziej zjednoczeni z krzyżem Chrystusa i są wymownymi świadkami Bożego miłosierdzia.

– Jako chorzy uczycie nas wiary, nadziei, miłości, zaufania Bogu – podkreślił ks. Zbigniew Bielas i powitał także zebranych duchownych, siostry zakonne, opiekunów chorych, pracowników i wolontariuszy Caritas oraz przedstawicieli służby zdrowia.

W homilii bp Jan Zając powiedział, że swoje orędzie na Światowy Dzień Chorego skierował do wiernych papież Franciszek. Wybrzmiało w nim zdanie „Nie jest dobrze, żeby człowiek był sam”. Bóg stworzył człowieka do życia we wspólnocie. Jest to głęboko wpisane w ludzkie serca, a doświadczenie samotności człowieka przeraża. Bóg ukazał głęboki sens swego planu dla całej ludzkości: ratuje człowieka przed niszczącym poczuciem samotności. Papież zauważył, że pierwszą formą opieki, jakiej każdy potrzebuje w chorobie, jest bliskość pełna współczucia i czułości.

- „Przyszliśmy na świat, ponieważ ktoś nas przyjął, jesteśmy stworzeni do miłości, jesteśmy powołani do komunii i braterstwa. Ten wymiar naszego jestestwa podtrzymuje nas szczególnie w okresach choroby i słabości” – napisał Ojciec Święty.

Bp Jan Zając zwrócił uwagę, że według słów papieża, dla chorych bardzo ważna jest bliskość i czułość.

- „Nie wstydźcie się swojego pragnienia bliskości i czułości! Nie ukrywajcie go i nigdy nie myślcie, że jesteście ciężarem dla innych. Sytuacja osób chorych zachęca wszystkich do zahamowania nadmiernego tempa, w którym jesteśmy zanurzeni, i do odnalezienia siebie” – podkreślił papież.

Bp Jan Zając wskazał, że Maryja przyszła w Kanie Galilejskiej z pomocą młodym ludziom. Cud wyproszony przez Matkę u Syna był pierwszym znakiem ratowania ludzi w trudnej sytuacji.

– Dzisiaj to Sanktuarium Bożego Miłosierdzia staje się miejscem szczególnej obecności Matki Najświętszej przy boku Jej Syna. Możemy śmiało powiedzieć, że tu jest nasza Kana Galilejska – powiedział bp Zając i podkreślił, że zebrani zostali wezwani do przyjęcia współczującego spojrzenia Miłosiernego Zbawiciela.

Na zakończenie mszy św. dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej, ks. Tomasz Stec, wyraził wdzięczność tym, którzy opiekują się chorymi, za ich wierną i troskliwą służbę oraz pochylanie się z miłością nad drugim człowiekiem. Przypomniał słowa papieża Franciszka, który miejsca opieki nad chorymi nazwał „gospodami miłosiernego Samarytanina”. Ks. Tomasz Stec podkreślił, że Sanktuarium Bożego Miłosierdzia stało się taką „gospodą”, w której rozlewa się miłość. Podziękował także chorym za to, że mają w sobie siłę ducha, są cierpliwi i heroiczni.

W czasie Eucharystii zebrani mogli przyjąć sakrament namaszczenia chorych, a także zabrać sól św. Agaty oraz książkę „Kazania Łagiewnickie”. Po zakończonej uroczystości kapłani i pielgrzymi spotkali się w domu duszpasterskim na ciepłym posiłku, gdzie mogli doświadczyć wspólnoty i wspierającej obecności drugiego człowieka.

Przełomowe odkrycie w recyklingu

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski